×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. februāris, 2014
Drukāt

ES bērnus no pīpēšanas sargās, aizliedzot mentola cigaretes un mazās smēķu paciņas

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Lai smēķēšanu Eiropas Savienības (ES) jauniešiem padarītu mazāk pievilcīgu, tiks aizliegtas aromātiskās cigaretes un tabaka, kā arī “mazās” smēķu paciņas, kur ir mazāk nekā 20 cigarešu.

Savukārt ilustrētiem brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu būs jāsedz vismaz 65% no iepakojuma. Jauni noteikumi regulēs arī elektronisko cigarešu pārdošanu. To paredz Eiropas Parlamenta (EP) galīgajā lasījumā pieņemtie Tabakas direktīvas grozījumi — pret bērnu smēķēšanu, portālu “LA.lv” informēja EP Informācijas biroja Latvijā preses sekretāre Marta Rībele.

“Šodienas balsojums vainago vairākus gadus ilgušo darbu, kas bijis veiksmīgs, neraugoties uz tabakas industrijas lobiju intensīvo pretdarbība. Jaunie pasākumi ievērojami apgrūtinās jaunās smēķētāju paaudzes “vervēšanu”. Mēs zinām, ka cilvēki sāk smēķēt tieši bērna gados: vairākums smēķētāju norāda, ka par tādiem kļuvuši vēl pirms 18 gadu vecuma”, norādījusi par EP ierosinājumiem atbildīgā deputāte Linda Makeivena (S&D, Lielbritānija).

Pašreizējie tiesību akti nosaka, ka brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu jāaizņem vismaz 30% no paciņas priekšpuses un 40% no aizmugures, un obligāti jāsatur attēls — to lielākā daļa dalībvalstu pašlaik nenodrošina. Jaunie noteikumi pieprasa brīdinājumus palielināt līdz 65% gan uz priekšējās, gan aizmugurējās virsmas. Visās dalībvalstīs aizliegs arī iepakojumus, kuros ir mazāk nekā 20 cigarešu, jo tie parasti ir lētāki un tādējādi — bērniem vieglāk pieejami.

Pēc EP deputātu ierosinājuma direktīva sakārto arī noteikumus par elektroniskajām cigaretēm. E-cigaretes, kuras pārdos kā smēķēšanas atmešanas līdzekli, regulēs ar tiem pašiem noteikumiem, kas attiecas uz zālēm. Citos gadījumos tās regulēs tāpat kā tabakas produktus, un šajos gadījumos nikotīna koncentrācija nedrīkstēs pārsniegt 20 mg/ml.

Elektroniskajām cigaretēm jābūt “bērnu drošām”, un uz tām jāizvieto brīdinājumi par smēķēšanas kaitīgumu. Tāpat uz e-cigaretēm attieksies tie paši reklāmas ierobežojumi, kas uz tabakas produktiem.

Jaunie noteikumi aizliegs gan cigarešu, gan tinamās tabakas īpašās garšas un aromātus, pamatojoties uzskatā, ka tas vairo smēķēšanas pievilcību jauniešiem. Mentola cigaretes aizliegs no 2020. gada, tomēr īpašie aromāti būs atļauti ūdenspīpju tabakai.

Eiropas Komisijai būs jāpieņem īpašs saraksts ar tabakas un cigarešu piedevām, kas tomēr būs atļautas, jo dažas no piedevām, piemēram, cukurs, ir nepieciešamas tabakas ražošanai.

Kā norāda Rībele, lai arī pagājuši divpadsmit gadi, kopš ES spēkā ir pašreizējie smēķēšanas ierobežojumi, smēķēšana joprojām ir visbiežākais “novēršamais” nāves cēlonis. No smēķēšanas izraisītām slimībām ES ik gadu mirst ap 700 000 iedzīvotāju. Gadu gaitā ar pretsmēķēšanas pasākumu palīdzību izdevies mazināt smēķējošo ES iedzīvotāju skaitu no 40% ES 15 valstīs 2002. gadā līdz 28% ES 27 valstīs 2012. gadā.

Jauno normatīvo aktu ES Ministru padomē oficiāli apstiprinās 14. martā. Dalībvalstīm direktīvas prasības būs jāiestrādā valsts likumos divu gadu laikā pēc tās stāšanās spēkā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+