×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
27. oktobris, 2016
Drukāt

ES un Kanādas tirdzniecības līgums: Beļģija parakstīs CETA

APF/LETAAPF/LETA

Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels.

Beļģijas politiskie līderi ir panākuši vienošanos par atbalstu Eiropas Savienības (ES) un Kanādas brīvās tirdzniecības līguma (CETA) parakstīšanai, ceturtdien paziņoja Beļģija premjerministrs Šarls Mišels.

Vienošanās ir panākta, viņš pavēstīja pēc kārtējām sarunām, kurās centās pārliecināt franciski runājošo Valonijas reģionu par labu CETA atbalstam. To, ka vienošanās ir panākta, tūlīt pēc tam apstiprināja arī Valonijas premjerministrs Pols Maņets.

“Mēs beidzot starp beļģiem esam panākuši vienošanos, kas tagad tiks iesniegta Eiropas institūcijām un mūsu Eiropas partneriem,” viņš paziņoja.

“Valonija ir ārkārtīgi priecīga, ka mūsu prasības tika sadzirdētas,” viņš piebilda.

Beļģijas kompromisa teksts nosūtīts ES vēstniekiem, vēsta ziņu aģentūra “Belga”.

Pārējo 27 ES dalībvalstu un Kanādas amatpersonām vēl jāizskata vienošanās teksts, pirms līgumu varēs parakstīt.

Jau ziņots, ka tika atcelts ceturtdien Briselē paredzētais ES un Kanādas samits, jo Beļģijas politiskie līderi nebija panākuši izeju no strupceļa, kas neļāva parakstīt līgumu.

Lai CETA, kura izstrādē pagājuši septiņi gadi, tiktu parakstīts, līgums jāatbalsta visām 28 ES dalībvalstīm. Līdz šim to nav izdarījusi vienīgi Beļģija.

Beļģijas federālā valdība nebija spējusi pārliecināt franciski runājošo Valonijas reģionu par labu CETA atbalstam. Beļģijas konstitūcija paredz, ka šis līgums jāatbalsta visiem šīs valsts reģioniem un lingvistiskajām kopienām.

Valonijā pastāv bažas, ka CETA rezultātā tiks vājināti darba un vides standarti, turklāt tiks apdraudēta arī reģiona lauksaimniecības industrija. Zināma loma CETA sāgā bijusi arī sāncensībai starp Valonijas sociālistu līderiem un federālo centriski labējo koalīciju.

Sarunas par CETA tika pabeigtas jau 2014.gadā, taču, Eiropā pieaugot pretestībai, tā ieviešana tika kavēta. Līgums apvienotu 500 miljonus cilvēku apdzīvoto ES ar pasaulē desmito lielāko ekonomiku.

Līguma pretinieki uzstāj, ka tas dod pārlieku lielu varu daudznacionālajām kompānijām, kā arī apdraud vides un patērētāju aizsardzības standartus.

Aktīvisti arī norāda, ka CETA rada bīstamu precedentu, kas pavērs ceļu līdzīga līguma noslēgšanai starp ES un ASV jeb TTIP.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+