Kultūra
Teātris un kino

Ēriks Vilsons iestudējis monoizrādi par Magadanu – savu dzimšanas vietu0

Foto: LETA

Pirmizrādei tuvojas monoizrāde “Mana Magadana”, kuras autors ir aktieris un režisors Ēriks Vilsons, pavēstīja projekta vadītāja Ivonda Vilsone.

“Izrādes tematika sasaucas ar kopējo Latvijas simtgades svinību norisi, kurā 2018. gads simbolizē dzimšanu – valsts dzimšana, asociācijas ar cilvēka dzimšanu. Pirmizrāde paredzēta marta vidū, īsi pirms Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas,” norādija Vilsone.

Monoizrāde “Mana Magadana” ir personisks skatījums uz vēstures notikumiem. Ēriks Vilsons tajā runā par savu dzimšanas vietu – Kolimas pilsētu Magadanu: “Meklējot savas saknes, cilvēki bieži atgriežas sākumpunktā – savā piedzimšanas vietā, lai atbildētu uz būtiskiem jautājumiem – kāpēc es esmu piedzimis šeit un tagad? Kāds ir manas dzīves uzdevums? Ko man nozīmē dzimtene?”

Dramaturģiskais materiāls tapis, autoram studējot Liepājas Universitātes maģistra studiju programmā “Rakstniecības studijas”. Tas ietver viņa bērnības atmiņas, mammas Zentas Vilsones vēstules un trimdā sarakstītos dzejoļus, kā arī dienasgrāmatas fragmentus par 2013. gada braucienu uz Magadanu kopā ar Dzintru Geku un “Sibīrijas bērniem”.

“Uz savu bērnības zemi es devos tūlīt pēc Dziesmu svētkiem. Noslēguma koncertā dziedāju lūgšanu “Dievs, svētī Latviju”, bet pēc 36 stundām jau stāvēju Ohotskas jūras krastā un nolūkojos uz pilsētu, kurā esmu dzimis. Pilsētu, kas ir devusi tik daudz bagātības un atņēmusi tik daudz izsūtīto dzīvības. Tas bija tāds kontrasts!” atceras autors. Viņš norāda, ka atgriešanās vairāk nekā pusgadsimtu senā pagātnē radījusi emocionālu sprādzienu, vēlēšanos dalīties. “Izstāstīt stāstu – es to sajūtu kā pienākumu pret savu dzimteni un mammu, kas nu jau ir aizsaulē,” piebilst Ēriks Vilsons.

LA.lv