Pasaulē
Eiropa

ES vienojas par migrantu atpakaļuzņemšanu0

Foto: Edijs Pālens/LETA

Eiropas Parlamenta (EP) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pārstāvji trešdien vienojušies par jaunu vīzu izsniegšanas mehānismu, kas paredz apgrūtinājumus valstīm, kuras atsakās uzņemt atkaļ savus ES nelegāli dzīvojošos pilsoņus.

Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām valstīm ir pienākums uzņemt atpakaļ savus pilsoņus, ja tie tiek izraidīti no citas valsts. Taču ES bijušas grūtības nosūtīt atpakaļ migrantus, kas ieradušie nelegāli vai kuru uzturēšanās atļaujām beidzies termiņš, jo viņu izcelsmes valstis nevēlas tos uzņemt.

Saskaņā ar jauno mehānismu gadījumā, ja Eiropas Komisija (EK) secinās, ka valsts nesadarbojas migrantu atpakaļuzņemšanā, tā ieviesīs stingrākus noteikumus vīzu izsniegšanai šīs valsts pilsoņiem.

Tostarp var tikt pagarināts vīzu pieprasījumu izskatīšanas laiks, paaugstinātas vīzu nodevas vai noteikti stingrāki ierobežojumi laika periodam, ko šīs valsts pilsoņi var pavadīt ES.

Šo un pārējo izmaiņu mērķis ir paātrināt kopējo vīzu pieteikumu procedūru, vienlaikus stiprinot drošību.

Pēc izmaiņu ieviešanas ceļotāji varēs pieteikties vīzai jau sešus mēnešus pirms plānotā brauciena. Cilvēki, kas regulāri ceļo uz ES, varēs pieteikties daudzkārtējās ieceļošanas vīzām, kas būs derīgas līdz pieciem gadiem.

Vienlaikus par trešdaļu plānots palielināt nodevu vīzai uz Šengena zonu, kas turpmāk maksās 80 eiro.

Izmaiņas tagad jāapstiprina ES dalībvalstīm un likumdevējiem.

LA.lv