×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
18. septembris, 2014
Drukāt

ES komisārs sola kompensācijas Latvijas piensaimniekiem (papildināts) (2)

Foto: LETA/EPAFoto: LETA/EPA

Eiropas Komisijas (EK) lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs sola atbalstu Latvijas piensaimniekiem saistībā ar Krievijas sankcijām, īpaši jaunu tirgus meklēšanā.

Ceturtdien pēc tikšanās ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V) un zemkopības ministru Jāni Dūklavu (ZZS), Čološs žurnālistiem teica, ka EK plāno piešķirt atbalstu Latvijas piena ražotājiem, taču konkrētus kompensāciju apmērus atturējās nosaukt.

Čološs atzīmēja, ka atbalsts piensaimniekiem būs vērsts uz jaunu eksporta tirgu meklējumiem. “Eiropa ir spēcīgs eksportētājs un mums ir potenciāls jaunu eksporta tirgu meklēšanā,” teica EK komisārs, norādot, ka eksporta subsīdijas piensaimniekiem netiks piešķirtas, bet tiks atbalstīti Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu mārketinga pasākumi jaunu stabilu eksporta tirgu atrašanai.

Viņš skaidroja, ka eksporta subsīdijas piensaimniekiem nebūtu ilgtermiņa risinājums, bet gan vienreizējs pasākums, kas negatīvi iespaidotu globālo tirgus situāciju, īpaši nabadzīgākajās valstīs. “Tā vietā mēģināsim palielināt budžetu atbalstam dalībvalstīm jaunu tirgu meklējumos,” sacīja komisārs.

Vienlaikus Čološs atzina, ka pagaidām konkrētu informāciju par kompensācijām, ko saņems Latvijas piensaimnieki, nevar pateikt, taču piebilda, ka EK apzinās nepieciešamību rīkoties ātri, tāpēc par kompensācijām būs jātiek skaidrībā ātrāk nekā mēneša laikā.

“Kompensācijas ir jāizmaksā līdz šā gada beigām. Nevienam nav nepieciešamas novēlotas kompensācijas, tādēļ nekavējoties ķersimies pie šī jautājuma,” sacīja EK lauksaimniecības komisārs, piebilstot, ka dalībvalstīm paralēli ir jāstrādā arī pie tirgus situācijas stabilizēšanas valstī.

Tāpat Čološs norādīja, ka situāciju piena tirgū ietekmē ne tikai Krievijas noteiktās sankcijas, bet arī citi faktori, tāpēc ES dalībvalstīm jāizvērtē tiešā Krievijas sankciju ietekme uz tirgu, lai EK būtu skaidrība, cik būtiski to dēļ katrā dalībvalstī ir cietuši piena ražotāji un kāds atbalsts piešķirams. “Balstoties uz šī izvērtējuma EK šogad ziņos Eiropas Padomei, kāds kompensāciju apmērs ražotājiem varētu palīdzēt,” viņš sacīja, atzīmējot, ka kompensāciju apmērs būs atkarīgs arī no EK budžeta iespējām.

Jau vēstīts, ka Krievija 7.augustā nolēma uz vienu gadu noteikt pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no ES valstīm, ASV, Austrālijas, Kanādas un Norvēģijas, reaģējot uz to, ka šīs valstis ir noteikušas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju saistībā ar tās agresiju Ukrainā.

Embargo pakļauto produktu sarakstā ir liellopu gaļa, cūkgaļa, putnu gaļa, desas un citi gaļas produkti, zivis, vēžveidīgie un moluski, piens un piena produkti, piena produktu izstrādājumi uz augu tauku bāzes, dārzeņi, augļi un rieksti.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Solīt prot visi.

  2. Nevajadzēja iejaukties dabīgajās reformās!Lai nobankrotē tie krievu draugiAr to vien,ka es viņu produkciju nepērku ir par maz,Bez putina palīdzības nekas nesanāk!

Draugiem Facebook Twitter Google+