×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
12. oktobris, 2014
Drukāt

Ērces pārbauda bitenieku prasmes

Mite_comb_9_2014

Šovasar lielus postījumus bišu saimēs nodarīja varras ērce. Kā tās izpausmes konstatēt savā dravā, un vai vēl var kaut ko glābt?

Aizvadītā dravošanas gada laikapstākļi bija netipiski – agrs pavasaris, radikāli karstuma un aukstuma periodi vasarā, garš un silts rudens, kas atspoguļojās arī bišu saimju dzīvē. Šāda situācija bija īpaši labvēlīga ērces – varras – attīstībai. Bites sāka perot ļoti agri, līdz ar to agri parādījās ērces, kas parazitē uz periem.

Ne jau pati ērce apēd bites – nāvējoši ir pārnēsātie vīrusi. To izraisītās sekas šogad daudzās saimēs redzamas uz jaunajām bitēm, kurām ir kropli spārni, saīsināti auguma posmi.

Viltīgās ērces ielavās peru šūnā, kurā atrodas bites cirmenis, un parazitē uz tā. No šūnas pēc laiciņa iznāk māte jau ar divām trim dūšīgām meitām un maza, kropla bitīte. Ērce šādi var vairoties pat astoņas reizes.

Ja bitenieks vasarā nav bijis modrs un neko nav darījis ērču ierobežošanai, sekas, visticamāk, ir bēdīgas, secina Latvijas Biškopības biedrības (LBB) pētnieks Valters Brusbārdis. Ziņas par postījumiem vēl nav apkopotas, tie atklāsies pavasarī, kad varēs novērtēt, cik daudzas bišu saimes pārziemojušas. Jau tagad dravnieki zvanot LBB konsultantiem un jautājot: kā tas var būt – septembra sākumā bites piebaroju, ieziemoju, taču tagad medus ir (ja citas saimes nav paguvušas izlaupīt, kas reizēm maldīgi liek domāt, ka medus vācējas ir stropā), bet stropi tukši? Diemžēl biteniekam atliek vien vainot savu nezināšanu un rīcības trūkumu.

Patlaban situācija apzinātajās dravās liecina, ka vissmagāk cietušas tieši lielās, pamatīgi pastrādājušās saimes, kuras nav spietojušas un no kurām nav veidoti atdaleņi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+