Latvijā
Politika

Esmu gatava nolikt mandātu. Melbārde apvainojas uz partijas biedriem16

Foto: LETA/Ieva Leiniša

Kultūras ministre Dace Melbārde ir viena no retajām Māra Kučinska valdībā, kurai ir labas izredzes saglabāt amatu neatkarīgi no tā, kurš būs premjers un kāda veidosies koalīcija. Vienlaikus attiecības ar partijas biedriem nemaz nav tik vienkāršas, ko apliecināja arī sestdien notikušais Nacionālās apvienības kongress, kura laikā Melbārde aizvainoti paziņoja: “Ja klātesošie uzskata, ka viss, ko es daru, ir nepareizi, es esmu gatava nolikt mandātu.”

Kultūras ministre savā uzrunā pārsvarā stāstīja par kultūras jomas sasniegumiem – kultūras patēriņa pieaugumu, Latvijas simtgadē uzņemtajām filmām, tautastērpu un tradicionālo prasmju renesansi un tā tālāk.

Taču iemesls apvainoties bija Saeimas deputāta Edvīna Šnores uzstāšanās debatēs, kurā viņš kritiski izteicās par KM realizēto integrācijas politiku.

“Prieks, ka beidzot uzsākta pāreja uz vienotu izglītību latviešu valodā. Tomēr jāatzīst, ka latviešu valodas lietojums publiskajā telpā nepieaug, bet samazinās. Un tas noticis laikā, kad tieši mūsu partija pēdējos piecus gadus vadījusi integrācijas procesu un mediju politiku. Mediju telpa nav kļuvusi latviskāka, tā kļuvusi krieviskāka,” sacīja E. Šnore.

Viņš iebilda, ka no integrācijas pamatnostādnēm tiek svītrots vārds “latviskā”. Bet kā pēdējo satraucošo piemēru minēja Kultūras ministrijas organizēto Mazākumtautību forumu, kur izskanējušas politiskas prasības valdībai vairāk komunicēt krievu valodā, kā arī atteikties no vārda “mazākumtautības”, tā vietā turpmāk lietojot “Latvijas tauta”. E. Šnore arī citēja “Latvijas Avīzes” autoru Franku Gordonu, kurš rakstījis: “”Divu tautu valsts” būtu Latvijas gala sākums.”

Deputāta runu pavadīja skaļi un ilgstoši aplausi, pēc kā tribīnē vēlreiz kāpa kultūras ministre Dace Melbārde un apvainoja Šnori dezinformācijas izplatīšanā, jo no integrācijas pamatnostādnēm latviskums neesot pazudis, bet runa esot par “Nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un integrācijas politikas īstenošanas plānu 2019.–2020. gadam”.

Par diskusijām ap šo dokumentu “LA” jau rakstīja šā gada jūlijā, kad tas tika apspriests valdībā.

Saistītie raksti

“Ideoloģiski nekas nav mainījies, vienā vietā izņemts vārds “latviskā”, bet tā ir sadaļa, kas attiecas uz mazākumtautībām – ukraiņiem, krieviem, līviem. Katrs termins lietots atbilstoši kontekstam. (..) Aicinu netaisīt pret saviem biedriem kampaņas, tas ir nelojāli un nav cienīgi. Ja klātesošie uzskata, ka viss, ko es daru, ir nepareizi, esmu gatava nolikt mandātu,” paziņoja ministre.

Mierinātāja lomu steidza uzņemties partijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars, kurš sacīja, ka tas esot labi, ja partijā ir dzīvas diskusijas par idejām. “Mērķis gan ministrei Dacei Melbārdei, gan Edvīnam Šnorem ir viens, jādiskutē kā to sasniegt,” piebilda R. Dzintars.

LA.lv