×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
12. oktobris, 2015
Drukāt

Enerģijas dzērieni. Lietot vai atturēties?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

• Enerģijas dzērienu drošību līdz šim novērtējušas vairākas organizācijas: ES Pārtikas produktu zinātniskā komiteja (SCF, kas ir EFSA priekšgājēja) 1999. gadā un 2003. gadā; Austrālijas un Jaunzēlandes Pārtikas produktu drošības iestāde (ANZFA) 2000. gadā; Apvienotās Karalistes Pārtikas produktu standartizācijas aģentūra 2004. gadā; Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) 2009. gadā.Pētījumos atzīts, ka diennaktī 400 mg ar uzturu uzņemta kofeīna  neapdraud patērētāju veselību.

• Par drošām devām ikdienas patēriņā uzskata:• 250–300 mg kofeīna dienā pieaugušiem cilvēkiem;• līdz 150 mg pusaudžiem;• mazākiem bērniem kofeīnu saturošus produktus neiesaka vispār.

Nesen izcēlās konflikts ar šķirto vīru, kurš bija pamanījis, ka mūsu četrpadsmitgadīgais dēls nopircis enerģijas dzērienu. Tas esot kaitīgs, un slikti, ka māte nekontrolējot, kā bērns izlieto kabatas naudu. Vai enerģijas dzērieni, ko var brīvi iegādāties veikalos, ir tik nevēlami bērna veselībai? Vai kola ir mazāk kaitīga? ERNESTA MAMMA RĪGĀ

Par enerģijas dzērieniem un arī kolu, visticamāk, ikvienam no mums ir stingrs viedoklis – tie nav veselīgi produkti. Taisnība, enerģijas dzērienus nevar dēvēt par veselīgiem, taču arī apgalvot, ka tie ir kaitīgi, nav pamata. Protams, ar piebildi – ja lieto mērenās devās.

Enerģijas dzērieni satur kofeīnu un taurīnu, un šīs sastāvdaļas ir vienas no pasaulē visvairāk pētītajām un pārbaudītajām pārtikas vielām. Taurīnu un glikoronolaktonu ikdienā cilvēks uzņem ar uzturu, šīs vielas atrodamas, piemēram, jūras ķemmītēs, zivīs, mājputnu gaļā, graudos u.c. Kofeīnu satur kafija, melnā tēja, kolas dzērieni, šokolāde un kakao, kā arī dažādi medikamenti (piemēram, pret saaukstēšanos un gripu).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+