×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
25. februāris, 2015
Drukāt

“Expo” lietā atrod vainīgos (6)

Foto: LETAFoto: LETA

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola.

Fakti

Amatpersonas, pret kurām ierosināta disciplinārlieta:

EM Juridiskā departamenta Tiesiskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja Laura Ange;

EM Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktora vietnieks Kristaps Soms;

EM "Expo Milano 2015" projekta vadītājs Roberts Stafeckis;

tostarp uz izmeklēšanas laiku no amata pienākumu pildīšanas atstādinātas:

EM Stratēģiskās plānošanas un resursu vadības departamenta direktore Velta Feodorova,

EM Juridiskā departamenta direktore Māra Līduma;

EM Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktore Ilze Beināre.

“Es negribētu kritizēt ierēdniecību kopumā, bet “Expo Milano” projekts realizēts ir ļoti slikti. Gribu, lai vainīgie saņem pēc nopelniem. Nav te jāorganizē raganu medības, bet tā sliktā prakse – nolaidība un bezatbildība – ir jābeidz.”

Tā vakar intervijā Latvijas Radio sacīja ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola, komentējot dienesta pārbaudes rezultātus par Latvijas dalības izstādē “Expo Milano 2015” organizēšanu. Komisija konstatējusi vairākus pārkāpumus. Projektam par Latvijas dalību izstādē nav nodrošināta atbil­stoša un efektīva vadība. Tāpat konstatēti būtiski trūkumi naudas izlietojuma kontrolē. Kā teikts “pietiek.com” publicētajā dienesta ziņojuma kopsavilkumā, bijušajiem ekonomikas ministriem Danielam Pavļutam un Vjačeslavam Dombrovskim pārmesta nepietiekama šī projekta kontrole, savukārt bijušajam EM valsts sekretāram Jurim Pūcem – nesavlaicīga izstādes organizēšanas uzsākšana, kas pakļāvis riskam Latvijas ekspozīciju nepabeigt paredzētajā laikā.

Dienesta ziņojums rāda, ka izstādes producēšanas līgums vērtējams kā nekvalitatīvs, līgumā nav skaidri definēti darbi, kas veicami par samaksāto avansu, savukārt projektēšanas līguma realizācija plānotajos termiņos jau tā parakstīšanas brīdī bijusi nereāla. Nespējot nodrošināt būvniecības iepirkuma dokumentācijas sagatavošanu, EM amatpersonas būvniecības iepirkumu sākušas ar lielu nokavēšanos.

Ekonomikas ministre minēja, ka paviljona būvniecības konkurss novēloti izsludināts, par spīti tam, ka budžetā tam bijuši nepietiekami līdzekļi, proti, tam bijis paredzēts atvēlēt 1,3 miljonus eiro, bet būveksperta atzinums liecinājis, ka būvniecība izmaksās vismaz četrus miljonus eiro. D. Reizniece- Ozola radio intervijā uzsvēra: “Amatpersonas pārkāpušas savas pilnvaras tiesības, pretēji parakstītajam līgumam ļaujot komandītsabiedrībai prasīt naudu nevis par padarītu darbu, bet par procesu. Tāpat amatpersonas, parakstot pieņemšanas–nodošanas aktu, nav pārbaudījušas, vai darbs ir veikts kvalitatīvi, vai ir auditējamas vērtības ministrijā iesnieguši – faktiski maksājušas par tukšu gaisu.”

Rezultātā nolemts ierosināt disciplinārlietu pret sešām ministrijas amatpersonām, tai skaitā uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata pienākumu pildīšanas atstādinātas trīs amatpersonas. “Expo Milano 2015” projekta vadītājs Roberts Stafeckis jau gandrīz pirms mēneša uzrakstījis atlūgumu, līdz ar to disciplinārlietu pret viņu nevarēšot sākt. Dienesta ziņojumā minēts, ka pamats disciplinārlietas ierosināšanai bija arī pret EM valsts sekretāru Mārtiņu Lazdovski, taču viņš darba attiecības ar ministriju jau pārtraucis pagājušajā nedēļā pēc tam, kad viņam anulēta pielaide darbam ar valsts noslēpumu.

