×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
11. septembris, 2013
Drukāt

EP pieprasa stingrus noteikumus Eiropas zušu glābšanai

LETALETA

Steidzami vajadzīgi jauni tiesību akti, kas palīdzētu atjaunot Eiropas zušu krājumus, kuri saskaņā ar zinātnieku aplēsēm pēdējo 30 gadu laikā sarukuši vismaz par 95%, saka Eiropas Parlaments (EP) trešdien pieņemtajā rezolūcijā.

 

Deputāti mudina Eiropas Komisiju (EK) iesniegt jauno noteikumu projektu līdz 2014.gada martam, paredzot arī sankcijas dalībvalstīm, kas nespēj savlaicīgi nodrošināt krājumu novērtēšanai vajadzīgos datus, informēja EP Informācijas biroja Latvijā preses sekretāre Marta Rībele.

“Zutis ir nopietni apdraudēts, un dalībvalstis dara pārāk maz, lai to glābtu. Tāpēc EP aicina EK iesniegt jaunu tiesību aktu ar mērķi atjaunot Eiropas zuša krājumus. Jaunajam tiesību aktam ir jānovērš pašreizējo noteikumu nepilnības, kas pieļauj pārmērīgu nozveju un neilgtspējīgu zušu tirdzniecību,” norādīja par noteikumu sagatavošanu atbildīgā deputāte Isabella Lēvina no Zviedrijas pēc tam, kad EP bija pieņēmis viņas sagatavoto rezolūciju ar 427 balsīm par, 249 pret un 25 atturoties.

Deputāti aicina EK līdz 2013.gada decembrim novērtēt pašreizējo krājuma atjaunošanas pasākumu efektivitāti. Krājuma atjaunošana – galvenais dalībvalstu zušu krājuma pārvaldības plāna mērķis – ietver arī zušu populācijas papildināšanu no citiem avotiem. Novērtējuma rezultāti jāņem vērā, izstrādājot jaunos EK noteikumus, kuru mērķim jābūt “ar lielu iespējamību panākt Eiropas zušu krājumu atjaunošanu”.

Parlaments iekļāva arī prasību ES dalībvalstīm ziņot par zušu krājumu pārvaldības pasākumu ietekmi reizi divos gados, nevis reizi sešos gados, kā tas bija prasīts līdz šim. Dalībvalstīm, kas neievēro ziņošanas un izvērtēšanas prasības, varēs uz pusi samazināt zušu nozvejas kvotas.

Eiropas zušu izzušana, visticamāk, skaidrojama ar pārmērīgu nozveju, piesārņojumu, migrācijas apgrūtinājumiem upēs vai pat ar okeāna straumju izmaiņām. Mēģinājumi audzēt zušus nebrīvē līdz šim beigušies bez vērā ņemamiem panākumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+