×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2013
Drukāt

ETSC: Latvijā straujākais satiksmes negadījumos bojā gājušo skaita samazinājums

Foto - Atis JansonsFoto - Atis Jansons

Eiropas Satiksmes drošības padome (European Transport Safety Council – ETSC) publicējusi ikgadējo – 7. Eiropas Ceļu satiksmes drošības ziņojumu (The Road Safety Performance Index – PIN Report). Tajā ietverts pārskats par situāciju ceļu satiksmes drošības jomā 31 Eiropas valstī, Latvija bija pārstāvēta gan ziņojuma sagatavošanā, gan prezentācijā.


Ziņojumā uzsvērts, ka Latvija un vēl sešas valstis 2010. gadā sasniedza 2001. gadā izvirzīto mērķi – samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu par 50%, mums tas bija 68%. Par šo sasniegumu Latvija jau 2009. gadā saņēma ETSC Ceļu satiksmes drošības balvu. Savukārt 2012. gadā jau 15 valstīs bojā gājušo skaits samazinājies vairāk nekā par pusi, salīdzinot ar 2001. gadu, starp tām līderpozīcijās joprojām ir Latvija (68%), mums seko Spānija (67%), Īrija (61%), Dānija, Lietuva, Igaunija, Portugāle, Francija, Slovēnija, Slovākija, Izraēla, Luksemburga, Dānija, Apvienotā Karaliste un Beļģija.

Pretstatā 2011. gada sliktajiem rezultātiem Eiropā ceļu satiksmes drošības jomā, 2012. gada rezultāti ir iepriecinoši, jo 27 valstīs no 31 pārskatā iekļautās valsts samazinājies ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaits. Visbūtiskākie uzlabojumi ir Maltai, Kiprai, Izraēlai un Dānijai, kas šogad ieguvusi balvu par labākajiem rādītājiem Eiropā ceļu satiksmes drošības jomā.

Attiecīgi Latvijai bojā gājušo skaits samazinājies nedaudz – par 1,1%. Šveicē, Luksemburgā, Lietuvā un Rumānijā 2012. gadā, salīdzinot ar 2011. gadu, palielinājies bojā gājušo skaits.

2012. gadā Eiropas Savienībā bija par 2661 (jeb par 11%) ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo mazāk nekā 2011. gadā. ETSC lēš, ka tā rezultātā ieguvumi mērāmi 3,5 miljardos latu jeb 5 miljardos eiro, kas apliecina ceļu satiksmes drošībā veikto investīciju augsto pievienoto vērtību.

Latvijai kopā ar Spāniju, Lietuvu, Īriju, Portugāli, Slovēniju, Dāniju, Čehiju, Ungāriju, Apvienoto Karalisti un Vāciju 2012. gadā bijuši labāki rezultāti nekā vidēji Eiropā ceļu satiksmes negadījumos smagi ievainoto un bojā gājušo skaita samazinājuma ziņā.

Latvija ziņojumā arīdzan uzteikta par visstraujāko bojā gājušo skaita samazinājumu ceļu satiksmes negadījumos, kuros iesaistīti smagie spēkrati (virs 3500 kg). Proti, ik gadu laika posmā no 2001. līdz 2011. gadam Latvijā vidēji šis rādītājs ir uzlabojies par 14,7%, savukārt Eiropā vidēji tikai par 6%.

Bet 33% no ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušajiem mums ir gājēji, un 70% no visiem negadījumiem ar gājējiem un letālām sekām notikuši diennakts tumšajā laikā. Galvenais skaidrojums šim ir tas, ka gājēji fiziski ir slikti atdalīti no citiem satiksmes dalībniekiem, īpaši ārpus apdzīvotām vietām.

 

Drošības līmenis aug, taču joprojām esam sliktāki par vidējo Eiropā

Salīdzinot 2001. un 2012. gadu – Latvijā gandrīz trīs reizes samazinājies uz miljons iedzīvotājiem bojā gājušo skaits – no 236 uz 87. Tomēr mums šis rādītājs joprojām ir salīdzinoši augsts – Eiropā vidēji šis skaitlis ir ap 50. Desmit jūnija dienās Latvijā notikuši 598 satiksmes negadījumi, kuros cietuši 88 cilvēki. Trīs gājuši bojā. Šeit dažu negadījumu sižeti.

10. jūnijs: Hanzas ielā 1986. gadā dzimis vīrietis, vadot automašīnu “Renault”, notrieca 1926. gadā un 1927. gadā dzimušas sievietes, kuras ar dažādām traumām nogādātas slimnīcā. Talsu novadā uz autoceļa Sloka–Talsi 1963. gadā dzimis vīrietis, vadot automašīnu “Subaru Impreza”, nobrauca no ceļa un ietriecās kokā. Transportlīdzekļa vadītājs ar traumām nogādāts slimnīcā.


