Pasaulē
Eiropa

ETA atzīst atbildību par nespēju atrisināt basku “politisko konfliktu”0

Foto – LETA/AFP

Basku bruņoto separātistu grupējums ETA vēstulē basku institūcijām un sabiedriskajām organizācijām paziņojis, ka ir “pilnībā izformējis visas savas struktūras”.

Vēstulē, kas trešdien publicēta Spānijas tīmekļa laikrakstā “eldiario.es”, ETA atzīst savu atbildību par to, kas nav spējis atrisināt basku “politisko konfliktu”.

Līdz ar lēmumu pa pašlikvidēšanos “netiek atrisināts konflikts, kas Basku zemei ir ar Spāniju un Franciju”, teikts vēstulē.

ETA pagājušajā mēnesī atvainojās par sāpēm un ļaunumu, ko tas nodarījis vairākas desmitgades ilgušajā cīņā par neatkarīgu valsti, un lūdza upuru piedošanu.

Organizācija ETA (“Euskadi Ta Askatasuna”) jeb “Basku dzimtene un brīvība” tika dibināta 1959.gadā ģenerāļa Fransisko Franko diktatūras laikā. 1968.gadā ETA veica pirmo plānoto slepkavību un kopš tā laika nogalinājusi 829 cilvēkus. ETA mērķis bija nodibināt neatkarīgu basku valsti Spānijas ziemeļos un Francijas dienvidrietumos.

Saistītie raksti

Pasaules uzmanību ETA sev piesaistīja, 1973.gadā nogalinot Franko izraudzīto pēcteci premjerministru Luisu Karrero-Blanko.

2011.gada oktobrī ETA paziņoja, ka izbeidz četras desmitgades ilgušo bruņoto cīņu.

Kopš tā laika grupējums centies panākt sarunas ar Spāniju un Franciju par ETA pašlikvidēšanos apmaiņā pret abu valstu cietumos esošo aptuveni 350 kaujinieku amnestiju.

LA.lv