×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. novembris, 2017
Drukāt

Ēriks Jēkabsons: Pret banditokrātiju jeb nepārdosim uzturēšanos par lēcu virumu (10)

Foto no personīgā arhīvaFoto no personīgā arhīva

Ēriks Jēkabsons, bijušais iekšlietu ministrs

Patriotiskā nedēļa pirms mūsu valsts svētkiem ir laiks, kad cildinām Latviju, un arī tos cilvēkus, kas rūpējas par mūsu valsts un iedzīvotāju drošību. Mūsu tēvzemi sargā ne tikai Robežsardze, Nacionālie bruņotie spēki un Zemessardze, bet arī tiesībsargājošie un drošības dienesti, kuru darbs nav tik apjūsmots, bet gan nereti saņem pamatīgu kritikas devu, un bieži arī pamatoti.

Drošības dienesti nedrīkst pakļauties politiskajai konjuktūrai
Drošības iestādēm Latvijā izteikti trūkst spēcīgu līderu – vadītāju, kuri ir īsti mūsu zemes patrioti, kuri valsts un iedzīvotāju intereses liktu pirmajā vietā un nepaļautos politiskajai konjuktūrai.

Spilgts piemērs, kurā izpaužas mūsu drošības iestāžu trūkumi, ir jautājums par uzturēšanās atļaujām. Jautājums bijis dienaskārtībā arī laikā, kad biju iekšlietu ministrs, un šobrīd kļuvis par vēl karstāku kartupeli.

Piešķirot uzturēšanās atļaujas, pirmām kārtām ir jādomā tikai un vienīgi par mūsu valsts un tās pamatiedzīvotāju interesēm, viss pārējais seko pēc tam. Ja uzturēšanās atļaujas saņēmējs investē mūsu valsts ekonomikā, ievēro likumu un ciena mūsu valsti, tad viss kārtībā, bet tiklīdz sākas kādas nelikumības – uzreiz ārā kā korķis. Tā ir ierasta kārtība ASV, un tā būtu jābūt arī Latvijā. ASV nebaidās piešķirt uzturēšanās atļaujas pat krieviem, ķīniešiem un irāņiem – tautām, kas vēsturiski nav bijušas pārāk draudzīgas amerikāņiem, jo viņi rūpīgi monitorē šīs personas. Un valsts lielumam šeit nav nozīmes, jo izcils piemērs ir arī Izraēla, kas pēc teritorijas nav liela.

Mēs nedrīkstam pārdod uzturēšanās atļaujas par lēcu virumu
Šobrīd, lai iegūtu uzturēšanās atļauju Latvijā, ir jāiegādājas nekustamais īpašums Latvijas lielākajās pilsētās: Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Jēkabpilī, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Valmierā, un darījuma summai ir jābūt ne mazākai kā 250 000 eiro un īpašuma kadastrālā vērtība nedrīkst būt mazāka par 80 000 EUR. Mēs nedrīkstam pārdot uzturēšanās atļaujas par lēcu virumu, cenai jābūt atbilstošai, taču nedrīkst ieslīgt arī otrā galējībā un apjozt Latviju ar dzelzs priekškaru.

Neļausim izmantot Latviju
Ja reiz uzturēšanās atļauja ir piešķirta, ir jāveic ļoti rūpīgs to saņēmēju monitorings, fiksējot, ar ko viņi nodarbojas Latvijā. Pretējā gadījumā Latvija kļūs par platformu noziegumiem, un atkal būs darbs specdienestiem – tikai šoreiz jau apjomīgāks un grūtāks.

Ja arī noziegumi tiek izdarīti ārpus Latvijas, taču tie tiek vadīti un organizēti no mūsu valsts, izmantojot to kā štābu, tiek iedragāts valsts tēls. Arī juridiski risināt šādas situācijas ir sarežģīti, jo cietušo mītnes valsts nevar palīdzēt, ja noziedznieks atrodas Latvijā, bet Latvijas iestādes nevar uzsākt procesu, jo noziedznieks savas darbības veic ārpus Latvijas.

