×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. februāris, 2012
Drukāt

Enerģiskais kurchārs

Foto no P. Zvaigznes personīgā arhīvaFoto no P. Zvaigznes personīgā arhīva

Šī šķirne, kas arī Latvijā bija populāra pirms otrā pasaules kara, atkal atgriežas slavas saulītē: mājās ienāk aktīvs un mīlošs kompanjons, arī ideāls mednieka līdzgaitnieks.

 

Kurchārs jeb vācu īsspalvainais putnusuns ir viena no Vācijā selekcionētām medību šķirnēm, kuras izveidē izmantoti šim nolūkam atbilstošie spāņu un angļu pointeri, vācu putnusuņi, bladhaundi u.c. Rezultāts ir teicams, jo kurchārs ir lielisks palīgs daudzu veidu medībās, vairāk gan specializējoties uz lauka un ūdensputniem. Turklāt šķirnes pilnveidošanas gaitā XIX gadsimtā praktiskie vācieši vēlējās, lai lieliskais mednieks arī pārējā laikā dzīvotu mājās, nevis atsevišķās novietnēs, lai viduslānim ietaupītu līdzekļus papildu personāla algošanai. Tad arī izrādījās, ka kurchārs ļoti pieķeras ģimenei un viņam patīk dzīvot arī telpās.

 

Uzvilktā atspere

Tā savējo dēvē viens no kurchāra saimniekiem Pēteris Zvaigzne. Viņš piebilst, ka enerģiskā rakstura dēļ mīlulis ir piemērots aktīvai un sportis­kai ģimenei. Suns ir sajūsmā, ja var savējos pavadīt izbraukumos, skriet līdzi divritenim utt. Vislabāk jūtas norobežotā privātmājas teritorijā, jo noteikti nespētu dzīvot pilsētas centrā. Turēšanai dzīvoklī vēl atbilstu vieta tuvu pie meža, kur sunim būtu iespēja reizi dienā kārtīgi izskrieties saimnieka pavadībā.

Kurchāru uzskata par vienu no vislabāk apmācāmajiem suņiem, kurš spēj darboties vairākās jomās. Medības ir viņa dzīves esence, kam dzīvnieks nododas ar prieku un aizrautību.

– Atliek tikai paņemt medību jaku, kad mana Jara jau trinas apkārt un katru vēlēšanos no acīm nolasa, lai tikai ņemu viņu līdzi, – stāsta Pēteris Zvaigzne.

 

Mājas miera mika
Jaras_dels

Kurchārs ir iecienīts arī kā mājas mīlulis – gudrības un inteliģences dēļ. ASV tā ir 16. populārākā šķirne, un tas ir vērā ņemams rādītājs, jo suņu šķirņu ir simtiem un topa aukšgalā turas filmu zvaigznes – rekši, labradori u.c. Ja kurchārs ir pietiekami izskrējies, mājās tas ir īsts miera mika. Taču sunim nepieciešams saimnieks, kas izprot viņa raksturu un ir konsekvents prasībās. Ja saimnieku izrādās ar mīkstu dabu un draugu sāk lutināt, kurchārs var nospriest, ka ir laiks pašam kļūt par bosu! Tāpēc īpašniekam jāizrāda zināma autoritārisma deva, lai sunim nebūtu šaubu, kurš ģimenē ir galvenais. Apmācīt mīluli ir viegli, vienīgi skolotājam jābūt līdzsvarotam un arī zinošam. Ja četrkājainais draugs ir pirmais suns un nav zināšanu šajā jomā, noteikti jālūdz instruktora palīdzība. Turklāt skoliņā kucēns iepazīstas ar citiem sugas brāļiem, kas kurchāra socializācijai nāk tikai par labu. Šai nolūkā arī mājās ar citiem dzīvniekiem (kaķiem, putniem) kurchāru iepazīstina pēc iespējas ātrāk. Tad savējos tas respektē, citādi var uztvert arī kā medījumu. Kurchārs kā ģimenisks suns labi saprotas ar jauno paaudzi, mēdz būt pat aukles lomā. Vienīgi, ja bērns ir mazs, jāsargās no kurchāra straujuma ātrās skriešanas dēļ. Suns savējos arī brīdina par nelūgtiem viesiem un vajadzības gadījumā aizstāv. Taču viņš nav sargsuns, pie ķēdes likt to nedrīkst! Nav ieteicams arī turēt voljērā, jo ļoti pārdzīvo nošķirtību no savējiem. Tāpēc reizumis iegādājas pat otru šīs vai līdzīgas šķirnes sugas brāli, lai kurchāram būtu kompānija. Kopā dzīvnieki vieglāk izliek enerģiju un uztur sevi sportiskā formā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+