Foto – Shutterstock

Es neesmu slinks, esmu noguris. Kas ir pavasara astēnija un kā ar to cīnīties? 7

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Cik bieži tev negribas neko darīt? Vai bieži jūties neizgulējies, neatpūties? Ja tā, tad iemesls var nebūt slinkums, bet hroniska noguruma jeb astēnijas sindroms. Šis sindroms ietekmē visus cilvēkus bez izņēmuma, neatkarīgi no vecuma, sociālā stāvokļa vai dzimuma.

Uz jautājumiem par pavasara astēniju atbild psihologs, geštaltterapeits Igors Ļubačevskis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas īsti ir hroniska noguruma sindroms? Tas tik ļoti līdzinās parastam slinkumam.

Daļēji, bet tā iemesli ir daudz nopietnāki. Astēnija vai hronisks noguruma sindroms ir signāls par organisma spēku izsīkumu. Tas var būt ķermeņa reakcija uz emocionālu stresu, var izpausties pēc saaukstēšanās, gripas, var būt smagāku slimību pavadošs simptoms. Slimības radīto astēniju ārsti sauc par organisku. Iemeslu var noteikt tikai speciālists, tāpēc apmeklējiet ģimenes ārstu. Mēs runāsim par hroniskā noguruma sindromu, kam ir sezonāls raksturs vai ko radījusi nervu sistēmas pārslodze.

Kāpēc astēnija izpaužas tieši pavasarī?

Ne tikai, ir arī rudens astēnija, mēs runājam par pavasari, jo tuvojas pavasaris. Ziemā mums katastrofiski pietrūkst saules, siltuma, kustību. Mēs tomēr esam dienas dzīvnieki, gaismas trūkums noved pie miega hormona melatonīna uzkrāšanās. Parādās saulīte, bet mums gribas gulēt, jūtamies, it kā visi spēki būtu izsmelti. Visspilgtākais piemērs: ja pēc nedēļas nogales brīvdienām jums gribētos vēl dažas brīvdienas, ja jūs saprotat, ka nepaspējāt šajās divās dienās atpūsties, izskatās, ka jums ir pavasara astēnija.

Citi simptomi: pieaugošs nogurums, ierastie pienākumi prasa vairāk laika, uzbudināmība, no rīta ir ļoti grūti piecelties, vakarā nepatīkamas domas traucē iemigt, parādās virkne nepatīkamu somatisku simptomu – galvassāpes, palielināta raudulība un sentimentalitāte. Cilvēkam šķiet, ka viņš zaudējis prāta asumu, nevar koncentrēties, pasliktinās atmiņa. Vārdu sakot, viņš pārvēršas par atkailinātu elektrības vadu – saspringtu, sasaistītu, satrauktu. Šādu stāvokli var raksturot ar joku – tā noguris, ka nav spēka atpūsties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.