Pasaulē

“Es tiešām ticu Putinam,” saka Tramps 16

Foto – EPA/LETA

Pēc tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu APEC valstu samitā Vjetnamā ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka “tiešām tic Putinam, kurš noliedz jebkādu iejaukšanos mūsu vēlēšanās 2016. gadā”.

Tramps nonievā ASV izlūkdienestus

Viņaprāt, Putins bijis “patiess”, izsakot šos noliegumus, teica ASV prezidents, piebilstot, ka “demokrātu uzbrukumi (Krievijai) traucē mums pievērsties mērķiem Sīrijā, Ukrainā, Korejā”. Sarunā ar Putinu Tramps nodēvējis ASV izlūkdienesta bijušos vadītājus, kas atzinuši Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā, par “politiskiem algotņiem”. ASV mediji asi kritizējuši Trampu par šiem apgalvojumiem. “Fakts, ka viņš (Tramps) ir noticējis Putina vārdiem, nevis izlūkdienestu secinājumiem, ir galīga nekaunība,” izteicies ASV Nacionālā izlūkdienesta bijušais direktors Džeimss Klepers intervijā laikrak-stam “The Washington Post”. Vakar Tramps mēģināja labot savus izteikumus, nonākot vēl lielākās pretrunās pēc paziņojuma, ka viņš tomēr piekrītot “ASV izlūkdienestiem jautājumā par Krievijas iejaukšanos”. “Jautājumā par to, vai es tam ticu vai neticu, es piekrītu mūsu izlūkdienestiem, it īpaši pēc to nesenās pārkārtošanas. Es ļoti uzticos mūsu izlūkdienestiem, ko tagad vada jauki cilvēki,” Tramps paziņoja preses konferencē Vjetnamā. Trampa paziņojumus asi kritizējis Republikāņu partijas senators Džons Makeins. Viņaprāt, Trampa apgalvojumos “nebija nekā no viņa kampaņas saukļa “Amerika pirmajā vietā”, jo viņam KGB apakšpulkveža Putina vārds bija ticamāks par ASV izlūkdienestu kopienas secinājumiem”. “Putins nedomā par Amerikas interesēm, un apgalvot pretējo būtu ne tikai naivi, bet nozīmētu apdraudēt mūsu nacionālo drošību,” teica Arizonas senators.

Prezidents sapinas noklusējumu un melu tīklos

Trampam pretsparu devis viņa paša ieceltais CIP direktors Maiks Pompeo, oficiāli paziņojot, ka CIP apstiprina 2017. gada janvārī ASV izlūkdienestu kopienas veiktos secinājumus par Krievijas aktivitātēm un iejaukšanos 2016. gada kampaņā. Turpinot pīties noklusējumu un atklātu melu tīklos, Tramps kārtējo reizi uzbruka īpašajam prokuroram Robertam Milleram, kurš vada izmeklēšanu par varbūtējiem slepeniem darījumiem starp viņa kampaņas darbiniekiem un Kremli. Tramps apgalvoja, ka ievadītā izmeklēšana varot sagraut “miljoniem un miljoniem cilvēku dzīvi” un kavēt vienošanos ar Maskavu par konfliktiem Sīrijā un Ukrainā un briestošo konfrontāciju ar Ziemeļkoreju. Prezidents nopēla sava priekšgājēja Baraka Obamas administrācijas ierēdņus, paziņojot, ka CIP bijušais direktors Džons Brennans, Nacionālā izlūkdienesta bijušais vadītājs Džeimss Klepers un Federālā izmeklēšanas biroja bijušais direktors Džeimss Komijs, kuru Tramps maijā atlaida par pierādījumu vākšanu par Baltā nama darbinieku sakariem ar Kremļa amatpersonām, esot “politiski algotņi”.

Tramps vairāk tic Putina vārdam

“Tramps turpināja apgalvot, ka viņš vairāk ticot Putina vārdam, un aicināja veidot labākas attiecības ar Krieviju,” raksta britu avīze “The Daily Telegraph”, kuras korespondents bija ASV prezidentu pavadošo žurnālistu grupā. APEC samita laikā Trampam ar Putinu bija trīs neilgas sarunas, kuras atainot no ASV žurnālistiem bija iespēja tikai aģentūrai “Fox News”, kā arī Baltā nama oficiālajam fotogrāfam. “Katru reizi, kad viņš (Putins) mani redz, viņš saka – “es to nedarīju”, un es tiešām ticu tam, ko viņš saka. Viņš tiešām liekas apvainojies par to, un tas nav labi mūsu valstij. Viņš min faktus, ka nav to darījis (iejaucies ASV vēlēšanās). Tramps pauda viedokli, ka Krievija maz palīdz pārliecināt Ziemeļkoreju atbruņoties, jo “mūsu attiecības ar Krieviju ir ietekmējusi demokrātu ievadītā mākslīgā lieta” (izmeklēšana). “Es uzskatu, ka Putins uzskata, ka Krievija neiejaucās (ASV vēlēšanās),” tāds bija Trampa “paskaidrojums” par saviem pretrunīgajiem paziņojumiem, uzturoties vizītē Vjetnamā, atzīmē aģentūra “The Associated Press”. “Viņš tic tam, kam viņš tic. Es domāju, ka mums jāķeras pie darba. Es nevaru stāvēt un visu laiku strīdēties ar viņu,” Tramps teica žurnālistiem, kas gribēja zināt, vai ASV prezidents tic Putina apgalvojumiem. “Es drīzāk gribētu darboties, lai rastu risinājumu problēmām Ziemeļkorejā, Sīrijā, Ukrainā un citviet,” apgalvoja Tramps. Tiekoties Vjetnamā, Tramps un Putins apstiprināja abu valstu apņēmību sakaut “Islāma valsts” kaujiniekus Sīrijā un vēlmi panākt Sīrijas krīzes risinājumu ANO ietvaros.

LA.lv