Krievijas izlase ar savu līderi Alekseju Švedu (no labās) vienīgo zaudējumu Stambulā piedzīvoja pret Latvijas basketbolistiem.
Foto – REUTERS/LETA

Esam piektie Eiropā 0

Pēc Eiropas basketbola čempionāta ceturtdaļfināla spēlēm kļuvis skaidrs, ka Latvijas izlase šajā turnīrā izcīnījusi piekto vietu.

Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57

Latvijas izlases vietu šajā Eiropas čempionātā izšķīra ceturtdaļfināla pēdējā spēle Serbija – Itālija. Latvijas izlases līdzjutējiem izdevīgāka bija serbu uzvara. Tā iecēla latviešus piektajā vietā – augstākajā, kādu mūsu vīru basketbols sasniedzis pēc valsts neatkarības atjaunošanas.

Aleksandra Džordževiča trenētie serbi, ar kuriem līdzvērtīgā cīņā samērojām spēkus čempionāta pirmajā spēlē, drošā vadībā bija mača lielāko daļu. Lai kā centās itāļi, nopietni apdraudēt pretinieku uzvaru viņiem neizdevās. Citā ceturtdaļfināla spēlē Krievijas izlase trešajā ceturksnī atspēlēja desmit punktu deficītu un ar 74:69 pārspēja Grieķijas basketbolistus. Tribīnēs labu atmosfēru radīja Stambulā sabraukušie grieķu līdzjutēji, taču nu mājās jādodas arī viņiem. Krievijas spēle, kā ierasts, lielā mērā bija atkarīga no komandas līdera Alekseja Šveda sekmēm. Pirmajā puslaikā viņš trāpīja tikai vienu no septiņiem metieniem, otrajā iespēlējās un kopā guva 26 punktus. Divas reizes pēc kārtas izgāzušies Eiropas čempionātā, krievi atkal piedalīsies cīņā par medaļām. Pēdējais lielais panākums viņiem bija olimpiskā bronza 2012. gadā.

Tagad varam noplātīt rokas – divas komandas no mūsu D grupas cīnīsies pusfinālā. Pret abām spēlējām līdzīgi, krievus pratām uzvarēt (94:79), serbiem zaudējām (82:92), pirmo posmu pabeidzām ar pozitīvu bilanci 4-1, bet par medaļām cīnīsies citi.

Pēc ceturtdaļfināliem varam pavilkt svītru statistikas ailēs. Kristaps Porziņģis ar vidēji 23,6 punktiem mačā rezultatīvāko spēlētāju sarakstā ir trešais pēc Šveda (24,0) un Vācijas izlases līdera Denisa Šrēdera (23,7), taču paliek pirmais bloķēto pretinieka metienu ziņā (13), savukārt Jānis Strēlnieks ir ceturtais starp atlēkušo bumbu medniekiem (6,6). Efektivitātes rādītājos Porziņģim čempionātā ir trešā vieta, Jānim Timmam – 13. Par Latvijas izlases spēlētā basketbola kvalitāti liecina arī tas, ka mūsējie mājās devās kā rezultatīvākā komanda Eiropas čempionātā.

Trešdienas vakarā, vērojot pēdējās divas ceturtdaļfināla spēles, bija skumja sajūta. Neviena no tovakar laukumā nākušajām komandām nespēlēja tik skaisti, kā to Stambulā darīja latvieši – ar pozicionālu basketbolu un sarežģītiem taktikas risinājumiem. Latviešu iztrūkumu te pamana daudzi. FIBA televīzijas operatori pukojas, ka tagad dienas momentu atrašana vairs neesot viegls darbs. Kamēr laukumā lidoja Porziņģis, bez liekas video šķērēšanas derēja teju viss.

Aprunājos ar krievu un serbu žurnālistiem. “Jūs bijāt pelnījuši vismaz pusfinālu. Tāda basketbola te pietrūks,” sacīja kolēģi. “Latvijai ir unikāla komanda, mūsu tikšanās atgādināja NBA spēli. Ļoti labi un daudzveidīgi basketbolisti, bet Porziņģis ir viens no universālākajiem un talantīgākajiem spēlētājiem pasaulē,” sacīja Slovēnijas izlases galvenais treneris Igors Kokoškovs, kurš ilgus gadus strādājis NBA apritē. Sapņosim un gaidīsim nākamos lielos turnīrus, bet Stambulā pusfinālos tiksies Slovēnijas un Spānijas, kā arī Serbijas un Krievijas izlases.

Basketbols

EIROPAS ČEMPIONĀTA CETURTDAĻFINĀLS

* Krievija – Grieķija 74:69 (17:24, 31:37, 51:53), Šveds 26; Kalatess 25.

* Serbija – Itālija 83:67 (18:17, 44:33, 59:48), Bogdanovičs 22; Belinelli 18.

Latvijas izlase Eiropas čempionātos

1935. gads: zelts, 1937. gads: 6. vieta, 1939. gads: sudrabs, 1993. gads 11. vieta, 1995. gads: ne­kvalificējās, 1997. gads: 16. vieta, 1999. gads: nekvalificējās, 2001. gads: 8. vieta, 2003. gads: 13. vieta, 2005. gads: 14. vieta, 2007. gads: 13. vieta, 2009. gads: 13. vieta, 2011. gads: 22. vieta, 2013. gads: 11. vieta, 2015. gads: 8. vieta, 2017. gads: 5. vieta.