×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
21. novembris, 2015
Drukāt

Es dzīvoju patiesībā un pateicībā. Saruna ar Paulu Butkēviču (12)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze
Uzziņai

Pauls Butkēvičs, kinoaktieris, dziedātājs

dzimis 1940. gada 8. augustā Rīgā,

pēc vidusskolas darbojies Roberta Ligera pantomīmā, studējis

Dailes teātra 3. studijā, Latvijas Universitātē – juristos un vēsturniekos, bet Latvijas Valsts konservatorijā – kordiriģentos, strādājis rūpnīcā "VEF",

filmējies vairāk nekā 150 filmās,

Krievijas Federācijas Nopelniem bagātais mākslinieks (1990).

Dažas no filmu klāsta: "Hipokrāta zvērests" (1965), "Es visu atceros, Ričard", (1966) "Elpojiet dziļi" (1967), "Garā stiprie" (1967), "Vaterlo" (1971), "Ja gribi būt laimīgs" (1974), "Rallijs" (1978), "Nepabeigtās vakariņas" (1979), "Ilgais ceļš kāpās" (1981), "Mirāža" (1983), "Uzvara" (1984), "Aija"(1987), "Aktrise Ragārēs" (1995), "Tumsas puķe" (2002),

meita Alēna Butkēviča, mazdēls Jānis Butkēvičs, mazmazdēls Eduards, dzīvesbiedre Zinta Jansone.

Pie kinoaktiera PAULA BUTKĒVIČA mājas Daudzevā plīvo Sēlijas karogs, rej suns un piesaulītē guļ kaķis. Pauls Butkēvičs skatās labsirdīgām, starojošām acīm, ko mīlējuši simtiem miljonu skatītāju. Laipnā namamāte Zinta Jansone aicina pie galda un Pauls rāda kastes, pilnas fotomirkļiem no filmēšanās deviņpadsmit valstīs.

– Neviens tolaik nebrauca, es braucu, piedalījos, biju. Baltkrievijā – desmit, Moldāvijā – trīs, Ukrainā – pieci gadi. Filma pēc filmas, divas trīs un pat desmit filmas gadā. Atceros, kad Dailes teātrī spēlējām izrādi “Zāra Leandere” (1996), Āris Rozentāls teica: “Nu, redzi, vecais, mēs te rijām skatuves putekļus, bet tu braukāji pa pasauli.” Bet kas jums liedza to darīt? Intam Burānam reiz “Mosfiļm” piedāvāja galveno lomu divsēriju filmā, bet Ints man jautā – ko Jaunušans teiks, ko šefs teiks, man laikam nosaukumu apsolīja… Štrunts ar visu nosaukumu, saku, kad tev ir miljoni, kas tavu darbu lomā redzēs! Kam tu vispār esi? Tu esi miljoniem. Ja tu esi aktieris, tev ir jādod! – Pauls Butkēvičs sparīgi sāk stāstīt. Viņš visur ir spējis saprasties ar cilvēkiem un justies kā mājās. Tēlojis traģiskus personāžus un komiskas lomas, piemēram, izmeklētāja palīgu Baklundu filmā “Nepabeigtās vakariņas”. Režisors Jānis Streičs filmēšanas grupu dzinis ārā no paviljona, jo neviens nav spējis novaldīt smieklus, vienīgi Harijs Kukels pie kameras, bet arī viņam žoklis trīcējis. Lūk, šajā foto Pauls filmā “Vaterlo” kopā ar aktieriem Rodu Staigeru un Kristoferu Plammeru (ko atceramies no “Mūzikas skaņām”). Ar Elzu Radziņu filmā “Hipokrāta zvērests” savā pirmajā kinolomā. – Radziņa – mana kino mammīte, – Pauls sirsnīgi nosaka.

Filmas “Tālu rietumos”, “Garā stiprie”, “Septiņpadsmit pavasara mirkļi”, “Mirāža”, “Ilgais ceļš kāpās”, “Gardemarīni, uz priekšu!”, “Lai tev labi klājas”, “Vienas vasaras zieds”, “Tumsas puķe”, “Annas Boleinas tūkstoš dienas un naktis”, “Aktrise Ragārēs”…

– Tā ir tāda bagātība! Mēs, aktieri, pārdodam sevi – vai tu esi bende vai spiegs, vai izlūks, kas nu kuro reizi, bet tev ir jāiedzīvojas. Nevar vienkārši tāpat kādam galvu apgriezt, kaut kā līdz tam ir jātiek. Reizēm smagi, – Pauls atzīst.

Te kaudzīte foto no Rolanda Kalniņa filmas “Elpojiet dziļi” tapšanas. “Pasaulē vislabākie dziedošie aktieri mīt Latvijā. Īpaši jāizceļ Līga Liepiņa un Pauls Butkēvičs ar Imanta Kalniņa “Viņi dejoja vienu vasaru” no 1967. gada filmas “Elpojiet dziļi”. Pat tagad, pēc tik ilga laika, vietnē “You Tube” dziesmai ir vairāk nekā trešdaļa miljona skatījumu,” raksta Otto Ozols (www.tvnet.lv). Jautāju aktierim, kā viņš tolaik, padomju dzīvē dzīvodams, dziedot tika uz tādas smalkas stīgas?

– Varbūt atcerējos ainu… Pa Kazarmu ielu nāk mans tēvs. Mētelis vaļā, cepure pakausī un saka: pa to taciņu nāks angļi. Tomēr neviens viņu “nenostučīja” un mūs neizsūtīja. Tēvs man stāstīja par zemenēm, ko Latvijas laikā ziemās pārdeva, un par augļiem vasarās. Es klausījos, it kā ticēju, bet iedomāties nevarēju. Tomēr tas man bija iekšā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Sēdēs žūrijās Mežgravas mīlēja Paula pirmā sieva Nellija, otrā sieva Marina

 2. Nellija Butkeviča was born 21.03.1929. busineswomanand participated in different activities in the territory of Latvia until 2002.

  According to information from SIA Lursoft, and to publications from mass-media and internet, Nellija Butkeviča was related to following organisations:

  AS “”Kultūras un izglītības centrs “”TMC NELLIJA””””

  She died at the age of 72 years, in 2002.

  More information about person with name Nellija Butkeviča you could find in News Library news.lv. NB! All persons with the same name would be found.

  His / her died in Latvia, in Rīga

  Sources: Mass-media, internet resources, news.lv, lursoft.lv

 3. Kas ir Nellija?

 4. Man vins ir paticis visos laikos un ne jau smukuma deel bet vina cilveeciskuma deel. Vairaak taadu cilveeku lai buutu starp latviesiem.

 5. Katram savs stāsts.
  Par Nelliju – viņa jau centās ar Paulu arī padižoties (redz, kāds mans kungs, izskatīgs vīrietis cienījams aktieris un ņēma sev līdzi oficiālās tikšanās reizēs. Ja esi tādas profesijas cilvēks, attiecības pat formāli pārtrūkst. Sava dzīve Paulam, sava – Nellijai, arī solīdai sievietei. Dzīves ceļi šķiras un savienojas …
  Bet piepildīta dzīve nemaz nav tik viegla.

 6. Izcils aktieris, skaista un dramatiska dzīve.

 7. Nu slikti Paulīt ar to patiesību. Par Nelliju neraksti ne vārda, bet bez viņas protekcijas šad tad Tu būtu 0

Draugiem Facebook Twitter Google+