×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
20. janvāris, 2017
Drukāt

ES fondu līdzekļus izkrāpj organizētas grupas, kurās darbojas uzņēmēji (8)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Valsts policija (VP) pērn par Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu neatbilstošu izlietošanu kopumā uzsākusi 18 kriminālprocesus un novērsusi līdzekļu izkrāpšanu vairāk nekā 20 miljonu eiro apmērā.

Noziegumu, kas saistīti ar ES fondu līdzekļu neatbilstošu izlietošanu, apkarošana ir izvirzīta par vienu no VP prioritātēm arī 2017. gadā. Šo noziegumu izmeklēšanu galvenokārt veic Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP). Pērn ENAP kriminālvajāšanai nodevusi septiņus ar ES fondu līdzekļu izkrāpšanu saistītus kriminālprocesus.

ENAP veiktā analīze liecina, ka ES finanšu līdzekļu krāpšanu apjoms salīdzinoši ar 2015.gadu ir krities, lai arī kopējais apdraudējums naudas izteiksmē 2016. gadā bijis lielāks. Pēc izmeklēšanu laikā noskaidrotā secināts, ka galvenokārt šāda veida noziegumus veic organizētas grupas, kurās darbojas bijušie vai esošie uzņēmēji. Šīs personas savās krāpšanas shēmās visbiežāk izmanto komersantus no citām ES dalībvalstīm vai beznodokļu un zemu nodokļu ārzonas kompānijas. Noziegumi tiek veikti, rūpīgi gatavojoties un izgatavojot dažādus saimnieciskus dokumentus, piemēram, pirkuma līgumus, aizdevuma līgumus un dažādas vienošanās.

ENAP, izmeklējot šīs krimināllietas, aktīvi sadarbojas ar prokuratūras un citiem tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem, kā arī Finanšu ministrijas, Zemkopības ministrijas un Valsts kancelejas pārstāvjiem. Kā norāda ENAP priekšnieks Pēteris Bauska, savstarpējā sadarbība starp iesaistītajām pusēm ir ļoti nozīmīga šo sarežģīto lietu veiksmīgai izmeklēšanai: “Izmeklēšanas process šajās lietās ir sarežģīts, jo prasa liela informācijas apjoma un dokumentu analīzi, piemēram, liela apjoma kontu izdruku izpēti, kā arī nereti starptautisko sadarbību starp dažādu valstu tiesībsargājošajām iestādēm. Tādēļ kvalitatīva un savlaicīga informācijas apmaiņa starp dienestiem, kas uzrauga fondu līdzekļu piešķiršanu un izlietošanu, un tiesībsargājošajām iestādēm, ir viens no būtiskākajiem faktoriem, lai šīs lietas varētu izmeklēt efektīvi.”

Lai veiksmīgi apkarotu ES fondu līdzekļu izkrāpšanu, plānots turpināt sadarbību un regulāru informācijas apmaiņu ar ES fondu sadales organizācijas pārstāvjiem, kā arī veikt preventīvus, izglītojošus pasākumus ES fondus administrējošām amatpersonām.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Tā jocīgi sanāk, ”ES fondu līdzekļus izkrāpj organizētas grupas, kurās darbojas uzņēmēji”. Uzņēmēji jau tikai var uzrakstīt tos biznesu plānus. Bomzīšus pie solīšanas nemaz nelaiž. Un bez kārtīga jumta arī nerakstīs. Parastākais variants ir nopirktajiem lielajiem īpašumiem piesmērēt klāt tūrisma iezīmes, sabiedrisko ēdināšanu, vai ko līdzīgu. Nu ceļu izgaismoja, kā to darīt, bijušais prezidents. Tikai , putrai sākoties vārīties, viņš paguva ar visu norēķināties. Visiem, manuprāt, netiek dotas tās iespējas vārīšanos apslāpēt.

  2. kapec nenosauc to cilveku vardus,uzvardus un ko dara.

  3. Taa aug latvijas miljonaari!

  4. Latvijā to sauc par biznesu

  5. Priekš kam mums ir KNAB? Valsts kontrolieris? Iekšlietu ministrs? Saeima pati? Vai tās visas ir tikai dekorācijas?

  6. Alūksnes novadā renovētās skolas par 400 000 .Tagad slēdz ciet.Kas par to atbildēs?

  7. Turpina nest ar sietu ūdeni un vaid ka nesanāk !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+