Dabā
Zaļā dzīvošana

ES dalībvalstis apstiprinājušas jaunos noteikumus atkritumu pārstrādē0


Klusajā okeānā peld tūkstošiem tonnu plastmasas atkritumu, 23.03.2018.
Klusajā okeānā peld tūkstošiem tonnu plastmasas atkritumu, 23.03.2018.
Foto – EPA/LETA

Ar šodien apstiprinātajiem grozījumiem vairākos Eiropas savienības (ES) tiesību aktos paredzēts būtiski palielināt sadzīves atkritumu un izlietotā iepakojuma pārstrādi, aģentūrai LETA pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

Jauno noteikumu pamatā ir EK 2015.gada decembrī iesniegtie priekšlikumu par aprites ekonomiku. Ar jaunajiem tiesību aktiem paredzēts izbeigt atkritumu apglabāšanu poligonos, kā arī veicināt dažādu ekonomisku instrumentu, piemēram, ražotāja paplašinātās atbildības shēmas, izmantošanu.

Ar jauno likumdošanu arī tiks nostiprināta atkritumu apsaimniekošanas hierarhija, proti, dalībvalstīm būs jāveic īpaši pasākumu, lai dotu priekšroku atkritumu rašanās novēršanai, atkārtotai izmantošanai un otrreizējai pārstrādei, nevis apglabāšanai poligonos un sadedzināšanai.

Jaunajos noteikums paredzēts, ka līdz 2025.gadam 55% no atkritumiem būs otrreizēji jāpārstrādā, savukārt līdz 2035.gadam 65% no visiem atkritumiem jātiek otrreizēji pārstrādātiem. No 2035. gada poligonos apglabāto sadzīves atkritumu daudzums nedrīkstēs pārsniegt 10% no visu radušos sadzīves atkritumu daudzuma.

Tāpat noteikumos paredzēts, ka no 2022.gada atsevišķi būs jāvāc bīstami mājsaimniecības atkritumi, no 2023.gada – bioatkritumi, bet no 2025.gada – tekstila materiāli.

Jaunajos tiesību aktos paredzēts, ka plašāk būs jāizmanto ekonomiski instrumenti, kas sekmēs atkritumu apsaimniekošanas hierarhijas ievērošanu. Tāpat ievērojama loma piešķirta ražotājiem – tie būs atbildīgi par saviem ražojumiem, kad tie būs kļuvuši par atkritumiem.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā 20 dienas pēc to publicēšanas “Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī”.

Jau vēstīts, ka neizpildot likumprojektos iekļautās prasības atkritumu apsaimniekošanas jomā, Latvijai minimālā soda nauda būs 392 000 eiro, aģentūrai LETA apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Laura Jansone.

Kā norādīja VARAM, pašlaik dalīti tiek savākts mazāk nekā 30% no visiem sadzīves atkritumiem. Pēc diviem gadiem – 2020.gadā – Latvijā būs jānodrošina, ka sašķiroti tiek vismaz 50% sadzīves atkritumu. Pēc ministrijas paustā, Latvijai ir skaidras noteiktās prasības un tiek darīts viss, lai tās sasniegtu.

LA.lv