Pasaulē
Eiropa

ES šaubas par gaidāmo Krievijas prezidenta vēlēšanu demokrātiskumu 3

Foto AFP/Scanpix/LETA

Krievijas varasiestāžu lēmums nereģistrēt opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija kandidatūru nākamgad paredzētajām prezidenta vēlēšanās rada nopietnas šaubas par politisko plurālismu Krievijā un to, ka prezidenta vēlēšanas būs demokrātiskas, otrdien paziņoja Eiropas Savienības (ES) ārlietu dienests.

“Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums, ka Krievijas opozīcijas politiķis Aleksejs Navaļnijs nevar kandidēt valsts prezidenta vēlēšanās iepriekšējas sodāmības dēļ rada nopietnas šaubas par politisko plurālismu Krievijā un izredzēm, ka vēlēšanas nākamgad būs demokrātiskas,” teikts ES ārlietu dienesta paziņojumā.

Tajā uzsvērts, ka “Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzinusi, ka Navaļnijam, “kurš ticis notiesāts par izšķērdēšanu, liegtas tiesības uz taisnīgu tiesu”.

“Politiski motivētas apsūdzības nav jāizmanto, lai liegtu politisku līdzdalību. Mēs sagaidām, ka Krievijas varasiestādes nodrošinās godīgus spēles noteikumus, tostarp prezidenta vēlēšanās, ka notiks 18.martā,” norāda ES ārlietu dienests.

“Mēs arī sagaidām. ka Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs (ODIHR) tiks uzaicināts novērots vēlēšanas. ES balstīs savu vērtējumu par vēlēšanu procesu uz [EDSO ODIHR] novērotāju atzinumiem, kā mēs to esam darījuši arī iepriekš,” piebilsts paziņojumā.

Jau ziņots, ka Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija pirmdien nolēma nereģistrēt Navaļnija kandidatūru 18.martā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, jo viņš ir krimināli sodīts tā dēvētajā “Kirovļes” lietā.

Savukārt Navaļnijs viņam izvirzītās apsūdzības un spriedumu uzskata par safabricētu politisku pasūtījumu.

Arī ECT pērnā gada februārī atzina, ka šajā lietā pārkāptas Navaļnija tiesības uz lietas taisnīgu izskatīšanu tiesā, un, pamatojoties uz ECT spriedumu, Krievijas Augstākā tiesa uzdeva lietu izskatīt no jauna. Taču atkārtotajā prāvā Krievijas tiesa pieņēma pilnīgi tādu pašu spriedumu kā iepriekšējā reizē.

Komisija norādīja, ka noziegums, par kuru notiesāts Navaļnijs, ir “nopietns” un tāpēc viņam nav tiesību pretendēt uz valsts galvas amatu.

Turklāt sēdes laikā komisijas priekšsēdētāja Ella Panfilova apsūdzēja Navaļniju “jaunatnes muļķošanā” un nelikumīgā līdzekļu vākšanā.

Lai gan gaidāms, ka vēlēšanās kārtējo reizi bez pūlēm uzvarēs līdzšinējais Krievijas prezidents Vladimirs Putins, zema vēlētāju aktivitāte var radīt šaubas par autoritārā līdera varas leģitimitāti.

Pēc vēlēšanu komisijas lēmuma Navaļnijs paziņoja, ka aicina uz vēlēšanu boikotu.

“Mēs izsludinām vēlētāju streiku. Mēs aicinām ikvienu boikotēt šīs vēlēšanas. Mēs neatzīsim rezultātus,” žurnālistiem sacīja opozīcijas politiķis.

Navaļnijs norādīja, ka vēlēšanu komisija liedz kandidēt patiesiem opozicionāriem un ka vēlēšanās ļauj piedalīties vienīgi kandidātiem, kas nevēršas pret korupciju un nerīko patiesas kampaņas.

“Procedūra, kurā mūs aicina piedalīties, nav vēlēšanas,” viņš uzsvēra. “Tajās piedalās vienīgi Putins un viņa paša izraudzīti kandidāti. Tagad iet uz vēlēšanām nozīmē balsot par meliem un korupciju.”

LA.lv