×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. novembris, 2012
Drukāt

ES diskutē par Ukrainu

Vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis iestājas par sadarbības līguma parakstīšanu ar Ukrainu nākamā gada rudenī, neraugoties uz bažām par demokrātijas vērtību apdraudējumu šajā valstī.

 

Kā tīmekļa žurnālam “EUobserver” atklāja vārdā neminēti informācijas avoti, Čehija, Lietuva, Polija un Slovākija atbalsta ieceri nākamā gada rudenī Viļņā paredzētajā Austrumu partnerības valstu apspriedē parakstīt sadarbības līgumu ar Ukrainu.

“Mēs to (līgumu) neuzskatām par dāvanu Ukrainas valdībai, taču vairāk par iespēju paplašināšanu Ukrainas pilsoņiem un Eiropas darba kārtības noteikšanu Ukrainas vadībai,” teica kāds augsta ranga diplomāts. Avots Eiropas Ārējās darbības dienestā piebilda: “Optimistiskais scenārijs būtu Viļņā parakstīt sadarbības līgumus ne tikai ar Ukrainu, bet vienlaikus arī ar Moldovu, Gruziju un Armēniju.”

Austrumu partnerības mērķis ir uzlabot ES attiecības ar bloka kaimiņvalstīm, kas savulaik ietilpa PSRS sastāvā. Šī programma tika izveidota 2008. gadā pēc Zviedrijas un Polijas ierosinājuma, taču kopš tā laika abām šīm valstīm radušies atšķirīgi viedokļi, kādu nostāju būtu jāieņem Ukrainas jautājumā.

Zviedrija, Somija, Dānija un Nīderlande ir pārliecinātas, ka sadarbības līguma noslēgšana būtu jāatliek gan Ukrainas bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko notiesāšanas dēļ, gan nesen aizvadīto daudz pelto Ukrainas parlamenta vēlēšanu dēļ.

Tādēļ šīs valstis plāno decembrī paredzētajā ES ārlietu ministru sanāksmē, kurā tiks apspriests arī Ukrainas jautājums, izvirzīt stingras prasības līguma noslēgšanai, tostarp pieprasot atbrīvot Timošenko un veikt reformas Ukrainas tiesu sistēmā.

Dažas no šīm valstīm arī uzskata, ka būtu jāatceļ februārī vai martā paredzētā Janukoviča došanās uz Briseli, kur plānots ES un Ukrainas samits.

“Mēs esam vīlušies Ukrainas vadībā (..), viņi nav izpildījuši prasības, kas tikušas izvirzītas. Es nedomāju, ka samits šobrīd būtu piemērots,” atzina kādas ziemeļvalsts diplomāts.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+