Foto – LETA

ES samitā panākta vienošanās par bloka daudzgadu budžetu 0

Eiropas Savienības (ES) samitā Briselē piektdien panākta vienošanās par bloka daudzgadu budžetu 2014.-2020.gadam, paziņoja ES prezidents Hermans van Rompejs.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

“Vienošanās panākta! ES Padome ir vienojusies par daudzgadu budžetu desmitgades atlikušajai daļai. Bija vērts gaidīt,” teikts van Rompeja mikroblogā vietnē “Twitter”.

Budžeta izdevumu daļa paredzēta 908 miljardu eiro (638 miljardu latu) apmērā, bet absolūtie budžeta izdevumu saistību griesti noteikti 960 miljardu eiro (674 miljardu latu) apmērā. Saistības nozīmē maksimālo naudas apmēru, ko budžeta periodā var atvēlēt dažādām programmām, bet ierasti reālie izdevumi ir mazāki, jo projektu īstenošana kavējas vai tiek atcelta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākotnēji Eiropas Komisija (EK) vēlējās ES daudzgadu budžeta saistību palielināšanu par 5% salīdzinājumā ar pašreizējo daudzgadu budžetu – līdz 1,04 triljoniem eiro (730,9 miljardiem latu), taču tagad panāktā vienošanās paredz izdevumu samazinājumu  par 3% salīdzinājumā ar 2007.-2013.gada budžetu.

Galvenais budžeta izdevumu samazināšanas pieprasītājs bija Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons, kurš uzsvēra, ka krīzes laikā, kad jāievēro taupība, nav pieļaujama izdevumu palielināšana. Savukārt Francijas prezidents Fransuā Olands un Itālijas premjerministrs Mario Monti iestājās pret izdevumu samazināšanu, norādot, ka tēriņi ir nepieciešami, lai veicinātu izaugsmi un nodarbinātību.

Budžets vēl ir jāapstiprina Eiropas Parlamentā, kura prezidents Martins Šulcs ceturtdien brīdināja, ka deputāti varētu neatbalstīt budžetu, kurā apcirpti izdevumi dažādām ES programmām.

Tomēr budžetā, par kuru tika panākta vienošanās piektdien, nav samazināti izdevumi atbalstam lauksaimniekiem un kohēzijas fondiem vairāk kā tas tika izdarīts ES samitā novembrī, kurā netika panākta galīgā vienošanās par daudzgadu budžetu.

Van Rompejs uzsvēra, ka ES valstu līderi esot rīkojušies atbildīgi, vienojoties par budžetu, un aicināja arī Eiroparlamentu rīkoties atbildīgi un budžetu apstiprināt.

Taču Eiroparlamenta četru lielāko politisko grupu līderi brīdināja, ka šāds budžets nav pieņemams.

“Eiropas Parlaments nevar pieņemt šodienas vienošanos.. pašreizējā veidā,” teikts viņu kopīgā paziņojumā, kurā arī pausta nožēla, ka van Rompejs mnav vedis sarunas par budžetu arī ar viņiem.

“Īstās sarunas sāksies tagad ar Eiropas Parlamentu. Mēs saglabāsim savas prioritātes, ko esam skaidri paziņojuši daudzas reizes,” uzsver Eiroparlamenta četru lielāko politisko grupu vadītāji.

Reklāma
Reklāma

ES līderi sarunas par daudzgadu budžetu aizsāka ceturtdien pēcpusdienā, lai arī oficiāli samits sākās vēlu vakarā ar vairāku stundu aizkavēšanos. Sarunas par budžeta kopējo samazinājumu turpinājās līdz pat piektdienas rītam, kad ES prezidents Hermans van Rompejs nāca klajā ar jaunu budžeta piedāvājumu, kas paredzēja samazināt budžeta izdevumus.

Šo van Rompeja piedāvājumu noraidīja daudzas dalībvalstis, un, lai arī otrs budžeta samits nebeigtos ar izgāšanos, van Rompejam bija pāris stundu laikā jāsagatavo jauns piedāvājums – nu jau trešais piedāvājums 2014.-2020.gada ES budžetam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.