Praktiski
Mājas mīluļi

Enerģiskais franču buldogs
 0

Foto – Madara Eglīte un no I. Ozoliņas personīgā arhīva

Pilntiesīgs sportistes un dejotājas Ievas Ozoliņas ģimenes loceklis ir arī četrgadīgā franču buldoga meitene Dūda, ko Ievai uzdāvināja viņas tuvs draugs. Šobrīd pie Ievas un Dūdas mīt arī krustbērns – Ievas draudzenes deviņus mēnešus vecais franču buldogs Bella.


 

Ievai pirms Dūdas jau bijis franču buldogs, diemžēl suņuku sabrauca. Bez suņa māja likās tukša. Šķita, ka ģimene zaudējusi spēju savā starpā sarunāties. Ievas draugs to juta, tādēļ uzdāvināja Dūdu.

Ieva izvēlējās franču buldogu, jo viņai šie suņi ļoti patīk vizuāli, tāpat buldogi labi izturas pret bērniem. Šie suņi ir īsti ģimenes draugi.

– Tā kā es esmu sportiste un dejotāja, tad patika arī tas, ka franču buldogi ir ļoti aktīvi. Franču buldogs – tāda kolorīta suga ar izteiktu raksturiņu.

Ievai un Dūdai esot līdzīgs raksturs – paklausīsies, bet izdarīs, kā pašai patīk. Ieva Dūdu nekad tā īsti nav audzinājusi, tādēļ visu laiku ir šī cīņa – kurš kuru.

– Dūda ir ļoti greizsirdīga. Mājās nedrīkst samīļoties un sabučoties, Dūda uzreiz ir pa vidu. Tāpat viņa ir liela viltniece. Ja uz sunīti kāds paceļ balsi, viņa skrien pie vecmāmiņas un piespiežas viņai klāt. Dūda mīl visus, bet vecmāmiņa ir vismīļākā, jo ar suni pavada visvairāk laika un pacienā ar kārumiem. Tā var atvērt Dūdas sirdi. Arī ar maniem draugiem viņa ir ļoti draudzīga un visus sabučos, bet ir cilvēki, kurus Dūda sajūt kā nevēlamus.

Dūda tāpat kā visas Ozoliņu ģimenes meitenes, ir skatuves māksliniece. Pirms diviem gadiem neatkarīgajā teātrī “Kabata” notika bērnu lugas “Karlsons un Brālītis” pirmizrāde. Šajā izrādē ir personāžs sunītis Bimbo. Ievas mammai aktrisei Aīdai Ozoliņai radās ideja, ka to varētu “nospēlēt” īsts suns, nevis rotaļlieta. 


– Pirmo reizi, kad Dūdu iznesa uz skatuves, visi bērni kliedza “Dzīvs, dzīvs, dzīvs…”. Un Dūda juta to prieku, un priecājās līdzi, negribēja iet nost no skatuves, kaut gan sākumā viņu turēja pavadiņā. Bet tagad viņa savu lomu ir apguvusi un apmēram zina, kas jādara. Šī izrāde ar Dūdu ir izbraukājusi visu Latviju. Dūda saņem nelielu honorāru, tā ka viņa pati nopelna saviem gardumiem. Strādājoša meitene.

Dūda ir ļoti izvēlīga. Ieva ir redzējusi, kā franču buldogi negausīgi visu aprij, bet Dūda no sākuma visu kārtīgi aposta un apskata un tikai tad nolemj ēst vai neēst.

Diemžēl brukas dēļ Dūdai izoperēja dzemdi, tādēļ sunītei nevar būt bērnu, bet mātes instinkts viņai noteikti esot, jo sešus mēnešus veco franču buldogu Bellu Dūda labprāt pieskata un pacieš visas viņas nerātnības. Citi suņi Dūdai gan nepatīk.

LKF Nacionālā buldogu un Bostonas terjeru kluba franču buldogu audzētāja Inga Eglīte stāsta, ka nav vienota uzskata par šīs šķirnes izcelsmi, bet visticamāk franču buldogs ir radinieks angļu buldogam, viduslaiku alanu cilts suņiem un Francijas mastifiem. Franču buldogiem piemīt izteikta spītība, tāpēc viņus dēvē arī par mazajiem napoleoniem. Šiem suņiem šķiet, ka viņi ir visvareni, paši labākie un skaistākie, un gudrākie. Tāpat mēdz būt ļoti greizsirdīgi. Franču buldogiem nav baiļu sajūtas no citiem suņiem. Suņu puikas labprāt izaicinās lielākus suņus uz cīņu, tādēļ, jau no mazotnes buldogus audzinot, tas ir jāņem vērā. Diemžēl ne visi audzētāji par to informē. Šī pašapziņa sunim ir nedaudz jāapslāpē, citādi tas var beigties bēdīgi.

 

 

FRANČU BULDOGS:

dzimtene – Francija;

dzīves ilgums – aptuveni 10 gadi;

izturīgi, spītīgi, enerģiski, jautri, omulīgi, saprātīgi, bieži nejūt mēru ne ēšanā, ne skriešanā, ļoti mīl bērnus, nepatīk riet;

mīlestība pret saimnieku ir bezgalīga, piemēroti dažādiem cilvēkiem;

ar suni, protams, ir jāstaigā, bet tas nav jādara daudz;

spējīgi paši sevi izklaidēt;

jāuzmana ausis un acis, tās rūpīgi jākopj, jāuzmana no ūdens, jo šie suņi fiziski nav radīti peldēšanai. Apgrūtinātās elpošanas dēļ jāsaudzē sirds. Jāsargā no karstuma. Var būt iedzimtas mugurkaula patoloģijas. Nav īpaši alerģisks. Ēd rijot, tādēļ kumosiem jābūt nelieliem. Aptaukojas reti;

vēlams barot divas reizes dienā ar profesionālo barību;

cena: Ls 350 – 700

 

 

 

LA.lv