×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
30. septembris, 2014
Drukāt

ES ievieš jaunus palīdzības pasākumus Krievijas embargo skartajiem lauksaimniekiem

kapostins_LETA

Eiropas Komisija (EK) ir pieņēmusi jaunu programmu ārkārtas tirgus pasākumiem ātrbojīgiem augļiem un dārzeņiem saistībā ar Krievijas noteikto importa aizliegumu un šim mērķim ir piešķīrusi līdz 165 miljoniem eiro, liecina komisijas mājaslapā pieejamā informācija.

Jaunā programma atbalstam saistībā ar Krievijas lauksaimniecības un pārtikas produkcijas importa aizliegumu pāri palikušo augļu un dārzeņu izņemšanai no tirgus ir papildinājums 125 miljonu eiro vērtajai programmai, kas tika izsludināta 18.augustā, bet apturēta 10.septembrī, jo sākotnējie pieteikumi jau pārsniedz piešķirto līdzekļu apmēru un ir aizdomas, ka daudzi pieteikumu iesniedzēji nav bijuši godprātīgi.

Lai līdzekļi nonāktu pie tiem, kam palīdzība visvairāk nepieciešama, jaunajā programmā ir pielikums, kurā izklāstītas konkrētas summas un produktu grupas, kurām līdzekļi ir piešķirami katrā dalībvalstī. Šie apmēri ir aprēķināti, ņemot vērā pēdējo trīs gadu eksporta rādītājus, atņemot no tiem apmērus, kuriem kompensācijas prasījums iesniegts jau pirmajā 125 miljonu eiro plānā.

Pirmo reizi atbalsta pasākumu plānā ir iekļauta arī palīdzības sniegšana apelsīnu un mandarīnu ražotājiem.

Eiropas Savienības lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs pauda prieku par EK spēju atvēlēt vēl 165 miljonus eiro tam, lai mazinātu tirgus spiedienu uz augļu un dārzeņu audzētājiem. “Šie tirgus atbalsta pasākumi sniegs īstermiņa atvieglojumu,” atzina komisārs.

Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) sabiedrisko attiecību konsultante Sabīne Puķe norādīja, ka EK jaunajā regulā par atbalsta nosacījumiem Krievijas embargo krīzes skartajiem dārzeņu audzētājiem, ir ņēmusi vērā Latvijas lauksaimnieku ierosinājumu, papildus esošajam kompensējamo dārzeņu sarakstam pievienot arī kāpostus, ziedkāpostus un brokoļus. Turklāt turpmāk lauksaimnieki uz atbalstu varēs pieteikties dalībvalsts līmenī, nevis EK, kā tas bija paredzēts iepriekš.

LLKA un biedrības “Zemnieku saeima” biedre, kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa EK lēmumu vērtēja ļoti pozitīvi. “Ne tikai tāpēc, ka šo dārzeņu iekļaušana sarakstā ir ļoti būtiska Latvijas dārzeņu audzētājiem, bet arī tāpēc, ka šis gadījums apliecina – ja Eiropai argumentēti izklāsta prasības, tās tiek ņemtas vērā. Sākotnējā atbalsta piedāvājumā kāposti, ziedkāposti un brokoļi bija piemirsti. Žēl, ka mūsu nozares atbildīgās amatpersonas palaida garām savu iespēju pārliecināt Briseli, ka mums šie dārzeņi ir būtiski, taču šeit talkā nācām mēs – Latvijas lauksaimnieki. Tieši mums izdevās pārliecināt Briseli, ka atbalsts ir vajadzīgs, par ko ir liels gandarījums,” teica Strazdiņa, piebilstot, ka Latvijai piešķirtais atbalsts ir ierobežots 3 000 tonnu apmērā dārzeņu un augļu sektoram ražas iznīcināšanai vai izplatīšanai bez atlīdzības.

Krievijas valdība 7.augustā nolēma uz vienu gadu noteikt pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības valstīm, ASV, Austrālijas, Kanādas un Norvēģijas, reaģējot uz to, ka šīs valstis ir noteikušas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju saistībā ar tās agresiju Ukrainā. Embargo pakļauto produktu sarakstā ir liellopu gaļa, cūkgaļa, putnu gaļa, desas un citi gaļas produkti, zivis, vēžveidīgie un moluski, piens un piena produkti, piena produktu izstrādājumi uz augu tauku bāzes, dārzeņi, augļi un rieksti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+