×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
23. februāris, 2015
Drukāt

ES cūku audzētājiem sola vairāku miljonu eiro atbalstu

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Lai stabilizētu Eiropas Savienības cūkgaļas tirgu, kurā saistībā ar Krievijas embargo vērojama pārprodukcija un krass iepirkuma cenas kritums, drīzumā varētu tikt īstenoti tirgus intervences pasākumi, cūku audzētājiem piešķirot vairāku miljonu eiro atbalstu par gaļas uzglabāšanu privātās noliktavās, paziņojis ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans.

Kā aģentūrai LETA apliecināja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece, oficiāls paziņojums par cūkgaļas uzglabāšanu intervencē vēl nav bijis, tomēr balsojums par finansējuma piešķiršanu gaidāms jau tuvākajās dienās.

Lēmums par papildu atbalsta piešķiršanu nozarei pieņemts Dānijas cūku audzētāju ietekmē. Dānijā katastrofāli zemās cenas dēļ jau tiekot slēgtas cūku fermas. Savukārt Latvijas cūku audzētāji lēmuma pieņemšanas gadījumā var rēķināties ar to, ka ES pieaugs pieprasījums pēc cūkgaļas un attiecīgi celsies iepirkuma cena.

“Latvijā gan nav noliktavas gaļas privātai glabāšanai, tomēr, tā kā esam kopējā ES gaļas tirgū, jebkuras darbības, kas atslogo kopējo ES gaļas tirgu, ir atbalstāmas. Tikai svarīgi, pēc cik ilga laika gaļas tirgū parādīsies intervencē uzglabātā gaļa un kādu iespaidu tas atstās uz tā brīža cenu,” sacīja Lejniece.

Viņa arī norādīja, ka šonedēļ cūkgaļas cenas ir nedaudz pakāpušās – patlaban līdz 1,05 eiro par dzīvsvara kilogramu. Tomēr Latvijas cūku audzētāji vēl joprojām spiesti realizēt cūkas zem pašizmaksas, tādēļ audzētājiem rodas finansiālas problēmas un citi sarežģījumi.
“Vienīgais, kas vēl notur nozari virs ūdens, ir valsts atbalsts. Ja nebūtu bijis 9 miljonu eiro piešķīruma ciltsdarbam 2014.-2015.gadam, būtu viens bankrots pēc otra,” atzina asociācijas vadītāja.

Pēc Lauksaimniecības datu centra (LDC) datiem, Latvijā ir 223 500 nobarojamās cūkas, no kurām ik mēnesi realizācijai tirgū nonāk vidēji 50 300 cūku. Pērn Latvijā vidējā cūkgaļas iepirkuma cena bijusi 1,26 eiro par kautsvara kilogramu, tikmēr iepriekšējā gadā – 1,64 eiro.
Patlaban no Latvijā kopā saražotā gaļas daudzuma cūkgaļa veido 46%, bet no Latvijā kopumā patērētās gaļas un gaļa produktu apjoma cūkgaļa veido 55%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+