Bijušais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, komentējot pārmetumus, norāda, ka viņa pilnvaru laikā EM vairākkārt informēja valdību par “Expo Milano 2015” projektu. “Atbilstoši Ministru kabineta noteiktajam uzdevumam, iesniedzot valdībā izskatīšanai informatīvos ziņojumus, ko sagatavoja atbildīgie Ekonomikas ministrijas ierēdņi valsts sekretāra vadībā, vadījos no projektā iesaistīto ministrijas amatpersonu sniegtās informācijas. Manā rīcībā tolaik nebija faktu, kas liktu apšaubīt amatpersonu sniegtās informācijas patiesumu,” atzina bijušais ministrs.

Sašutis ir Juris Pūce, kurš uzskata, ka “dienesta ziņojums ir brāķis, kas apzināti rakstīts”. “Ministre aiz savas iegribas voluntāri pieņēma lēmumu apturēt projektu, kurā jau bija iztērēts gandrīz miljons un tagad cenšas atrast vainīgo. Tāpēc atstādināta virkne ierēdņu, kuru vaina nav pierādīta,” teica Juris Pūce. Dienesta pārbaudes komisija ziņojumu plāno nodot izvērtēšanai tiesībsargājošajām iestādēm. J. Pūci tas nebaida, jo “ar šāda līmeņa dokumentu var rakstīt vēstuli Romas pāvestam, lai veicas!”.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Malači ZZS .

 2. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  D. Reizniece- Ozola radio intervijā uzsvēra: “Amatpersonas pārkāpušas savas pilnvaras tiesības, pretēji parakstītajam līgumam ļaujot komandītsabiedrībai prasīt naudu nevis par padarītu darbu, bet par procesu. Tāpat amatpersonas, parakstot pieņemšanas–nodošanas aktu, nav pārbaudījušas, vai darbs ir veikts kvalitatīvi, vai ir auditējamas vērtības ministrijā iesnieguši – faktiski maksājušas par tukšu gaisu.”
  Ir taču POLITISKĀ atbildība!!! un JURIDIKĀ bezatbildība!
  2015.gada 16.janvārī Latvija maksā kārtējā aizdevuma daļa Eiropas Komisijai (EK) – 1,2 miljardi eiro, taču aizņemties jaunus līdzekļus tam nav plānots, jo samaksās no pārdotās zemes vai no piešķirtiem ES palīdzības fonda līdzekļiem.
  ——————–
  2015.gada martā Latvija veiks otro iemaksu Eiropas Stabilitātes mehānismā 44 240 000 eiro apmērā.

  Kādu atbalstu??? Maksā ragā parādus! 2,4 tonnas zelta monētas Rimševicam sarūsīja un norakstīja!
  Redz kā dzīvo saiminieku dēli, kam nav rente jāmaksā!!!!

  Deputāti,
  Kojūs esat apstiprinājuši???
  Cik tad ilgi vēl maksāsim?

 3. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  D. Reizniece- Ozola radio intervijā uzsvēra: “Amatpersonas pārkāpušas savas pilnvaras tiesības, pretēji parakstītajam līgumam ļaujot komandītsabiedrībai prasīt naudu nevis par padarītu darbu, bet par procesu. Tāpat amatpersonas, parakstot pieņemšanas–nodošanas aktu, nav pārbaudījušas, vai darbs ir veikts kvalitatīvi, vai ir auditējamas vērtības ministrijā iesnieguši – faktiski maksājušas par tukšu gaisu.”

  Ir taču POLITISKĀ atbildība!!! un JURIDIKĀ bezatbildība!

 4. pēc kāda krimināllikuma tiks sodīti? Vai kārtejo reizi ir iztērēta LV iedzīvotāju nauda? Labs uzņemums kurš nekad ne par ko neatbild un tērē citu naudu cik var.)

 5. Smalks gājiens! Vienā paņēmienā jaunā ministre nomaina Ministrijas vadību atbrīvojot vietu savas partijas cilvēkiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+