×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
29. oktobris, 2012
Drukāt

Ēstgriba rodas ēdot…

cddiski3

Autortiesību uzraugu apetīte nav mazinājusies, un nupat valdība nolēmusi, ka AKKA/LAA un LaIPA savu artavu saņems arī no pārdotajām USB zibatmiņām un personālajiem datoriem, ieskaitot portatīvos un planšetdatorus.

Pamatojums – šajās ierīcēs, ko oficiāli dēvē par tukšajiem materiālajiem nesējiem, kāds taču var iekopēt filmas vai mūziku, tātad – lai maksā autoratlīdzību!

 

 

Satversmes tiesa šā gada maijā apmierināja četru autortiesību organizāciju – Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA), Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA), Latvijas Kinoproducentu asociācijas un Latvijas Profesionālo aktieru apvienības prasību un uzdeva valdībai papildināt tukšo datu nesēju sarakstu, par kuru iegādi jāmaksā sava artava autoratlīdzību uzraugiem. Šajos sarakstos jau agrāk ietilpa CD un DVD diski.

Tagad no katra pārdotā CD vai DVD diska (kurā vēl nekas nav ierakstīts!), autortiesību uzraugiem pārskaitīs 6 %, par katru USB zib­atmiņu tie saņems 4 %, bet no katra pārdotā datora šo organizāciju kontos ieripos divi lati.

Pirms šī lēmuma pieņemšanas Kultūras ministrija veica pētījumu par to, kāda daļa iedzīvotāju šajos datu nesējos kopē likumīgi iegūtus autordarbus – mūziku, kinofilmas un citus. Izrādījās, ka šogad tos personīgai lietošanai kopējuši tikai 13 % iedzīvotāju. Bet jāmaksā būs visiem!

Atzīšos, arī man somiņā atrodas USB zibatmiņa, tautā saukta par flešu. Tajā iekopēju savus tekstus un mūsu fotogrāfu bildes, lai pastrādātu pie sava datora mājās. Kaut arī nekādus citu autoru darbus nekopēju, gadījumā, ja pirkšu jaunu flešu, no tā cenas, kura jau tagad ir no 7 līdz 15 latiem, 4 % aizies autortiesību uzraugiem. Pēc principa – kaut arī neizmanto, bet naudu katram gadījumam iekasēsim. Respektīvi, šo ierīču pārdošanas cena pieaugs par 4 %.

No šīs artavas, ko autortiesību uzraugošās organizācijas iekasēs par tukšo datu nesēju pārdošanas, 38,66 % saņems autori, 30,67 % – izpildītāji, 24 % – fonogrammu producenti un 6,67 % – filmu producenti.

Satversmes tiesas spriedumā noteikts, ka šiem grozījumiem Ministru kabineta 2005. gada 10. maija noteikumos Nr. 321 “Par tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu atlīdzības lielumu un tās iekasēšanas, atmaksāšanas, sadales un izmaksas kārtību” jāstājas spēkā jau šā gada 1. novembrī.

Autortiesību uzraugi vēlējās, lai atlīdzības artava tiktu iekasēta arī no pārdotajiem mobilajiem telefoniem, taču valdība, par laimi, šo ideju noraidīja.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+