×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
29. janvāris, 2017
Drukāt

Energoefektīvs daudzdzīvokļu nams no… kaņepēm (4)

PEDONE WORKING SRL PUBLICITĀTES FOTOPEDONE WORKING SRL PUBLICITĀTES FOTO

Īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, Itālijā tapis daudzdzīvokļu nams, kura celtniecībai izmantotas kaņepes.

Atjaunojamie energoresursi un energoefektivitāte ir izvirzīta kā viena no Eiropas Savienības (ES) prioritātēm. Jau tuvāko trīs gadu laikā dalībvalstīs visām jaunajām ēkām ir jāsasniedz gandrīz nulles enerģijas rādītājs. Īstenojot energoefektīvu ēku būvniecības plānus, Itālijā tapis daudzdzīvokļu nams, kura celtniecībai izmantotas kaņepes.

Nulles enerģijas patēriņa daudzdzīvokļu nams, kuram dots nosaukums “Gaismas māja”, atzīts par gada labāko projektu un saņēmis “Green Building Construction Award 2016” galveno balvu.

Barletas-Andrijas-Trani provincē, Bišeljes pilsētas bijušajā rūpniecības rajonā, kas nodots energoefektīvu namu apbūvei, uzcelts divpadsmit dzīvokļu nams, kas pilnībā atbilst nulles enerģijas patēriņa kritērijiem. Ēka rada atjaunoto enerģiju tādā pašā apmērā, kā patērē vidēji gada laikā. Uz ēkas jumta izvietoti saules paneļi elektroenerģijas ražošanai un saules kolektori karstā ūdens apgādei un siltumenerģijas iegūšanai. Karstā ūdens padevi iedzīvotāju vajadzībām un gaisa ventilāciju nodrošina ar četru siltumsūkņu palīdzību.

Attīstoties energoefektīvu ēku celtniecības tehnoloģijām, būtisks kļuvis jautājums arī par videi draudzīgu un dabisku būvmateriālu izmantošanu šo ēku celtniecībā. Tāpēc ēka būvēta no pilnībā elpojoša, dabiska materiāla – kaņepju betona, ko iegūst no kaļķa un ka­ņepju spaļu sajaukuma. Materiāls spēj saglabāt telpās vienmērīgu temperatūru, neskatoties uz laikapstākļiem. Sienas, kas mūrētas no šāda materiāla, “elpo”, vienlaikus nodrošinot gan gaisa caurlaidību, gan skaņas un siltuma izolāciju, radot ideāli komfortablus apstākļus mājas iemītniekiem. Bez kaņepēm ēkas celtniecībai izmantoti arī citi dabiski un videi draudzīgi materiāli, izslēdzot ķīmisku vielu klātbūtni, ko nereti izmanto parasto būvmateriālu ražošanā.

Lai gan kaņepju izmantošana būvniecībā nav nekāds jaunums, šobrīd šis ir lielākais dzīvojamais nams Eiropā, kura celtniecībā izmantotas kaņepes.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. žēl, ka nav pateikta m2 cena. Jo bieži vien visas zaļās tehnoloģijas atduras pret šo m2 cenu

  2. Nu tad kāpēc par kaņepju audzēšanu liek cietumā? Varbūt cilvēks grib celt māju?

    • Latvijā drīkst audzēt tādas kaņepes, kas nesatur narkotiskās vielas. Latvijā ir kaņepju audzētāju asociācija – tur var atrast vairāk informācijas.
      Diemžēl kaņepes audzē maz, iepriekš audzēja zemnieki vairākos simtos hektāru, jo solījumi par to, ka būs kaņepju pārstrādes rūpnīca, kas ražos kaņepju audumus un citas labas lietas – izrādījās tikai solījumi. Tagad vienīgais, ko ražo ir kaņepju sviests – labs un veselīgs pārtikas produkts.

  3. Rakts likās tik cerīgs, līdz ” izslēdzot ķīmisku vielu klātbūtni”, nu viss, viss šaj pasaulē ir ķimisks. Nav tādas ne-ķīmiskas vielas.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +29.4
Alūksne +27.5
Daugavpils +27.2
Saldus +29.0
Liepāja +30.4
Jelgava +28.6
Ventspils +20.2
Limbaži +28
Madona +29.3
Rēzekne +27.6
Draugiem Facebook Twitter Google+