Ar savu neizdarību atļauju piešķiršanas izvērtēšanas laikā, paši sev var sagādāt papildus darbu, turklāt tiesībsargājošo institūciju spēja reaģēt uz šādām situācijām ir visnotaļ ierobežota – ir konkrēti gadījumi, kad cietušajiem liela mēroga krāpšanā pašiem nākas noskaidrot noziedznieku atrašanas vietu un, izmantojot detektīvu pakalpojumus, vākt pierādījumus, taču iesnieguma virzībai policijā ir maza perspektīva, ja noziegums nav noticis Latvijas teritorijā, kā arī nav vērsts pret mūsu valsts iedzīvotājiem. Šādos gadījumos mūsu valsti turpina izmantot nelegālām darbībām, graujot valsts prestižu, lai gan šīs darbības pilnībā atbilst definīcijai “noziegums pret tautsaimniecību”, kas ir sodāma darbība.

Savulaik, tiekoties ar toreizējo Federālās izmeklēšanas biroja (FIB) vadītāju Robertu Milleru un ASV Valsts departamenta pārstāvjiem un jautājot par viņu politiku vīzu piešķiršanas jautājumos, saņēmu gana godīgu atbildi, ka arī pie viņiem ir gadījumi, kad ar korupcijas palīdzību kāds iegūst uzturēšanās atļauju, bet tiklīdz tas nāk gaismā, uzreiz seko smagas sankcijas – gan kukuļa devējam, gan ņēmējam.

Dziedātājus nelaižam, bet noziedzniekiem durvis vaļā
Diemžēl politiskajā līmenī jautājumā par uzturēšanās atļaujām šobrīd valda histērija – mētāšanās no vienas galējības otrā. Liela daļa latviešu priekā uzlīksmo, kad Rinkēvičs neielaiž Latvijā pāris dziedātājus, lai gan tajā pašā laikā uzturēšanās atļaujas saņem virkne kriminālu elementu, kuri netraucēti dzīvo un darbojas mūsu valstī. Ja mēs pārdodam uzturēšanās atļaujas tādiem elementiem, kuri ir sodīti vai turēti aizdomās par kriminālām darbībām citās valstīs, mēs iedragājam savas valsts tēlu, un, protams, arī nacionālo drošību.

Ar jautājumu par mākslinieku ielaišanu vai neielaišanu valstī saskāros arī laikā, kad biju ministrs, kad tika lemts jautājums par krievu dziedātāja Josifa Kobzona ierašanos Latvijā. Toreiz, konsultējoties ar drošības dienestiem, kuri teica, ka nekādu ļaunumu viņš nenodarīs, piekritu viņa vizītei Latvijā, piešķirot vīzu uz koncerta laiku, un nekas traģisks nenotika. Pasaules gals nepienāktu arī no dažu dāmu uzstāšanās, kam tomēr nepiekrita Rinkēvičs. Labāk tā vietā būtu ķēries pie Latvijā esošajiem kriminālajiem elementiem, kas sadarbojas ar Krievijas specdienestiem.

Lai Latvijā neatgrieztos banditokrātija
Bet atgriezīsimies pie tiem, kuri tomēr saņem atļaujas, pat neraugoties uz savu nelikumīgo darbību. Jautāsiet, kā šādi elementi iegūst iespēju uzturēties Latvijā? Atļaušos minēt, ka atslēgas vārds ir korupcija. Arī ASV ir tādi gadījumi, to atzīst pat viņu drošības iestādes. Un arī Latvijā tas nav nekas neparasts. Neviens pat nepārbauda šo personu naudas izcelsmi. Vai līdzekļi, par kuriem viņi iegādājas īpašumus, ir iegūti legālā ceļā? Kādas ir sekas? Latvijā paaugstinās korupcijas līmenis – gan politiskās, gan ekonomiskās.

Cieš valsts tēls ārvalstu investoru acīs, un rezultāts ir acīmredzams. Ārvalstu investori arī šogad turpina pērn aizsākto savu ieguldījumu samazināšanu Latvijas uzņēmumos. Arī manā paziņu lokā ir virkne turīgu uzņēmēju, kuri ir pārdomājuši par savu līdzekļu investēšanu Latvijā, jo nevēlas saistīties ar valsti, kurā pamazām var atgriezties tāda situācija, kāda šeit valdīja 90. gados. Atgādināšu, ka tolaik šeit valdīja banditokrātija. Vai tiešām pieļausim, ka tā atgriežas laikā, kad Latvija ir ES un NATO dalībvalsts?!

