ES katru gadu netiek maksāti nodokļi par triljonu eiro 0

Eiropas Savienības valstīm jāpielieto vienoti nodokļu noteikumi, lai cīnītos ar nodokļu paradīzēm un citām slēptuvēm, kas dod iespēju uzņēmējiem izvairīties no uzņēmējdarbības nodokļa, paredz Eiropas Komisijas jaunie priekšlikumi. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

Pēc EK aprēķiniem, katru gadu ES valstīs nodokļu nemaksāšanas dēļ tiek zaudēts aptuveni viens triljons eiro, raksta izdevums “EUObserver”. Stāvoklis šajā jomā ir īpaši saasinājies laikā, kad daudzu Eiropas valstu valdības ievieš stingras taupības budžetus, cenšoties palielināt nodokļu ieņēmumus, lai mazinātu budžeta iztrūkumu. Izvairīšanās no nodokļiem ir “ļoti vajadzīgo ienākumu skandalozs zaudējums un taisnīgas nodokļu aplikšanas sistēmas apdraudējums”, paziņojis ES nodokļu un finanšu krāpniecības apkarošanas komisārs Aļģirds Šemeta. “Kopējā tirgū globalizētā ekonomikā nesaderības un spraugas nacionālo valstu likumos noder tiem, kas cenšas izvairīties no nodokļu maksāšanas,” teica Šemeta, paziņojot par virkni jaunu pasākumu, lai risinātu nodokļu apiešanas problēmu ES mērogā. Jaunie priekšlikumi paredz izveidot ES valstu “melno sarakstu”, kurā tiks iekļautas valstis, kas pazīstamas kā nodokļu paradīzes, piemēram, Luksemburga un Austrija. “Apgalvojumi, ka šādas metodes (nodokļu apiešanas shēmas) ir legālas, nepadara tās pareizas, jo tās ir pretrunā ar uzņēmēju sociālo atbildību,” uzskata Šemeta. Lai pārraudzītu nodokļu maksāšanu, tiks ieviests ES nodokļu maksātāja kods, nodokļu identifikācijas numurs, pārskats par labojumiem ES likumos pret nodokļu nemaksāšanu un kopējas vadlīnijas naudas plūsmu apzināšanai. Pašreiz ES ir ierobežotas iespējas ietekmēt dalībvalstu nodokļu politiku, ja neskaita noteikumu saskaņošanu par pievienotās vērtības nodokli un administratīvu sadarbību, atzīmē EUO.”

EK ziņojums par jauniem pasākumiem “agresīvā nodokļu plānošanā” nācis klajā brīdī, kad kļuvis zināms, ka vairākas globālas lielfirmas, tajā skaitā “Starbucks” un “Amazon”, izmantojušas spraugas nacionālajā nodokļu sistēmā, lai samazinātu nodokļu maksājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kafejnīcu ķēde “Starbucks” 14 gados samaksājusi nodokļos Britānijā tikai 11 miljonus eiro un kopš 2009. gada nav maksājusi neko, lai gan tās ienākumi pārsnieguši vienu miljardu eiro. Pēc presē saceltā skandāla un britu nodokļu dienesta iejaukšanās firma “Starbucks” apsolījusi maksāt uzņēmējdarbības nodokli 25 miljonu eiro apmērā 2013. un 2014. gadā.

EK ziņojumā teikts, ka pastāvošā kopējā tirgus noteikumi dod iespēju uzņēmumiem “kārtot darījumus pēc tās dalībvalsts likumiem, kur ir visvājākās prasības, kas ne tikai grauj dalībvalstu nodokļu sistēmu, bet arī apdraud taisnīgas konkurences noteikumus uzņēmējdarbībā”. EK ziņojumā aicināts izbeigt “kaitīgo sacensību nodokļu jomā”, jo jau pērn izstrādāts likumprojekts par vienotu uzņēmējdarbības nodokļa pamatlikmi, lai apturētu dalībvalstu sacensību zemākā nodokļa piedāvājumā. Šis priekšlikums nav juridiski saistošs ES dalībvalstīm, bet nodokļu komisārs Šemeta licis saprast, ka viņš būtu gatavs ierosināt juridiski saistošus likumprojektus, ja dalībvalstis attiecīgi nerīkosies. Kā raksta “EUObserver”, desmit ES valstis jau saņēmušas EK norādījumus uzlabot nodokļu sistēmas atbilstību nacionālajam ekonomisko reformu plānam.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.