×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

EP rezolūcijā aicina Turciju atzīt armēņu genocīdu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Armēnijai un Turcijai jāizmanto genocīda atceres simtgadei veltītie pasākumi, lai atjaunotu diplomātiskās attiecības, atvērtu robežu un liktu pamatu ekonomiskajām attiecībām, teikts Eiropas Parlamenta pieņemtajā rezolūcijā, kurā Turcija aicināta atzīt armēņu genocīdu.

Rezolūcijā, kuru EP deputāti pieņēma trešdienas vakarā, uzsvērts, ka Turcijai ir jāatzīst genocīds, lai tādējādi “liktu pamatu patiesam turku un armēņu izlīgumam”, kā arī pauda atbalstu pāvesta Franciska 12. aprīļa uzrunai par armēņu genocīdu. EP deputāti pieņemtajā rezolūcijā aicina Armēniju un Turciju “ņemt par paraugu Eiropas nāciju veiksmīgās samierināšanas gadījumus” un ratificēt un īstenot protokolus par diplomātisko attiecību nodibināšanu, atvērt robežas un aktīvi uzlabot savstarpējās attiecības, jo īpaši – saistībā ar pārrobežu sadarbību un ekonomisko integrāciju.

Tāpat rezolūcijā atzinīgi vārdi pausti par Turcijas prezidenta un premjerministra paziņojumiem, kuros izteikta līdzjūtību cietušajiem un atzīti noziegumi pret Osmaņu impērijā dzīvojošajiem armēņiem. Rezolūcijā Turcija mudināta izmantot pret armēņiem vērstā genocīda 100. gadskārtas atceres pasākumus kā iespēju nodot atklātībai arhīvu materiālus, “pieņemt pagātnes notikumus”, atzīt genocīdu un tādējādi likt “pamatu patiesam turku un armēņu izlīgumam”. EP deputāti rezolūcijā aicina Turciju “labticīgi” veikt armēņu kultūras mantojuma uzskaiti, kas tās jurisdikcijā tika iznīcināti vai izpostīti pagājušā gadsimta laikā.

Rezolūcijā teikts, ka EP deputāti godina to pusotra miljona nevainīgu armēņu piemiņu, kas pirms simts gadiem “tika iznīcināti Osmaņu impērijā”, un ierosināts noteikt Eiropas atceres dienu genocīdu upuru piemiņai, lai “vēlreiz atgādinātu par visu pasaules tautu un nāciju tiesībām uz mieru un cieņpilnu attieksmi”.

Pirms balsojuma Turcijas prezidents Redžeps Erdogans paziņoja, ka Turcija ignorēs jebkādu EP lēmumu, kas kvalificēs Pirmā pasaules kara laikā notikušās armēņu slepkavības kā genocīdu. Erdogans uzsvēra, ka viņš neuztraucas par aizstāvību šajā jautājumā, un Turcijai aizstāvības pozīcijas nav jāieņem.

Romas pāvests Francisks armēņu nogalināšanu nosauca par genocīdu, kā rezultātā Turcija atsauca savu vēstnieku Vatikānā uz konsultācijām. Armēnija mēģina panākt, lai Osmaņu impērijas mantiniece Turcija atzītu 1,5 miljonu armēņu nogalināšanu Osmaņu impērijā no 1915. līdz 1917. gadam par genocīdu. Turcija kategoriski noraida genocīda terminu un uzstāj, ka Pirmā pasaules kara laikā no karadarbības un bada miruši no 300 tūkstošiem līdz pusmiljonam armēņu, bet vismaz tikpat daudz turku zaudējuši dzīvības armēņu cīņā pret Osmaņu impēriju valstī iebrukušā Krievijas karaspēka pusē.

Armēnijai ar diplomātiskiem līdzekļiem un ietekmīgu diasporu ārvalstīs ir izdevies panākt, ka vairāk nekā 20 valstis ir atzinušas armēņu genocīdu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+