Foto-Jānis Grava

Konkurss noslēdzies: Energoefektīvākās ēkas šogad Liepājā, Rīgā un Ventspilī 0

Šā gada energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka ir nams Liepājā, Klaipēdas ielā 70, jaunbūve – daudzdzīvokļu nams Rīgā, Grostonas ielā 12, bet energoefektīvākā sabiedriskā ēka – Ventspilī, Jūras ielā 34.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

Beidzies konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2018”, kuru jau astoto gadu pēc kārtas rīkoja Ekonomikas ministrija, žurnāls “Būvinženieris” un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes jomā, veidot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu un arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

Šogad konkursā saņemti 14 pieteikumi. Tradicionāli visvairāk pieteikumu – 10 – saņemti nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2018”. Nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2018. Jaunbūve” iesniegti divi pieteikumi, savukārt nominācijās “Energoefektīvākā sabiedriskā ēka Latvijā 2018” un “Energoefektīvākā vienģimenes ēka 2018” tika iesniegts pa vienam pieteikumam katrā. Pilsētu griezumā vairāk pieteikumu tika saņemti no Liepājas un Valmieras, kas arī tradicionāli bijušas aktīvākās pilsētas māju atjaunošanā, un Rīgas, kur aktīvāk notiek jaunu ēku būvniecība.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Enerģijas izmaksu pieaugums mums visiem liek domāt un meklēt veidus, kā strādāt un dzīvot efektīvāk. Konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā” kļuvis par labu tradīciju, lai ar labo piemēru palīdzību mudinātu arvien plašāku sabiedrības daļu uzlabot un padarīt kvalitatīvāku mūsu dzīves telpu. Ceru, ka līdz ar būvniecības straujo izaugsmi šogad nākamajos gados mēs redzēsim vēl vairāk sakoptas ēkas, apmierinātus iedzīvotājus un uzņēmējus, kā arī interesantas projektu attīstītāju, arhitektu un būvnieku idejas un to izpildījumu! Liepājas, Valmieras, Ventspils, Cēsu un Jelgavas iedzīvotāji – aktīvākie ēku atjaunotāji Latvijā – ir apliecinājums latviešu saimnieka garam, teicami demonstrējot spēju sakārtot sev piederošo īpašumu, domāt par nākotni, būt atvērtiem pārmaiņām un attīstībai,” atzina Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

Konkursa laikā ēkas vērtēja un pētīja kompetenta žūrijas komisija, kuras sastāvā bija gan nozares speciālisti, gan mācībspēki, gan ierēdņi. Zīmīgi, ka žūrijas darbā šogad piedalījās arī ārzemju eksperti.

“Var redzēt, ka pēdējo desmit gadu laikā ir ielikti nozīmīgi pamati ēku energoefektivitātes palielināšanai Latvijā,” konkursa rezultātus Eiropas tendenču kontekstā rezumē žūrijas komisijas loceklis Knuts Holers, organizācijas “Housing Initiative for Eastern Europe” (IWO) valdes loceklis no Berlīnes. “Tādas publiskas informatīvas kampaņas, kā, piemēram, “Dzīvo siltāk” un ikgadējais konkurss “Energoefektīva ēka” ir ļoti būtiskas zināšanu un pozitīvās pieredzes tālākai izplatīšanai speciālistu un iedzīvotāju vidū. Lai arī konkursa norises gaitā sabiedrības izpratne par energoefektivitātes jautājumiem tika ievērojami paaugstināta, skaidri redzams, ka turpmākajos gados darāmā vēl ir daudz.”

Knuts Holers aicina arī turpmāk kā prioritāros darbības virzienus izvirzīt atbalsta programmas ēku renovācijā un tālākizglītības pasākumus, lai sagatavotu kvalificētus ekspertus energoekonomisku mājokļu būvniecībā. Tādējādi būtu iespējams nodrošināt augstāku ēku atjaunošanas kvalitāti, kā arī paaugstināt ēku lietotāju zināšanas par energoefektivitāti.

Reklāma
Reklāma

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards uzsvēra, ka energoefektivitāte ir ne tikai pasākumu kopums enerģijas un izmaksu ekonomijai, bet arī svarīgs instruments klimata pārmaiņu ierobežošanai. “Ir vairāk nekā skaidrs, ka ar ēku siltināšanu vien nepietiek. Ir jāizmanto ilgtspējīgi un energoefektīvi risinājumi gan valsts un pašvaldību ietvaros, gan arī iedzīvotāju vidū, lai kopīgiem spēkiem veidotu arvien “zaļāku” valsti, sargājot vidi. Saules enerģijas paneļi, elektromobīļi, kā arī citi videi draudzīgi risinājumi jau ir realitāte šodien, nevis utopisks nākotnes sapnis,” piebilda ministrs.

“Kvalitātes latiņa konkursam “Energoefektīvākā ēka Latvijā” ir pacelta ļoti augstu. Ko vēl vairāk vēlēties? Lai aiz spožās fasādes būtu sakoptas arī kāpņu telpas un labiekārtoti pagalmi, kas pagaidām visiem vēl nav izdevies. Bet, turpinoties aizrautībai reizē ar vēlmi pēc sakrātotas vides, tas noteikti izdosies!” spriež žūrijas komisijas priekšsēdētāja Mārīte Šperberga, žurnāla “Būvinženieris” galvenā redaktore.

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2018” laureāti

Ekonomikas ministrijas Atzinības balvu saņēma VAS “Valsts nekustamie īpašumi” par ieguldījumu sabiedrībai nozīmīgu ēku atjaunošanā un energoefektivitātes paaugstināšanā. SIA “Valmieras namsaimnieks” par ieguldījumu energoefektivitātes popularizēšanā, kā arī par ilgtspējīgiem un kvalitatīviem risinājumiem ēku atjaunošanā un SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” projektu vadītājs Toms Cīrulis par nozīmīgu ieguldījumu energoefektivitātes idejas veicināšanā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas balvu “Klimata draugs” saņēma SIA “Valmieras namsaimnieks”.

Žūrijas atzinību saņēma SIA “Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums” par uzņēmību un neatlaidību, sākot ēku atjaunošanu Daugavpilī.

Interneta balsojumā visvairāk balsu un līdz ar to konkursa Simpātijas balvu saņēma privātmāja Rīgā, Imulas ielā 1A.