×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. novembris, 2014
Drukāt

Fabrika, pils vai mākslas darbs – izstāde par cilvēka ķermeni

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 14. novembrī plkst. 16 atklās izstādi “Anatoms. Cilvēka ķermeņa fabrika”, portālam pastāstīja muzeja pārstāve Lienīte Šarkūna.

Izstāde sastāv no divām savstarpēji cieši saistītām daļām, kur pirmajā apskatāma mūsdienu mākslinieku, bet otrajā anatoma Andreasa Vezālija interpretācija par “cilvēka ķermeņa fabriku”.

Šogad aprit 500 gadi kopš Briselē dzimis izcilais ārsts, zinātniskās anatomijas pamatlicējs Andreass Vezālijs, kura 1543. gadā iznākusī anatomijas grāmata “De humani corporis fabrica” radīja apvērsumu līdz tam valdošajos uzskatos par cilvēka ķermeņa uzbūvi. Vezālijs grāmatā atspoguļo “dzīvo” anatomiju, kas iziet ārpus sastingušā robežām, par to varēs pārliecināties katrs izstādes apmeklētājs, jo apskatei izlikts Andreasa Vezālija grāmatas “De humani corporis fabrica” otrais, papildinātais 1555. gada izdevums un šīs grāmatas interaktīvā versija, kas ļaus vismaz virtuāli pārlapot unikālo izdevumu. Tāpat būs aplūkojami anatomiskie preparāti no Jēkaba Prīmaņa Anatomijas muzeja.

Savukārt mūsdienu interpretāciju par cilvēka ķermeni kā fabriku atspoguļos desmit pašmāju autoru darbi, kas tapuši sadarbībā ar Beļģijas Karalistes vēstniecību Latvijā un žurnāla “Kuš!” komiksiem. Tāpat izstādē apskatāms vācu mākslinieka Heninga M. Lederera animācijas video, kas veidots pēc vācu ārsta un mākslinieka Frica Kāna 1926. gadā radītā slavenā darba “Cilvēks kā industriāla pils”.

Šarkūna pastāstīja, ka noslēdzies arī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja un Latvijas Māksla Akadēmijas kopprojekts “Simbioze: anatomija un māksla”. Projekta dalībnieku apbalvošana notiks izstādes atklāšanas laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+