×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. aprīlis, 2015
Drukāt

ES formāli apsūdz “Gazprom” par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Eiropas Savienības regulatori šodien formāli izvirzīja apsūdzības Krievijas valsts dabasgāzes milzim “Gazprom” saistībā ar dominējošā tirgus stāvokļa Eiropā ļaunprātīgu izmantošanu, kas, visticamāk, radīs saspīlējumu attiecībās ar Krieviju.

“Visām kompānijām, kas darbojas Eiropas tirgū – neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav Eiropas kompānijas – ir jāspēlē pēc mūsu – ES – noteikumiem,” paziņoja ES konkurences komisāre Margrēte Vestagere, kura pagājušajā nedēļā formāli apsūdzēja ASV tehnoloģiju kompāniju “Google” par tās dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu interneta meklētāju tirgū Eiropā.

Pamatojoties uz izmeklēšanu, EK pauž uzskatu, ka “Gazprom” pārkāpj ES pretmonopola noteikumus, īstenojot vispārēju stratēģiju nolūkā sadalīt Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgus, piemēram, samazinot tā klientu iespēju tālākpārdot gāzi pārrobežu klientiem. Tas, iespējams, ir ļāvis “Gazprom” atsevišķās dalībvalstīs noteikt netaisnīgas cenas, pieļauj EK.

Iespējams, ka uzņēmums “Gazprom” arī ļaunprātīgi izmantojis savu dominējošo stāvokli tirgū, padarot gāzes piegādi atkarīgu no tā, vai vairumtirgotāji ir gatavi uzņemties ar darījumu nesaistītas saistības, kas attiecas uz gāzes transporta infrastruktūru, uzsver EK.

ES komisāre Vestagere, kura atbild par konkurences politiku, skaidroja, ka gāze ikdienā ir vitāli svarīgs resurss. “Mēs to izmantojam apkurei, ēdiena gatavošanai un elektroenerģijas ražošanai. Tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi saglabāt godīgu konkurenci Eiropas gāzes tirgos. Visiem uzņēmumiem, kas darbojas Eiropas tirgū – neatkarīgi no tā, vai tie ir Eiropas uzņēmumi vai nē, – ir jāspēlē pēc ES noteikumiem,” paziņoja Vestagere, piebilstot, ka viņu uztrauc tas, ka “Gazprom” pārkāpj ES pretmonopola noteikumus, ļaunprātīgi izmantojot savu dominējošo stāvokli ES gāzes tirgos. “Uzskatām, ka uzņēmums, iespējams, ir radījis mākslīgus šķēršļus gāzes plūsmai no atsevišķām Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm uz citām, kavējot pārrobežu konkurenci. Turklāt valstu gāzes tirgu sadale ļāva uzņēmumam “Gazprom” noteikt cenas, kuras mēs šajā posmā uzskatām par netaisnīgām. Ja mūsu bažas apstiprināsies, “Gazprom” būtu jārēķinās ar savas rīcības tiesiskajām sekām,” uzsvēra Vestagere.

Lai sniegtu atbildi uz šo iebildumu paziņojumu, “Gazprom” rīcībā ir 12 nedēļas. Uzņēmums var arī pieprasīt mutvārdu uzklausīšanu savu argumentu izklāstīšanai. EK jau paziņojusi, ka pilnībā ievēros “Gazprom” aizstāvības tiesības un pirms lēmuma pieņemšanas rūpīgi izskatīs uzņēmuma sniegtos komentārus. Iebildumu paziņojuma nosūtīšana neskars izmeklēšanas galarezultātu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+