Latvijā
Politika

EP deputāti skeptiski par Dombrovska izredzēm iegūt EK prezidenta amatu 9

Foto – LETA

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ir skeptiski par bijušā Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) izredzēm tikt ievēlētam Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatā, taču par sasniegumu uzskata arī kandidatūras izvirzīšanu.

Kā diskusijā “Rietumu Radio” sacīja Ivars Godmanis, būdams EK prezidenta amatam nominēts kandidāts, Dombrovskis to var izmantot, lai plašas publikas priekšā runātu par Eiropas Savienībai (ES) un Latvijai svarīgiem jautājumiem.

“Tās nav pretrunīgas lietas – pēc manas dziļas pārliecības, tās ir vienā virzienā ejošas,” sacīja Godmanis. “Pat ja tas nenotiek, un laikam jau tas nenotiks, ka [Dombrovski] ievēlēs par EK priekšsēdētāju, cerība paliek. Man kā latvietim ir patīkami, ka mūsu valsts pārstāvis ir nominēts šim amatam, un es varu novēlēt tikai veiksmi.”

Roberts Zīle (VL-TB/LNNK) atzinīgi vērtē Dombrovska paveikto gan Latvijā, gan iepriekš EP, tomēr EK prezidenta vēlēšanas uzskata par “viltus vēlēšanām” un “teātri”.

“Tas būs politisks dīls, kompromiss,” sacīja Zīle. “Par to var dusmoties, taču mēs EP prezidentus arī ievēlam slēgtās vēlēšanās, bet viss iepriekš jau ir sarunāts, un visi zina, kas būs.”

Zīle arī norāda, ka absolūtais vēlētāju vairākums citu valstu politiķus nepazīst un lielākajai daļai ir pilnīgi vienalga, kuru kandidātu kāda politiskā grupa virzīs par EK prezidentu. “Ja tas nebūs Dombrovskis, vai kāds Latvijā balsos par Eiropas Tautas partijas jeb “Vienotības” sarakstu, ja priekšgalā būs izvirzīts [Žans Klods] Junkers vai [Mišels] Barnjē?” retoriski vaicā Zīle.

Inese Vaidere (V), kura pārstāv Eiropas Tautas partijas grupu, savukārt uzskata, ka, raugoties uz Dombrovska izvirzītajiem politiskajiem mērķiem, kas sakrīt ar ES mērķiem, viņam ir labas izredzes kļūt par EK prezidentu, taču “politiskā realitāte var ieviest savas korekcijas”.

Neoficiālās sarunās vairāki politiķi prognozē, ka nākamās EK prezidenta vēlēšanas varētu izvērsties par EP un Eiropadomes savstarpēju spēkošanos un cīņu par varu, kā rezultātā augsto amatu varētu iegūt arī kāds trešais kandidāts, kurš pagaidām vēl nav skaļi izskanējis.

Saistītie raksti

Kā zināms, EK priekšsēdētāja kandidatūru izvirza Eiropadome jeb ES valstu vadītāju sapulce. Vienojoties ar izvirzīto priekšsēdētāja amata kandidātu, tā izvirza arī pārējos komisārus. Tomēr gan EK priekšsēdētājs, gan komisāri var stāties amatā tikai tad, ja viņu kandidatūras apstiprinājis EP. Viņiem ir pienākums atskaitīties parlamentam, un tikai tas var atlaist komisiju.

Jau ziņots, ka bijušais Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) oficiāli pieteicis savu kandidatūru Eiropas Tautas partijas nominācijai Eiropas Komisijas prezidenta amatam.

 

LA.lv