Foto-LETA

ES mājā Zinātnes kafejnīcā diskutēs par inteliģentajiem robotiem 0

Ceturtdien, 22.novembrī, Eiropas Savienības (ES) mājā Rīgā Zinātnes kafejnīcā notiks saruna “Inteliģentie roboti, viedie sensori un to tīkli”, aģentūru LETA informēja Latvijas Zinātņu akadēmijas pārstāve Maija Bundule. Kafejnīcas vakara sarunu temats būs veltīts modernajām tehnoloģijām, kas ieņem arvien lielāku vietu mūsu sadzīvē. Pasākums notiks plkst.18 ES mājā sarunu istabā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Bundule sacīja, ka cilvēkam vienmēr ir bijusi raksturīga tieksme izgatavot tādus darba rīkus, kas ļautu pēc iespējas labāk īstenot to, kas ir radies viņa pelēkajā vielā. Cilvēkus aizrauj doma par tādas mašīnas radīšanu, kas spētu darboties pati par sevi, neviena nepieskatīta. Tātad robots ar mākslīgo intelektu – kaut kāds mākslīgs veidojums, kas spēj mācīties un likt lietā iegūtās zināšanas.

“Mašīna pati par sevi nespēj neko, ja cilvēks nav paredzējis risinājumu konkrētām situācijām. Īsta robotu tehnika sākas tur, kur mašīna pati var pieņemt lēmumus un izvēlēties risinājumu. Un šeit nozīmīga loma ir sensoriem, kas ir iekārtas-robota komponenti, kas sniedz informāciju par datora iekārtas atrašanās vietu, apkārtni un citiem faktoriem. Iekārtā instalētās programmas var piekļūt sensoru sniegtajai informācijai, to saglabāt vai izmantot, lai palīdzētu lietotājam veikt ikdienas uzdevumus vai uzlabot iekārtas lietošanas iemaņas,” skaidroja Bundule.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa piebilda, ka šodien vēl bērna autiņos esošais mākslīgais intelekts ir atrodams datorspēlēs. Un šodien jau ir sastopamas visdažādākās ierīces, kas spēj dažādus lēmumus pieņemt mūsu vietā, un ne mazāk nopietni panākumi mākslīgā intelekta jomā ir sagaidāmi tuvākajā nākotnē.

“Iespējams spēsim nākotnē izaudzināt paši savu mākslīgo intelektu, kas kalpos mums meklējot informāciju un palīdzēs mums atsijāt nevajadzīgo. Taču vai mēs jelkad nonāksim līdz brīdim, kad sintētiskais intelekts spēs dzīvot pats savu dzīvi? Vai mums nāksies pielietot Aizeka Azimova robotu likumus, kas nosaka, ka robotiem ir jārīkojas cilvēku labā. Šie ir tikai daži no jautājumiem uz kuriem centīsimies rast atbildes Zinātnes kafejnīcas laikā,” sacīja Bundule.

Kafejnīcas pasākumu vadīs Juris Šteinbergs – zinātnieks un populāra TV raidījumu seja. Kafejnīcas diskusijā kā eksperti piedalīsies Rīgas Tehniskās universitātes docents Agris Ņikitenko, Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks Egons Lavendelis, Elektronikas un datorzinātnes institūta vadošais pētnieks Leo Seļāvo un institūta direktors Modris Greitāns.