Mobilā versija
Brīdinājums -1.4°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
3. oktobris, 2014
Drukāt

EM: septembrī cenas visvairāk samazinājušās piena produktiem

LETALETA

Septembrī cenu samazinājums visplašāk skāris piena produktu grupu, kas skaidrojams ar Krievijas noteikto piena produktu importa aizliegumu un attiecīgi izveidojušos pārprodukciju vietējā tirgū, norādīts Ekonomikas ministrijas jaunākajā cenu monitoringa ziņojumā.

Apkopotie septembra cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar augusta datiem, 84,1% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 6,9% gadījumu, savukārt 9% gadījumu cena ir samazinājusies.

Vislielākais cenu samazinājums skāris piena produktus. Par 20-23 eirocentiem lētāks kļuvis piens, bet kefīra cena samazinājusies par 21-22 eirocentiem. Lētāks kļuvis biezpiens – cena samazinājusies par 19 eirocentiem. Holandes siera cena samazinājusies par 46 eirocentiem, Krievijas siers kļuvis lētāks par 18-49 eirocentiem, bet sviesta cena samazinājusies 14 eirocentu apmērā.

Kopumā, izvērtējot cenu monitoringa rezultātus septembrī, var secināt, ka cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei. Šim periodam raksturīgas cenu svārstības dārzeņiem un augļiem. Atsevišķiem dārzeņiem – kartupeļiem, kāpostiem, burkāniem – saistībā ar jauno ražu cenas strauji samazinājās, tikmēr tomātiem un gurķiem cenas pieauga sezonas noslēguma dēļ.

Dārgākas atsevišķos gadījumos kļuvušas krabju nūjiņas, kā arī dažādu veidu desas. Cenas samazinājums atsevišķos gadījumos novērots rīsiem, auzu pārslām un sidram. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem – banānu cena pieaugusi, savukārt āboli un vīnogas kļuvušas lētākas.

Novērotas arī cenu svārstības viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumiem, kur līdz 1.oktobrim vēl turpinājās aktīvā sezona.

Degvielas cenām septembrī bija vērojams kritums līdz 0,8%, bet atsevišķos gadījumos dīzeļdegvielai cenas pieauga līdz 0,8%. Saistībā ar stabilām naftas piegādes prognozēm pasaules naftas cenas septembrī turpināja samazināties – vidēji līdz 8%. Septembra beigās pasaules degvielas cenas bija noslīdējušas līdz zemākajam līmenim pēdējo divu gadu laikā. Ņemot vērā pasaules cenu kritumu pēdējos mēnešos, Latvijas degvielas cenas, visticamāk, turpinās samazināties arī oktobrī.

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm – veļas pulverim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim, kā arī personīgās aprūpes precēm. Izņēmums ir trauku mazgājamais līdzeklis, kura cena svārstījusies abos virzienos. Pakalpojumiem cenas septembrī, lielākoties, saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi cenu svārstību gadījumi novēroti baseina apmeklējumam, muzeju apmeklējumam, ēdināšanas, skaistumkopšanas, kā arī banku pakalpojumiem.

Jau ziņots, ka patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā eiro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No 2013.gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tika veikts reizi mēnesī, savukārt no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 31.martam cenas tika novērotas četras reizes mēnesī. No 2014.gada aprīļa līdz gada beigām cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī.
Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+