×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
26. janvāris, 2017
Drukāt

“Ērģeles par 1,6 miljoniem – astoņiem audzēkņiem?” – vai cik aunus varēja nopirkt, nebūvējot operas namu (6)

Foto: P/i "Komunālā pārvalde” arhīvsFoto: P/i "Komunālā pārvalde” arhīvs

ALDARS ŠAGŽIJEVS*

“Latvijas Avīze” 23. janvārī publicēja rakstu par Ventspils ērģelēm.

Sabiedrība neizpratnē – Ventspilī būvēs ērģeles par milzu naudu. Kā vēsta avīžraksts, dēļ astoņiem audzēkņiem. Raksts patiesībā labs, daudzpusīgs – bet virsraksts! Astoņiem audzēkņiem; būtu vēl Rīgā, bet te kaut kādā piejūras provincē; par to naudu taču 10 Steinway flīģeļus var nopirkt! – tā varētu spriest. Kāds naudu rēķina flīģeļos, cits aunos.

Bet vai operas māju, mūsu “Balto namu”, savulaik cēla “pa lēto” un tikai tās direktoram ar trim operas dīvām? Vai kāds vispār vairs atceras, cik tā celtne maksāja? Un kā ar Nacionālā teātra namu, un Brīvības pieminekli? Cik aunus Mirttantei toreiz varēja nopirkt…

Nācija pastāv caur savu kultūru, valodu, tradīcijām – tā ir cilvēku kopējā bagātība, savdabīgs kapitāls. Šis kapitāls prasa ieguldījumus, bet rezultāts šiem ieguldījumiem ir lielisks. Mūsu opera, mūsu teātri, orķestri, pasaules slavu guvušie solisti – tās ir “kultūras bākas”, kas gaismu nes tālu pār mūsu valsts robežām. Tāda būs arī jaunā Ventspils koncertzāle ar publisku mūzikas bibliotēku, mūzikas vidusskolu 500 audzēkņiem, reģiona metodisko centru, akustisko koncertzāli, par brīvdabas skatuvi transformējamu kamerzāli – un koncertērģelēm. Koncertērģelēm, kādas Latvija ir gaidījusi gandrīz 100 gadus – pēdējo koncertinstrumentu Lielajā aulā uzcēla 20. gadsimta 30-jos gados.

Šis “skandalozais” instruments kalpos sabiedrībai gadu simtiem, un tā cena cilvēkiem toreiz šķitīs nesvarīga – tāpat kā mums šodien nav svarīgi, cik izmaksāja operas nama celtniecība.

* Autors ir PIKC “Ventspils Mūzikas vidusskola” projektu vadītājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Tas ir pašvaldības vai valsts pasūtīts?
  Redzēju visu koncertzāles projektu DAUDZKART skaistāks par nospiedošajām kastēm, kas sabūvētas Rīgā un prasto Liepājas koncertzāles projektu un materiālu izveli. Tur pilnīgi cauri spiežas, ka gribējuši uztaisīt austas pompozas būvas ar iespējami prastiem lētiem materiāliem.

 2. Lieliski!
  To,ko nesaprot Operas direktors, Komponists(?) Brauns un citi it kā kultūras korifeji,
  saprot projektu vadītājs.
  Cik aunu vērti, atvainojiet, Steinway ir šie kungi?

 3. Rīga ?atradusies baigā metropole.Mazgājiet un pucējiet savu gaismas pili,sušķi tādi.

 4. Tā ammerjāža tikai atklāj rakstītāju un komentētāju izpratni par kultūrizglītības celtni kā par vietu, kur reizi 10 gados aizripot pazīmēties ar savām, šarikovu izpratnē, štātēm un palielīties: – Es tur biju ! –
  Saturs un kvalitāte ir 99.vietā

Draugiem Facebook Twitter Google+