11. jūnijs: Rīgā, Parādes ielā, sadūrās automašīna “Renault”, kuru vadīja 1989. gadā dzimis vīrietis, un motocikls “Suzuki”, kuru vadīja 1988. gadā dzimis vīrietis. Avārijā cieta motocikla vadītājs, kurš ar lūzumiem nogādāts slimnīcā. Slimnīcā nogādāta arī motocikla pasažiere, 1989. gadā dzimusi sieviete
.

12. jūnijs: ap plkst. 5.30 autoceļa Rīga–Daugavpils 85. kilometrā sadūrās kravas un vieglā automašīna. No gūtajām traumām notikuma vietā nomira vieglās automašīnas vadītājs – 1977. gadā dzimis vīrietis.

13. jūnijs: Rīgā, Piedrujas un Vietalvas ielas krustojumā, sadūrās automašīna “Mercedes-Benz”, kuru vadīja 1983. gadā dzimusi sieviete, un automašīna “Mazda”, kuru vadīja 1971. gadā dzimis vīrietis. Ar dažādām traumām slimnīcas reanimācijas nodaļā nogādāta “Mercedes-Benz” vadītāja. Rīgā, Duntes un Skanstes ielas krustojumā, sadūrās automašīna “VAZ”, kuru vadīja 1939. gadā dzimis vīrietis, un automašīna “Lexus”, kuru vadīja 1968. gadā dzimusi sieviete. Avārijā cieta automašīnas “VAZ” pasažiere, 1940. gadā dzimusi sieviete, kura ar dažādām traumām nogādāta slimnīcā, kā arī “VAZ” vadītājs. 


14. jūnijs: Madonas novada Ļaudonā nenoskaidrots vadītājs ar nenoskaidrotu automašīnu uzbrauca velosipēda vadītājam, 1962. gadā dzimušam vīrietim, un no notikuma vietas aizbrauca, neziņojot par notikušo policijai. Cietušais velosipēdists nogādāts medicīnas iestādē.

Siguldā, Nītaures ielā, notika sadursme starp velosipēdu, kuru vadīja 1974. gadā dzimis vīrietis, un velosipēdu, kuru vadīja 1952. gadā dzimusi sieviete. Sieviete nogādāta slimnīcā. Rīgā, Maskavas ielā, autobusa “Mercedes Benz” salonā krita sieviete, viņa nogādāta slimnīcā.

15. jūnijs: sestdienas vakarā Rugāju novadā sadūrās automašīna “Mercedes”, kuru vadīja 1984. gadā dzimis vīrietis, un motorollers “Znen”, kuru vadīja 1957. gadā dzimis vīrietis. Notikuma vietā no gūtajām traumām nomira motorollera vadītājs. Daugavpils novadā Cibuļovkā 1951. gadā dzimis vīrietis atstāja automašīnu “VW Passat Variant” uz kalna nogāzes, nepārliecinoties par automašīnas drošību un neuzliekot stāvbremzi. Nenostiprinātā automašīna sāka patvaļīgu kustību un uzbrauca priekšā stāvošam 1979. gadā dzimušam vīrietim, kurš nogādāts slimnīcā.


16. jūnijs: autoceļa Ezere–Grobiņa 78. kilometrā 1994. gadā dzimusi sieviete, vadot automašīnu “VW Golf”, iebrauca grāvī un apgāzās. Automašīnas vadītāja ar traumām nogādāta slimnīcā. Dobelē, Meža prospektā, 1982. gadā dzimis vīrietis, braucot ar velosipēdu, nokrita no tā. Cietušais nogādāts slimnīcā ar muguras traumu.


17. jūnijs: elektrovilciens Tukums–Rīga notrieca 1995. gadā dzimušu jaunieti, kurš brauca ar velosipēdu. Velosipēdists brauca pa veloceliņu un šķērsoja dzelzceļa sliedes tuvu braucošajam vilcienam. Velosipēda vadītājs no gūtajām traumām notikuma vietā mira.

18. jūnijs: Jūrmalā, Strēlnieku prospektā, 1945. gadā dzimusi sieviete ar automašīnu “Renault” nobrauca no ceļa un ietriecās apgaismes stabā, bet pēc tam – kokā. Avārijā cieta automašīnas vadītāja, kura ar galvas traumu nogādāta slimnīcā. Rīgā, Lielvārdes un Gunāra Astras ielas krustojumā, 1993. gadā dzimis vīrietis ar automašīnu “Honda” nobrauca no ceļa, ietriecās ceļa zīmē un apgāzās. Avārijā cieta automašīnas vadītājs, kurš ar dažādām traumām un alkohola reibumā nogādāts slimnīcā.


19. jūnijs: Rīgā, Duntes ielā, sadūrās automašīna “Mercedes-Benz”, kuru vadīja 1982. gadā dzimis vīrietis, un motocikls “Kawasaki”, kuru vadīja 1985. gadā dzimis vīrietis. Avārijā cieta motocikla vadītājs, kas ar lūzumiem nogādāts slimnīcā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+