×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
25. aprīlis, 2013
Drukāt

Enerģijas dzērieni būs pieejami tikai pilngadīgajiem

Foto - LETAFoto - LETA

Enerģijas dzērieni būtu jāpielīdzina alkoholiskiem dzērieniem un jādara pieejami lietošanai tikai pilngadīgajiem, ko ceturtdien konceptuāli atbalstot jaunu Enerģijas dzērienu aprites likumu nolēma Saeima.

Deputāti vienbalsīgi atbalstīja topošo jauno likumu, kura mērķis ir regulēt enerģijas dzērienu izplatīšanu un reklamēšanu, nosakot arī enerģijas dzērienu tirgošanas aizliegumu personām līdz 18 gadu vecumam. Likums jāizskata parastajā kārtībā trīs lasījumos.

Ņemot vērā, ka likumprojekts skar Eiropas tiesības, atbildīgā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūgs Ekonomikas ministriju nosūtīt likumprojektu notifikācijai Eiropas Komisijā (EK), tādējādi arī priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam noteikts uz 1.septembri.

Enerģijas dzērienu aprites likums izstrādāts atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēm 2011. līdz 2017.gadam, un tas nepieciešams, lai regulētu enerģijas dzērienu izplatīšanu un reklamēšanu, tostarp ierobežotu enerģijas dzērienu tirdzniecību personām, kas jaunākas par 18 gadiem, tādējādi pasargājot šīs cilvēku grupas veselību, norāda likumprojekta autori.

Likumprojektā noteikts, ka enerģijas dzērienus būs aizliegts pārdot un iegādāties personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Mazumtirgotāja pienākums būs pieprasīt pircējam uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai pārliecinātos par viņa vecumu, savukārt pircēja pienākums būs pēc mazumtirgotāja vai uzraudzības un kontroles iestādes pieprasījuma apliecināt savu personu un vecumu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Tāpat jaunais likums paredz aizliegt enerģijas dzērienu mazumtirdzniecību izglītības iestāžu telpās un teritorijā, kā arī piedāvāt tos par velti personām, kuras nav sasniegušas pilngadību, kā dāvanu, kompensāciju par citas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu.

Enerģijas dzērieni mazumtirdzniecības vietās pārdošanai būs jānovieto savrup no citiem pārtikas produktiem, lai tie būtu viegli identificējami, un vienlaikus tirdzniecības vietās jāizvieto norāde, kas vēsta par augsto kofeīna saturu dzērienā un ka tas nav ieteicams grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti.

Likumprojekts arī paredz noteikt enerģijas dzērienu reklāmā ietveramo informāciju, proti, brīdinājumu par enerģijas dzērienu pārmērīgas lietošanas negatīvo ietekmi, kā arī šādas informācijas vizuālo izvietojumu un reklāmas ierobežojumus.

Tāpat likumprojekts paredz noteikt, ka Enerģijas dzērienu aprites likuma izpildi uzrauga un kontrolē Valsts ieņēmumu dienests un citas uzraudzības un kontroles iestādes atbilstoši savai kompetencei.

Par termiņu priekšlikumu iesniegšanai otrajam lasījumam atbildīgā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija rosinājusi noteikt 1.septembri.

Plānots, ka likums stāsies spēkā 2014.gada 1.janvārī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+