Sabiedrība

EP: Latvijas nepilsoņu bērniem automātiski jākļūst par pilsoņiem 16

Foto – LETA

Latvijas nepilsoņu bērniem automātiski jākļūst par pilsoņiem, intervijā aģentūrai LETA sacīja Eiropas Padomes ģenerālsekretārs Tūrbjērns Jaglanns. “Mēs prasām, lai īpaši bērni nepilsoņi iegūtu pilnu pilsonību,” uzsvēra Jaglanns.

Lai arī Eiropas Padome vēl aizvien saglabā pozīciju, ka nepilsoņiem būtu jādod tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās, Jaglanns pēc vizītes laikā notikušajām tikšanās reizēm ar Latvijas amatpersonām atzina, ka saskata šajā jautājumā dilemmu.

“Man tikšanos laikā ar Latvijas amatpersonām arī teica, ka tas var kaitēt naturalizācijas procesam, kura mērķis ir, lai šie cilvēki kļūtu par pilntiesīgiem Latvijas sabiedrības pilsoņiem, nevis daļējiem pilsoņiem, kādi viņi var kļūt, apmierinot nepilsoņu vēlmi piedalīties pašvaldību vēlēšanās. Es to redzu kā dilemmu,” minēja Eiropas Padomes ģenerālsekretārs.

Tāpat Jaglanns pauda bažas par Latvijā esošo regulējumu attiecībā uz parlamentāriešu imunitātēm. “Tas mani satrauc, jo parlamentāriešiem nav jāslēpjas aiz šādām imunitātēm, ir jābūt pilnīgai caurredzamībai. Parlaments ir demokrātijas būtiskākā institūcija, tam ir jābūt neatkarīgam, to ir jāuztver kā neietekmējamu no ārpuses.”

Lai arī ģenerālsekretārs Latvijā viesojās īsi pēc Baltijas praida, viņš uzsvēra, ka tā bijusi tikai sagadīšanās. Viņš pauda gandarījumu, ka Baltijas praids noritējis bez incidentiem, kā arī norādīja, ka Latvijā vērojama “spēcīga vēlme kaut ko darīt šajā jautājumā”.

Tāpat Jaglanns atgādina EP rekomendāciju Latvijai pievienoties Eiropas reģionālo vai mazākumtautību valodu hartai.

Komentējot situāciju, ka Latvijā Eiropas Komisijas pret rasismu un neiecietību (ECRI) ieteikumi bieži netiek ņemti vērā, jo tās ir tikai rekomendācijas, ģenerālsekretārs sacīja: “Tā ir tiesa, ka tās ir tikai rekomendācijas. Vienīgie saistošie lēmumi dalībvalstīm ir tie, kas nāk no ECT. Bet ECRI ziņojumi ir svarīgi, un dalībvalstīm ir jāieklausās ieteikumos.”

LA.lv