×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Euro gaidot

euronauda2

Kad nākamgad pāriesim uz eiro, cik liels būs bērnu pabalsts? Pašlaik tas ir 8 lati vienam bērnam. Cik tas būs eiro?
 Santa Tukuma novadā

 

Bērna pabalsts – 11,38 eiro?

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Iveta Daine atbildēja, ka pensijas un pabalstus pārrēķinās ar precizitāti līdz vienam eiro centam. Tas teikts “Euro ieviešanas kārtības likumā”, kurš stājies spēkā nupat 1. martā. Šī likuma 6. pantā teikts, ka, konvertējot latus uz eiro, rīkojas tieši tāpat, kā mums bērnībā mācīja matemātikas stundās. Proti, ja trešā zīme aiz komata ir no 1 līdz 4, to noapaļo uz leju. Ja trešā zīme aiz komata ir no 5 līdz 9, noapaļošanu veic par vienu vienību uz augšu.

Pašlaik Latvijas bankas noteiktais eiro kurss ir 0,702804 lati par vienu eiro. Pārrēķinot pēc šī kursa, 8 lati atbilst 11,38 eiro. Vai patiešām nākamgad valsts bērnu vecākiem maksās šādu neapaļu summu? Varbūt tomēr valdība augstsirdīgi to noapaļos uz augšu, piemēram, kaut vai līdz 11,50 eiro, vai, vēl labāk, līdz 12 eiro? Dzīvosim – redzēsim.

Cilvēkus biedē arī likumā lietotais nelatviskais vārds euro. Šo vārdu izmantošot tikai oficiālajos dokumentos, taču sarunvalodā varēs teikt arī pierasto – eiro.

 

Naudas maiņa un paralēlās cenas

Šajā likumā var izlasīt vairākas interesantas lietas. Kad tiks ieviests eiro, lati un eiro vienlaikus apgrozībā būs vēl tikai divas nedēļas. Šajā laikā veikalos un citur, saņemot maksājumu latos, atlikumu izdos eiro. Vienīgi sabiedriskajā transportā, saņemot latus, atlikumu drīkstēs izdot arī latos. Toties, ja kaut ko pirksiet automātos, jau no pirmās dienas būs jāmaksā eiro.

Bankās un citās kredītiestādēs latus pret eiro varēs samainīt sešus mēnešus, skaitot no eiro ieviešanas dienas. “Latvijas Pasta” nodaļās – trīs mēnešus. Kredītiestādes un “Latvijas Pasts” latus pret eiro mainīs neierobežotā daudzumā un maksu par to neņems.

Ko darīt, ja ir bojātas latu banknotes vai monētas? Tās uz eiro varēsiet apmainīt Latvijas Bankā. Tā pieņems bojātas banknotes, kuru atlikušais lielums pārsniedz 51% (vienā gabalā vai saplēstas un salīmētas) un kurām ir saskatāmas drošības zīmes un var noteikt nominālvērtību. Pret eiro varēsiet samainīt arī monētas, ja uz tām ir saskatāma nominālvērtība un atšķirams valsts ģerbonis.

Kad beigsies nomaiņas periods, Latvijas banka latu banknotes un monētas iznīcinās.

Bezskaidras naudas maksājumi, ko agrāk veicām latos, jau ar pirmo dienu notiks eiro.

Lai cilvēkiem būtu vieglāk orientēties jaunajās cenās, trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas veikalos un citviet būs jānorāda cenas gan latos, gan eiro. Šīs paralēlās cenas (latos un eiro) būs arī čekos un kvītīs.

Ko darīt ar pastmarkām, uz kurām norādīta vērtība latos? Tās vēl varēs izmantot 12 mēnešus no eiro ieviešanas dienas. Arī tās, kuras uzdrukātas uz aploksnēm un pastkartēm.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+