Mobilā versija
+4.2°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
5. februāris, 2014
Drukāt

“Enefit” vadītājs: elektrības tirgus atvēršanas atlikšana nerisinās problēmas (5)

Foto: LETAFoto: LETA

SIA "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers preses konferencē informē par uzņēmumu SIA "Enefit" un AS "Eesti Energia" darbības rezultātiem 2012.gadā un investīciju un attīstības plāniem tuvākajam gadam, kā arī tendencēm Baltijas elektroenerģijas tirgus attīstībā.

Autors: Jānis Bethers, elektroenerģijas tirgotāja SIA” Enefit” valdes priekšsēdētājs

Latvijas mājsaimniecību elektroenerģijas tirgus atvēršanas pārcelšana no šī gada 1. aprīļa uz 2015. gada sākumu ir likumsakarīgs solis, ko nosaka līdz šim nekorektā un pretrunīgā informācija par šī procesa sagaidāmo ietekmi uz patērētājiem. Tomēr tikai termiņu pārcelšana nenovērsīs šķēršļus, kas liedz tirgus atvēršanai Latvijā kļūt par efektīvu un uz patērētāju ieguvumiem vērstu procesu – kā īstermiņā, tā ilgtermiņā.

Jau tagad ir jāpievēršas būtiskāko tirgus problēmu risināšanai, lai no šāda soļa būtu patiess labums un tas palīdzētu veidot mājsaimniecību tirgu kā vidi, kurā konkurē vairāki aktīvi tirgotāji un patērētājam ir plaša piedāvājumu izvēle ar iespējami labāko cenu. Pārvades sistēmas operatoriem jānodrošina instrumenti, kas ļautu fiksēt izmaksas elektroenerģijas pārvadei pāri Igaunijas-Latvijas robežai.

Tāpat arī nepieciešams pārskatīt mājsaimniecību tirgus darbību regulējošo likumdošanu, novēršot situāciju, ka tirgotājiem tiek uzspiests konkrēts klientu apkalpošanas modelis un funkcijas. Jau tagad redzams, ka šīs problēmas rada nozīmīgas barjeras tirgotāju interesei par dalību tirgū un savus piedāvājumus divus mēnešus pirms tirgus atvēršanas ir izteikuši vien divi tirgotāji.

Radusies situācija arī rosina uzdot nopietnu jautājumu – kādu informāciju politiķi izmantoja, analizējot izvēlēto tirgus atvēršanas plānu un likumdošanas izmaiņas? Piemēram, sagaidāmais cenu kāpums nebūtu pārsteigums, ja to prognozējot, netiktu manipulēts ar salīdzinājumu pret “Pamata tarifu”, nevis “Starta tarifu”, pēc kura norēķinās aptuveni puse mājsaimniecību un Ekonomikas ministrija cenu prognozēm izmantotu plašāku elektroenerģijas tirgus speciālistu viedokli. Šādi pēkšņi atklājumi par tirgus atvēršanas ietekmi tikai parāda zemo izpratni par elektroenerģijas tirgus darbību un visaptverošas informācijas trūkumu lēmumu pieņēmēju vidū.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Vēl vismaz desmit mēnešus atliks nauda arī pārtikai un zālēm!

  2. Nepietiekama informācija? Atbildēt

    Kāpēc tad Jānis Bethers mums nesniedz nekādu informāciju par Igaunijas brīvo elektrības tirgu? Un kur ir informācija,salīdzināšanai,par pārējo ES valstu brīvajiem elektrības tirgiem,Bethera kungs? Kāpēc tāda slepenība?

    • Konkrētas informācijas nav. Kāpēc tāda konfidencialitāte, ja ir spēles noteikumi??? Vai tas ir tikai plāns pildīt valsts budžetu??? Kas notiks, ja lieto tikai starta tarifu un tērē maz??? Atbildes nav!!!

  3. Ko tad jūs visi trīs gribat tagad sabiedrībai iesmērēt?

  4. Neredzu konkrētu domu no kurienes tā elektrība nāks. Tikai starpnieka vaimanas.

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+