Pasaulē
Eiropa

EP pieņem likumu, kas samazinās rūpniecības radīto CO2 izmešu apjomu0

Foto – Shutterstock

Eiropas Parlaments (EP) otrdien pieņēma likumu, kas samazinās rūpniecības radīto CO2 izmešu apjomu, tādējādi veicot soli ceļā uz Parīzes klimata vienošanās saistību izpildi, aģentūru LETA informēja EP Informācijas birojā Latvijā.

Jaunais likums, par kuru jau panākta neoficiāla vienošanās ar dalībvalstu ministriem, paātrinās kvotu samazinājumu Eiropas Savienības (ES) emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas (ETS) ietvaros. ETS nosedz apmēram 40% ES radīto siltumnīcefekta gāzu izmešu.

Jaunas likums paredz, ka no 2021.gada ik gadu par 2,2% samazināt tirgū pieejamo kvotu daudzumu, pašlaik paredzēto 1,74% vietā. Šo rādītāju paredzēts pārskatīt un vēl paaugstināt ne agrāk kā 2024.gadā. Likums arī paredz dubultot ETS tirgus stabilitātes rezerves spēju nepieciešamības gadījumā samazināt tirgū pieejamo kvotu daudzumu. Šo mehānismu iedarbinot, tas vienā izsoles gadā spētu par 24% samazināt pieejamo kvotu daudzumu, tā paaugstinot to cenu un stimulējot izmešu samazinājumu.

Lai veicinātu mazoglekļa inovācijas, likumprojekts paredz izveidot “modernizācijas fondu”, kas sniegtu atbalstu enerģijas sistēmu modernizācijai trūcīgākajās ES dalībvalstīs. Deputāti noteica stingrākus finansējuma nosacījumus, un fonda līdzekļi nebūs pieejami ar oglēm saistītu projektu īstenošanu. Izņēmums – centralizētā siltumapgāde nabadzīgākajās valstīs, skaidroja birojā.

Tāpat paredzēts izveidot “inovācijas fondu”, lai atbalstītu projektus atjaunojamās enerģijas, CO2 uztveršanas un uzglabāšanas un mazoglekļa inovāciju jomās.

LA.lv