Nedrīkstam aizmirst par protekcionismu!
Kā jau minēju, nevajag izbraukt arī otrā galējībā, apjožot betona mūri ap Latviju, kā to vēlētos daži politiskie spēki. Mums jābūt draudzīgiem un atvērtiem sadarbībai ar citām valstīm, bet nedrīkstam ļaut sevi izmantot. Mums jābūt informētiem par patieso stāvokli Latvijā! Un nedrīkstam aizmirst par protekcionismu! Tikai nevajag jaukt protekcionismu un izolacionismu! Pirmajā vietā ir jāliek Latvijas un tās iedzīvotāju intereses, tas jādara gan politiķiem, gan arī drošības un tiesībsargājošo iestāžu vadītājiem! To arī novēlu mums visiem valsts svētkos!

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Hillary for Prison! Obama was born in Kenia! Atbildēt

  Mr.Eriks Jekabsons visu saka pareizi. Bet skiet ka par velu jau viss. Valstij, kura KGB sataksts ir valsts noslepums, nozime, ka neatkariba ir tikai prieksa. Kaut ari tas ir liels jautajums, jo 1990 gada Latvija bija 2.8 milioni tagad lab ja 1.8 un cilveki turpina aizbraukt.
  Mes, jau meginajam atgriezties LV nesanaaca, jo galus kopa savilkt varejam.
  Ungarija un Izraela Sorosu oficiali atzinusas par Valsts ienaidnieku, Soross veicina Rietumeropas musumnanizaciju, t.n. iznicinasanu.
  Soross darbojas ari LV. Nekadas pretdarbibas pret vina launajiem darbiem netiek veiktas.
  Tramps ir iespejams vislabakais ASV prezidents kads jebkad ir bijis, Soross ir ari pret Trampu.

 2. Kolēgas,sveicu valsts svētkos un to,ka nesnaužat,vai ne?

 3. Ērik,vai esi aizmirsis savu darbošanos ASV kā melnsvārcis?Turienes latvieši daudz ko par tevi un tavu VDK darboņa šiverēšanos daudz ko stāstīja.Ko tu tagad par bavdītiem murgo,vai senos tavos laikos Lesčinskis ,tavs draugs tāds nebija? Ko tu te murgo,ka tagad bandīti valda?Tevis nav,Šlesers un Co arī skaidro tava laika Rīdzenes bandītu razborkas.Šī tava “tēvreize”ir kā VDK instruktora melu feiks.Atradies .. mācītājs,kritizētājs un padomu devējs!Kur tad tava slāvu .. draugaļa?Tieši tādi kā tu Latvijai dari neizmērojamu kaunu tēlojot VDK apmācītu erzacpatriotu.Novēlu tev valsts svētkos .. Latvijas gaisu.Jūti Āboltiņas paveikto un Saeimas vēlēšanas?Tev uz pieres rakstīts kas tu esi !!Bijušo NAV !! Vai ne tā L.A.?

  • Pamela, dārgā, labāk ej uzdzīvo. Ja gribi nomelnot vīrieti, kurš Tev ir atteicis, tiec tam pāri. Latvieši ASV par Jēkabsonu nedomā katru dienu. Un čekists viņš nevar būt, jo tad nedotu viņam piekļuvi Valsts noslēpumiem. Dumja, bet smuka Tu…

 4. Un cik daudz laba padarījāt tad – kad, kad bijāt deputāts?

 5. Rasma no lauku skoliņas Atbildēt

  Paldies par tiešo runu, Jēkabsona kungs. Vienmēr esmu uzskatījusi jūs par goda vīru. Arī tad, kad citi nomelnoja. Paldies jums personīgi par labajiem vārdiem un veltīto laiku, kad kopā ar Raimondu Bergmani braucāt pa Latvijas lauku skolām, lai bērniem sniegtu stimulu macīties, prast sevi pasargāt un daudz sasniegt dzīvē. Jūs to darījāt bez lielīšanās žurnālistiem, neizmantojot kā politisko priekšreklāmu. Visu cieņu!

 6. ir jautajums cik tu pats biji godigs ka ministrs

  • Valdis Freimantāls Atbildēt

   Erik, lūdzu izlasi manu rakstu par Rīgas Latviešu Biedrības iznīcināšanu 1993. gada 18. februāra naktī! www “Mosties, celies, strāda”!

  • Valdis Freimantāls Atbildēt

   izlasi manu rakstu www : “Mosties, celies, strāda”!

   Par Rīgas Latviešu Biedrības iznīcināšanu nakts melnumā!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+