×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. jūlijs, 2015
Drukāt

ES iekšlietu ministri atliek galīgo lēmumu par patvēruma meklētāju izmitināšanu (1)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Eiropas Savienības (ES) valstu iekšlietu ministri ceturtdien, 9.jūlijā, Luksemburgā vienojās par 20 tūkstošu bēgļu izmitināšanu, bet nespēja vienoties par 40 tūkstošu patvēruma meklētāju pārcelšanu no Itālijas un Grieķijas uz citām valstīm un atlika galīgā lēmuma pieņemšanu līdz 20.jūlijam, piektdien ziņoja interneta izdevums euobserver.com.

Eiropas Komisijas (EK) agrāk ierosināts plāns paredz, ka 40 tūkstoši patvēruma meklētāju no Itālijas un Grieķijas divu gadu laikā tiktu sadalīti pa citām ES valstīm. Tas paredz arī sadalīt 20 tūkstošus bēgļu, kurus par tādiem atzinusi ANO un kas pašlaik atrodas ārpus ES.

“Mēs neesam ļoti tālu no mērķa, tomēr dažām valstīm ir vajadzīgs laiks sarunām, laiks piemēroties, un tāpēc mēs šodien dodam priekšroku atlikt [lēmuma pieņemšanu] līdz 20.jūlijam,” reportieriem sacīja Luksemburgas iekšlietu ministrs Žans Aselborns.

Viņš atzina, ka debates bijušas grūtas. “Tas ir ļoti jutīgs jautājums,” atzīmēja Aselborns un piebilda, ka ir vajadzīgas vēl divas vai trīs sarunu kārtas.

Luksemburgas iekšlietu ministrs nepateica, kuras ES valstis solījušas uzņemt konkrētu skaitu bēgļu un patvēruma meklētāju un kuras nav izteikušas šādu solījumu, bet piebilda, ka palīdzību piedāvājušas dažas valstis ārpus ES, tostarp Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice.

Ziņu avots ES aprindās pavēstīja euobserver.com, ka Spānija bijusi vienīgā ES valsts, kuras iekšlietu ministrs ieradies Luksemburgā bez šāda solījuma.

Francijas ziņu aģentūra AFP informēja, ka Vācija piekritusi uzņemt 12,1 tūkstoti bēgļu un patvēruma meklētāju, bet Francija – 9,1 tūkstoti.

EK bija ierosinājusi noteikt dalībvalstīm saistošas kvotas bēgļu un patvēruma meklētāju uzņemšanai, balstoties uz tādiem kritērijiem kā valsts iedzīvotāju skaits, iekšzemes kopprodukts (IKP), bezdarba līmenis un jau uzņemto migrantu skaits. EK arī piedāvāja 6000 eiro par katru uzņemto bēgli vai patvēruma meklētāju.

ES valstu līderi samitā jūnija beigās noraidīja EK ierosinājumu par kvotām un nolēma, ka bēgļu un patvēruma meklētāju uzņemšanai jābūt brīvprātīgai. EK prezidents Žans Klods Junkers un ES migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls kritizēja šo lēmumu un apgalvoja, ka ar brīvprātību nebūs līdzēts.

ANO ceturtdien paziņoja, ka vairāk nekā četri miljoni Sīrijas pilsoņu ir kļuvuši par bēgļiem apkārtējā reģiona valstīs, glābjoties no pilsoņkara. Pašā Sīrijas teritorijā par pārvietotām personām ir kļuvuši 7,6 miljoni cilvēku.

“Tā ir lielākā bēgļu populācija no viena [bruņota] konflikta vienas paaudzes laikā,” pavēstīja ANO bēgļu aģentūras UNHCR vadītājs Antoniu Guterrišs.

Viņš atzīmēja, ka šī gada pirmajos sešos mēnešos Grieķijā, Itālijā, Maltā un Spānijā ieradušies apmēram 137 tūkstoši nelegālu migrantu – par 83% vairāk nekā pērnā gada pirmajā pusē. Apmēram 80 tūkstoši ieradušies Grieķijā no Turcijas – sešreiz vairāk nekā 2014.gada pirmajā pusgadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Atliek līdz Ziemassvētkiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+