Veselam
Psiholoģija

Es neesmu slinks, esmu noguris. Kas ir pavasara astēnija un kā ar to cīnīties0

Foto – Shutterstock

Cik bieži tev negribas neko darīt? Vai bieži jūties neizgulējies, neatpūties? Ja tā, tad iemesls var nebūt slinkums, bet hroniska noguruma jeb astēnijas sindroms. Šis sindroms ietekmē visus cilvēkus bez izņēmuma, neatkarīgi no vecuma, sociālā stāvokļa vai dzimuma.

Uz jautājumiem par pavasara astēniju atbild psihologs, geštaltterapeits Igors Ļubačevskis.

Kas īsti ir hroniska noguruma sindroms? Tas tik ļoti līdzinās parastam slinkumam.

Daļēji, bet tā iemesli ir daudz nopietnāki. Astēnija vai hronisks noguruma sindroms ir signāls par organisma spēku izsīkumu. Tas var būt ķermeņa reakcija uz emocionālu stresu, var izpausties pēc saaukstēšanās, gripas, var būt smagāku slimību pavadošs simptoms. Slimības radīto astēniju ārsti sauc par organisku. Iemeslu var noteikt tikai speciālists, tāpēc apmeklējiet ģimenes ārstu. Mēs runāsim par hroniskā noguruma sindromu, kam ir sezonāls raksturs vai ko radījusi nervu sistēmas pārslodze.

Kāpēc astēnija izpaužas tieši pavasarī?

Ne tikai, ir arī rudens astēnija, mēs runājam par pavasari, jo tuvojas pavasaris. Ziemā mums katastrofiski pietrūkst saules, siltuma, kustību. Mēs tomēr esam dienas dzīvnieki, gaismas trūkums noved pie miega hormona melatonīna uzkrāšanās. Parādās saulīte, bet mums gribas gulēt, jūtamies, it kā visi spēki būtu izsmelti. Visspilgtākais piemērs: ja pēc nedēļas nogales brīvdienām jums gribētos vēl dažas brīvdienas, ja jūs saprotat, ka nepaspējāt šajās divās dienās atpūsties, izskatās, ka jums ir pavasara astēnija. Citi simptomi: pieaugošs nogurums, ierastie pienākumi prasa vairāk laika, uzbudināmība, no rīta ir ļoti grūti piecelties, vakarā nepatīkamas domas traucē iemigt, parādās virkne nepatīkamu somatisku simptomu – galvassāpes, palielināta raudulība un sentimentalitāte. Cilvēkam šķiet, ka viņš zaudējis prāta asumu, nevar koncentrēties, pasliktinās atmiņa. Vārdu sakot, viņš pārvēršas par atkailinātu elektrības vadu – saspringtu, sasaistītu, satrauktu. Šādu stāvokli var raksturot ar joku – tā noguris, ka nav spēka atpūsties.

Kaitīgie mīti

Ko darīt? Vai ir kādas zāles vai medicīniskas procedūras?

Pirmais, kas palīdz sezonālās astēnijas vai astēnijas, ko izraisa psiholoģiskas problēmas, gadījumā, ir dzīves balansa atjaunošana. Jāizveido saudzējošs režīms: pārtraukt pārslogot sevi darbā, mājās un, starp citu, arī atpūtā. Daži no maniem klientiem teica, ka devās uz sporta zāli, lai noslogotu ķermeni. Tas ir pilnīgi nepareizi! Jūsu organisms jau ir sevi izsmēlis, un tā vietā, lai palīdzētu viņam, jūs vēl to noslogojat. Pat kafija neuzmundrina uz ilgu laiku, pēc divām stundām jau vēlaties doties mājās, ietīties segā un gulēt. Astēnija ir ķermeņa adaptīva reakcija, tas saprot, ka nevar tikt galā un samazina mūsu aktivitātes. Viss, ko mēs varam darīt, ir ieklausīties un paklausīt. Jāsamazina fiziskā un emocionālā slodze – piemēram, jākomunicē ar tiem, kas nenogurdina un nekaitina. Parūpējieties par sevi, aizmirstiet par veiksmes teoriju.

Ko jūs domājat ar “veiksmes teoriju”?

