ES nosaka jaunas sankcijas pret Baltkrieviju un Sīriju 0

Eiropas Savienības ārlietu ministri Briselē vienojušies par jaunām sankcijām pret Baltkrieviju un Sīriju, atsaucoties uz avotiem diplomātu aprindās, vēsta ziņu aģentūras.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Atbilstoši sankciju plānam Baltkrievijas pilsoņu “melnajam sarakstam” tiks pievienoti vēl 12 cilvēki, kuriem tiks liegta iebraukšana ES, bet viņu aktīvi ES dalībvalstīs – iesaldēti. Ekonomiskas sankcijas noteiktas arī virknei Baltkrievijas firmu. ES sankcijās pret Baltkrieviju nav iekļautas trīs kompānijas, kas sadarbojas ar Latviju, vēsta radio “Brīvība” baltkrievu redakcija. Sankciju sarakstā nav iekļautas viena baltkrievu uzņēmēja Jurija Čiža kompānija, kas sadarbojas ar Slovēniju, un trīs kompānijas, kurām ir darījuma attiecības ar Latviju, radiostaciju informēja diplomāti.

Arī attiecībā uz Sīriju izveidots “melnais saraksts” ar 12 cilvēkiem. Viņu vidū ir Sīrijas prezidenta Bašara al Asada sieva Asma un vairāki režīma līdera radinieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Abos gadījumos sankcijas noteiktas personām un organizācijām, par kurām ES radusies pārliecība, ka tās ir līdzvainīgas represijās pret politiskajiem pretiniekiem. Kā vēsta radio “Brīvība” baltkrievu redakcija, sankcijas noteiktas 29 Baltkrievijas uzņēmumiem un 12 pilsoņiem – tiesnešiem, prokuroriem, uzņēmējiem, kas atbilstoši ES vērtējumam ir vainojami cilvēktiesību pārkāpumos un represijās pret opozīciju un pilsonisko sabiedrību, viņi atbalsta prezidenta Aleksandra Lukašenko režīmu un ir tā patiesie labuma guvēji. Papildinājumi jau esošajam ES Baltkrievijas “melnajam sarakstam” vēl nav publiskoti, bet, spriežot pēc tā, ka uzņēmumu un personu skaits ir tāds kā iepriekš izskanējušajos priekšlikumos, var pieņemt, ka sankcijas noteiktas uzņēmējiem Anatolijam Tarnavskim, Jurijam Čižam un Vladimiram Peftijevam. Peftijeva vārds jau atradās iepriekšējā ES “melnajā sarakstā” līdz ar trim viņa uzņēmumiem, bet tagad sankcijas noteiktas arī attiecībā uz citiem viņa uzņēmumiem.

Baltkrievijas jautājumā ES Ārlietu padomes secinājumos teikts: “Ņemot vērā, ka politieslodzītie joprojām nav atbrīvoti un reabilitēti, uz situācijas pasliktināšanās fona padome nolēmusi sastādīt to personu papildu sarakstu, kas ir atbildīgi par cilvēktiesību pārkāpumiem un represijām pret pilsonisko sabiedrību un demokrātisko opozīciju, un kuriem tiks noteikti ierobežojumi attiecībā uz vīzu izsniegšanu, kā arī iesaldēti viņu ieguldījumi. Padome arī nolēma iekļaut sarakstā uzņēmējus un uzņēmumus, kuri, pateicoties režīmam, gūst peļņu un to atbalsta. Panākta vienošanās, ka saraksts nākamajās padomes sēdēs tiks paplašināts, līdz Baltkrievijā netiks atbrīvoti visi politieslodzītie. To personu un uzņēmumu saraksts, kam noteiktas ES ierobežojošie pasākumi, ir atvērts un pastāvīgi tiks pārskatīts.”

Padome no jauna aicina Baltkrieviju ievērot starptautiski atzītos diplomātiskās neaizskaramības principus, kā arī ES Minskas diplomātisko pārstāvniecību privilēģijas, pārtraukt patlaban notiekošās vajāšanas un iebiedēšanu. Saistībā ar plānoto 2014. gada Pasaules čempionātu hokejā ES informēs Starptautisko Hokeja federāciju un nacionālās federācijas par savu dziļo satraukumu, ko izraisa tas, ka Baltkrievijā netiek cienītas cilvēktiesības, likuma vara un demokrātiskie principi. ES no jauna pauž ciešu apņēmību arī turpmāk stiprināt sadarbību ar Baltkrievijas tautu un pilsonisko sabiedrību, kā arī atbalstīt Baltkrievijas tautas demokrātiskos centienus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.