×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
8. jūnijs, 2017
Drukāt

Engurē atklāta īpaši aizsargājama pļavas silpureņu atradne (1)

Foto  A.SomsFoto A.Soms

Ilustratīvs attēls

Šajā pavasarī Engures teritorijā, novērtējot piekrastes piemērotību atpūtas projekta izveidei, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Pierīgas reģionālās administrācijas eksperti atklājuši ievērojamu pļavas silpureņu atradni. Tā kā augs ir ļoti rets un līdz ar to īpaši aizsargājams, šajā teritorijā diemžēl nevarēs īstenot plānotās ieceres, portālu LA.lv informēja DAP.

Daudzgadīgais gundegu dzimtas lakstaugs – pļavas silpurene – ir viena no divām Latvijā sastopamajām silpureņu sugām. Atšķirībā no meža silpurenes, kas galvenokārt sastopama Austrumlatvijā, šī suga lielākoties koncentrējas Piejūrā un Rietumlatvijā. Plašākā mērogā tā ir Austrumeiropas stepju suga, taču arī tur, savā īstajā areālā, piemēram, Ungārijā un Rumānijā, tā tiek uzskatīta par apdraudētu.

Latvijā tā ir īpaši aizsargājama, jo ir reta un saistīta ar specifiskiem augšanas apstākļiem.
Patlaban šis skaistais augs ir ierakstīts vairākos īpaši aizsargājamo sugu sarakstos, tostarp Latvijas, kā arī Baltijas reģiona Sarkanajā grāmatā. Tas nozīmē, ka ir aizliegta tā lasīšana, noplūkšana un izrakšana, kā arī dzīvotņu postīšana. Nav atļauta arī savvaļā ievāktu silpureņu audzēšana, kolekcionēšana, transportēšana, dāvināšana, pārdošana vai mainīšana, kā arī piedāvāšana pārdošanai vai apmaiņai.

Foto  A.SomsFoto A.Soms

“Zinātniski pierādīts, ka savvaļā augošas silpurenes pārstādīšana dārza dobē parasti nevainagosies ar panākumiem. Augs nelabprāt iedzīvojas jaunā vidē. Turklāt šāda auga iegūšana var maksāt bargu naudas sodu. Šādiem mērķiem pieejamas kultivētās silpureņu šķirnes, nevis savvaļā sastopamās. Tādēļ, dodoties baudīt laisku atpūtu Engures pludmalē, ieteicams tikai ar acīm priecāties par šo reto augu, kas daudzviet Latvijas teritorijā jau izzudis vai vienkārši nav sastopams,” uzsver Pārvaldes Dabas aizsardzības daļas vecākais valsts vides inspektors Kārlis Lapiņš.

Foto  A.SomsFoto A.Soms

Augam ir nokareni, zvanveidīgi ziedi ar bāli violetām, retāk iesarkanām vai iedzeltenām lapām. Tas zied aprīļa beigās un maijā. Patlaban – jūnija sākumā – silpurene jau izveidojusi iegarenus augļus, kas klāti ar bieziem matiņiem. Pļavas silpurenei nav vienalga, kur augt. Tai patīk tikai gaišas, atklātas vietas – sausi, gaiši priežu meži, kāpas ar skraju augāju, reti – sausas pļavas. Reizēm tā sastopama sausu priežu mežu ceļmalās, jo tur ir gaišs, sauss un ir raksturīga barības vielām nabadzīga augsne. Silpureni nomāc blīva augāja izveidošanās. Tad tā izzūd, jo samazinās gaismas pieejamība.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vispārzināmo faktu par gaismas pieejamības nozīmi pētīja vairākus gadus.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.0
Alūksne +17.0
Daugavpils +17.7
Saldus +19.8
Liepāja +18
Jelgava +17.2
Ventspils +17.1
Limbaži +18
Madona +17.3
Rēzekne +20
+23
+13
+11
Draugiem Facebook Twitter Google+