Mums iedveš, ka šī pasaule ir paredzēta veiksmīgiem cilvēkiem. Reklāmās, filmās rāda mātes, kas visu dienu strādā, vakarā aktīvi spēlējas ar bērniem, gatavo fantastiskus ēdienus, dodas uz dejām un vēl apmierina vīru. Patiesībā nav šādu cilvēku! Cilvēks nevar būt vienmēr aktīvs, jautrs un darbīgs. Psiholoģijā ir izteiciens “viena darba lāsts”. Lai ko neteiktu priekšnieki, reklāmas, dažādi pasniedzēji un treneri, cilvēks konkrētā brīdī kvalitatīvi var veikt tikai vienu uzdevumu. Šāda propaganda noved pie tā, ka mēs, vienkāršie reālie cilvēki, jūtamies vainīgi, ka nevaram būt tādi. Jo mēs esam citādi, reāli, dzīvi un īsti, pieņemam to un nomierināmies.

Bet gadās, ka no pārslodzes izvairīties nav iespējams…

Tad atcerieties svarīgo ieteikumu – pakāpeniskumu. Hroniska noguruma stāvoklī jūs nevarat dramatiski palielināt slodzi, jums tas jādara pakāpeniski. Daudz darba? Veidojiet grafiku – šodien viena lieta, rīt divas vai trīs. Nolēmāt vairāk kustēties? Nesāciet ar skriešanu, staigājiet, pakāpeniski palielinot attālumu. Vai esat nolēmis ēst pareizi? Aizmirstiet vārdu “pareizi”, tas arī ir mīts. Pareiza uztura nav, ir līdzsvarots, tieši jums noderīgs.

Ieklausieties sevī

Tas nozīmē – nepāriet uz kliju maizi, ko draudzene ieteica, bet, ja vēlaties, ēst redīsus?

Tieši tā. Ēšanai vajadzētu būt intuitīvākai. Centieties nepiebāzt organismu ar multivitamīniem, ja ģimenes ārsts tos nav ieteicis un “pareiziem” produktiem. Ir pārtika, kas bagāta ar taukiem, ogļhidrātiem, olbaltumvielām, kas mums dod enerģiju. Atcerieties vārdus – žāvētas plūmes, avenes, rieksti, žāvētas aprikozes, citroni un rozīnes. Tas ir dabisks multivitamīnu komplekss, ļoti garšīgs deserts, to bieži iesaka ģimenes ārsti. Un, protams, biežāk ejiet laukā. Saule samazina melatonīna daudzumu, palielinot D vitamīna daudzumu.

Tagad mūsu lasītāji izlasīs un sāks kilogramiem ēst D vitamīnu.

Nevajag, kļūs slikti. Es runāju par vitamīnu, ko gaismas ietekmē ražo pats organisms. Nepietiek saules – vismaz ieslēdz gaismu. Var palīdzēt gaismas terapija – ļoti vienkārša procedūra.

Kā tuvinieki lai saprot, ka cilvēks nav slinks, bet izsmēlis spēkus? Vai viņi var kaut ko darīt, lai palīdzētu?

Ļoti bieži pacienti ar astēniju sūdzas, ka radinieki un draugi viņus nesaprot. Vajadzīga empātija, lai saprastu, sajustu kāda cita problēmas. Radiniekiem svarīgi saprast, ka, ja cilvēkam ir astēnija, nav nepieciešams viņu mudināt uz kādu rīcību. Šajā brīdī noguruma dēļ viņam nav gribasspēka. Kad viņam saka: “Kaut kas jādara! Celies un ej!” efekts būs pretējs un tikai sliktāks. Cilvēkam ar astēniju jāpaskaidro citiem savs stāvoklis. Atkal es pievēršu uzmanību – ja astēnija ilgst vairāk nekā divas nedēļas, tad jākonsultējas ar ārstu. Funkcionāla astēnija var būt hipertensijas, sirds slimību, čūlu, asinsvadu izmaiņu un daudzu citu slimību pavadonis. Organisms sāk taupīt enerģiju, lai cīnītos pret tām, ārēji tas izpaužas aktivitātes samazinājumā.

Tas ir kaut kas līdzīgs dzīvnieku “nomiršanai” briesmu brīdī.

Daļēji jā. Piemēram, oposums – nokrita, izlikās miris, nepieskarieties man. Cilvēkam gandrīz tāpat: manis šeit nav, neraustiet mani. Tas ir primārais aizsardzības mehānisms. Sargiet sevi, ieklausieties sevī, respektējiet savu organismu un esiet veseli!

 

Avots: b17.ru 

LA.lv