Kultūra
Mūzika

Ešenvalda “Vulkāna simfonijas” pirmatskaņojums1


Ēriks Ešenvalds.
Ēriks Ešenvalds.
Foto – Renārs Vimba

Vidzemes koncertzālē “Cēsis” 10. martā notiks Ērika Ešenvalda “Vulkānu simfonijas” pasaules pirmatskaņojums, kurā piedalīsies flautiste Dita Krenberga, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Māris Sirmais. Multimediālo uzvedumu veido režisors Roberts Rubīns, telpu iekārto scenogrāfs Didzis Jaunzems, gaismu mākslinieks ir Mārtiņš Feldmanis.

Simfonijas kodols ir Ē. Ešenvalda komandas biedru – režisora Renāra Vimbas un operatora Daiņa Juragas – nofilmētie 25 stāstnieki. 2017. gada vasarā triumvirāts devās radošajā ekspedīcijā apkārt pasaulei iepazīt vulkānus, uzmeklēt stāstniekus un ar seismologu un vulkanologu atbalstu izstaigāt vulkānisko aktivitāšu takas.

“Kaut kur netālu no izspļauto akmens un izdedžu krāvumiem, starp lavas uguns un putekļu dubļu straumēm, draudošās magmas dziļajos apcirkņos un karsto geizeru dūmeņos brīdī, kad zeme drebēja, debess aptumšojās un šķita, ka pasaulei gals klāt, vietējām tautām piedzima mīti, leģendas un tautasdziesmas par vulkāniem,” stāsta komponists un citē stāstus un teikas: “Kad akmeni sit, tas izraud uguni”; “un mīlētāji pārtapa par vulkāniem – vienmēr blakus un ar degošu mīlestības liesmu sevī”; “pēc četrām stundām vīrs izkāpa no krātera un atgriezās mājās; izrādījās – bija pagājuši veseli četrdesmit gadi”; “Zemes māte sūtīja savus dēlus, jaunos vulkānus, pa pasauli sev mājvietu meklēt. Vieni apmetās uz salām, citi vēl kaut kur, bet tie trešie nokāpa teiksmainajā zemūdens pasaulē”. Šajā simfonijā esmu iekausējis tautu kultūrvēsturisko mantojumu par vulkāniem. Kā plūstošas lavas bizē ar savu flautu to visu koncertā sapīs un savīs soliste Dita Krenberga.”

Iepriekšējais Ē. Ešenvalda aplūkotais dabas fenomens bija ziemeļblāzma. Tai par godu tapa uzvedums “Ziemeļu gaisma”, kas ieguva “Lielo mūzikas balvu 2015” kategorijā “Gada uzvedums”. 2017. gada novembrī uz ekrāniem parādījās Renāra Vimbas filma “Ziemeļu gaisma. Komponista dienasgrāmata”, kurā dokumentēts Ē. Ešenvalda, R. Vimbas un operatora D. Juragas ceļš pretī ziemeļblāzmai Norvēģijā, Islandē, Grenlandē un Aļaskā.

 

10. III 19.00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: No EUR 15 līdz 35

LA.lv