Mobilā versija
Brīdinājums +3.1°C
Līvija, Līva, Andra
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
11. februāris, 2014
Drukāt

ES ministri atļauj audzēt ģenētiski modificēto kukurūzu (2)

kukuruzavale_SA

Eiropas Savienības (ES) valstu par ES lietām atbildīgie ministri otrdien atļāva Eiropas Savienībā audzēt jaunu ģenētiski modificētu kukurūzas šķirni – ASV kompānijas “Pioneeer” izstrādāto TC1507.

Ministru sanāksmē nespēja gūt vairākumu ne TC1507 audzēšanas atbalstītāji, ne pretinieki, tāpēc atbilstoši ES lēmumu pieņemšanas noteikumiem šīs ģenētiski modificētās kukurūzas šķirnes audzēšana tika atļauta.

ES noteikumi paredz, ka gadījumā, ja dalībvalstu veidotā “padome nepieņem lēmumu, tad pasākums ir jāpieņem Eiropas Komisijai (EK)”. Tādu skaidrojumu sniedza juridiskais padomnieks, kura konsultāciju lūdza pašreizējās ES prezidējošās valsts Grieķijas vicepremjers un ārlietu ministrs Evangels Venizels.

EK bija jāpieņem lēmums pēc tam, kad Eiropas tiesa pagājušā gada nogalē nolēma, ka kompānijas 2001.gada lūgums apstiprināt kukurūzas šķirni ir jāizskata nekavējoties.

Veselības un vides apsvērumu dēļ ģenētiski modificētu organismu audzēšana 28 valstu veidotajā ES tiek uzlūkota ar aizdomām.

Tomēr ģenētiski modificēti graudaugi ir saņēmuši vairākkārtēju drošuma apstiprinājumu, un vairāki ministri otrdien norādīja, ka tie ES tiek ievesti lielā daudzumā un, barojot ar tiem mājdzīvniekus, tagad jau ir nonākuši cilvēka pārtikas ķēdē.

ES Vispārējo lietu ministru padomei otrdien jautājums bija jāizlemj ar tā dēvēto noteikta vairākuma balsojumu. Šī sarežģītā sistēma nozīmē, ka valstīm pēc to iedzīvotāju skaita ir atbilstošs īpatsvars balsojumā, nevis vienkārši 28 valstīm katrai ir viena balss.

Šajā gadījumā 19 dalībvalstis bija pret, bet tām kopā bija 210 balsos no 260 lēmuma bloķēšanai nepieciešamām.

Igaunija, Lielbritānija, Somija, Spānija un Zviedrija atbalstīja lēmumu, bet vairākas valstis balsojumā atturējās un tas izrādījās izšķirīgi, lai konkrēts lēmums netiktu pieņemts.

Vācija, kas ir ES ietekmīgākā un lielākā valsts ar 19 balsīm Vispārējo lietu ministru padomē, savu sākotnējo pozīciju “pret” nomainīja uz “atturas”.

Atturējās arī Beļģija, Portugāle un Čehija, kurai katrai ir 12 balsis.

TC1507 aizlieguma dedzīgākās atbalstītājas bija Francija un Ungārija. Tās norādīja, ka ministri nespēs vienkārši izskaidrot balsojuma iznākumu savu valstu iedzīvotājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. un pat EST bija par?! vispār jau izskatās, ka par bija tās valstis kas pašas kukurūzu neaudzē – sak, viņus neskars?

  2. Kaut kas vājprātīgs! Skat, kā nauda šos dancina!

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Pasaulē
Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaug par 5%Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 859 eiro, kas ir par 5% jeb 41 eiro vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+