×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
26. oktobris, 2012
Drukāt

ES policijas misijā Afganistānā pārstāvēta arī Latvija


Foto no personīgā arhīvaFoto no personīgā arhīva

Afganistānā sāk ierasties rudens, taču dienas joprojām ir karstas un arī vakaros pēc siltas jakas neprasās. Te, valsts ziemeļos, Mazārešarīfā, klimata ziņā skaitās viens no tveicīgākajiem punktiem pasaulē. No drošības viedokļa – mērenāk nekā valsts dienvidos vai austrumos, bet miers vairāku gadu desmitu ilgu karu plosītajā valstī arī te ir nosacīts jēdziens.


 

Mazārešarīfā atrodas starptautisko sabiedroto spēku centrālā militārā bāze Ziemeļafganistānā, kas lieluma ziņā atgādina prāvu Latvijas mazpilsētu, un te satieku atsaucīgu un laipnu puisi no Ludzas Raimondu Kublicki, kurš jau gandrīz gadu ir vienīgais Latvijas Republikas Valsts robežsardzes pārstāvis EUPOL misijā Afganistānā.

 

Lēmums 
nenāca viegli

Raimonds savu karjeru robežsardzē kaldinājis pakāpeniski un mērķtiecīgi. Jau uzreiz pēc vidusskolas iesaistījies dienestā Valsts robežsardzē (VRS), Rēzeknē absolvējis Valsts robežsardzes koledžu, saņēmis pirmo virsnieka pakāpi – leitnants, praksi kaldinājis Latgales puses robežpunktos un Kosovā, un pirms aizbraukšanas uz Afganistānu un līdz šim brīdim ir VRS Ludzas pārvaldes Robežkontroles un imigrācijas dienesta galvenais inspektors.

“Lēmumu par pieteikšanos atlasei dalībai Eiropas Savienības policijas misijā EUPOL Afganistānā pieņēmu jau 2010. gadā. Jāsaka, ka tas nebija viegls, it īpaši domājot par vecākiem. Paldies par viņu sapratni un atbalstu!” tā Raimonds.

“Diemžēl vai labāk teikt, par laimi, pirmajā mēģinājumā nepaveicās,” Raimonds secina, bet pēc gada mēģinājis atkal. Pieteikums no Iekšlietu ministrijas aizceļojis uz Briseli, kur atrodas ES galvenā mītne un no kurienes koordinē visu ES misiju vadību.

“Pēc pāris mēnešiem mani apstiprināja par padomnieku robežkontroles un imigrācijas jautājumos Mazārešarīfas pilsētā izvietotajā EUPOL pārstāvniecībā.”

 

Dzeltenā 
un pelēkā krāsa

2011. gada 6. decembrī kopā ar Latvijas Nacionālo bruņoto spēku kontingenta pārstāvjiem Raimonds nolaidās Mazārešarīfas lidostā. Viņš smejas, ka militārā bāze ir tikpat liela, cik viņa Ludza. Pārvietošanās te lielākoties notiek ar mašīnām, un ir pat izveidoti mikroautobusu maršruti.

“Pirms ierašanās Afganistānā biju mazliet papētījis un iepazinies ar valsts vēsturi, kultūras īpašībām, kā arī ģeogrāfiskajiem raksturojumiem. Tāpēc skati, dzeltenā un pelēkā krāsa, kas pavērās jau no lidmašīnas, nebija tik liels pārsteigums,” atklāj Raimonds.

Sākotnēji bijusi neziņa par visu jauno. Cita valsts, jauns kolektīvs, darba vide, dzīves apstākļi, pārtika un tā tālāk. Un tajā brīdī, kā Raimonds uzsver, viņam lieti noderējis Daugavpils Universitātē iegūtais bakalaura grāds psiholoģijā. Taču viss izrādījies labāk, nekā gaidīts, un kolektīvā uzņemts sirsnīgi un atsaucīgi.

Raimonda darba nedēļa sastāv no sešām darba dienām no sestdienas līdz ceturtdienai. Vienīgā brīvdiena ir piektdiena, ko kristīgajā pasaulē varētu pielīdzināt svētdienai, jo šajā dienā visi ticīgie musulmaņi plkst. 12 pulcējas mošejās uz “lielo” lūgšanos.

“Mani galvenie pienākumi ir Afganistānas Ziemeļu reģiona robežpolicijas struktūrvienību, galvenokārt starptautiskās Mazārešarīfas lidostas robežkontroles punkta vadības uzraudzīšana un konsultēšana. Gatavoju priekšlikumu projektus un aprakstus par nepieciešamā aprīkojuma iegādi, apmācību organizēšanu personālam. Piedalos daudz un dažādās sanāksmēs ar vietējām amatpersonām un starptautiskajām civilajām un militārajām organizācijām.

Mans pienākums ir uzraudzīt, kā afgāņu robežpolicijas lidostas struktūrvienības personāls pilda uzdevumus, un ziņot par nepilnībām, lai tās vairs neatkārtotos,” stāsta Raimonds.

Lai piedalītos sanāksmēs, bieži nākas atstāt militāro bāzi. Pārvietošanās notiek bruņotajās mašīnās pilnā ekipējumā, tas nozīmē ieročus, bruņuvestes, rācijas un daudzas citas lietas, kas var būt noderīgas ārkārtas situācijās.

Komunicēšana ar vietējiem parasti notiek ar tulku starpniecību, no angļu–dari valodā, bet vairākas reizes noderējusi arī krievu valoda. “Esot šeit, var gandrīz aizmirst par rietumvalstu kultūras īpatnībām, vērtībām un sev tik ierastām lietām, kas varbūt šķita nozīmīgas Latvijā, bet ne Afganistānā. Jo ātrāk spēsi pielāgoties un izprast vietējās kultūras īpašības, jo vienkāršāks un efektīvāks būs darbs,” secina Raimonds.

Nesen Raimonds saņēmis ziņu, ka viņa misija EUPOL Afganistānā pagarināta līdz 2013. gada 21. novembrim. “Protams, brīžiem pietrūkst māju un man mīļo un dārgo cilvēku, draugu un kolēģu,” saka Raimonds un piebilst, ka tomēr ir ļoti pateicīgs Valsts robežsardzei par doto iespēju, sniegto uzticību, atbalstu un godu pārstāvēt Latviju starptautiski nozīmīgajā operācijā.

 

Uzziņa

EUPOL ir Eiropas Savienības policijas misija Afganistānā, kuru nodibināja 2007. gadā. Tās darbības laiks ir pagarināts līdz 2013. gada 31. maijam.

EUPOL uzdevums ir atbalstīt Afganistānas iekšlietu sistēmas un īpaši policijas un robežsardzes izveidošanos un attīstību.

EUPOL ietvaros Latvija darbojas kopš 2009. gada janvāra.

Latviju EUPOL misijā Afganistānā patlaban pārstāv trīs amatpersonas – divi Valsts policijas eksperti, kas strādā Kabulā un Kandahārā, un viens Valsts robežsardzes darbinieks 
Mazārešarīfā.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+