×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. februāris, 2013
Drukāt

Fado princese Karminju dziedās Latvijā


Publicitātes fotoPublicitātes foto

12. februārī Rīgas Kongresu namā pirmoreiz Latvijā koncertēs jaunā portugāļu izcelsmes māksliniece Karminju, kas atzīta par vienu no jaunās paaudzes talantīgākajām fado dziedātājām. Viņas priekšnesumu varēs baudīt arī Valmierā (13. II) un pašā Valentīndienā, Preiļos (14. II).


 

Karminju, īstajā vārdā Marija do Karmo Karvaljo Rebelo de Andrade, dzimusi 1984. gada 20. augustā Lisabonā, mūziķu ģimenē, un mazā Marija sekojusi mātes, pazīstamas fado dziedātājas Terēzas Sikeiras pēdās. Terēza tiek uzskatīta par vienu no savas paaudzes talantīgākajām un arī radošākajām fado dziedātājām.

Fado, saukts arī par “fādū” vai “fadu”, ir portugāļu mūzikas virziens ar senu vēsturi. Parasti tās ir dziesmas ar sērīgu melodiju un skumjiem vārdiem – nereti vēstot par jūrnieka skarbo likteni un dzīvi nabadzībā, ko spāņi apzīmē ar vārdu “saudade” – vārds, kuram nav tieša tulkojuma, bet kas apzīmē ilgstošas skumjas pēc kaut kā vai kāda, kuru mīl, bet kura nav klāt un kurš, visticamāk, nekad neatgriezīsies.

Pats nosaukums “fado” cēlies no latīņu vārda “fatum” (liktenis), taču pamatā portugāļi to lieto, lai apzīmētu mūzikas virzienu, kas parādījās pēc 1820. gada Lisabonā, taču, iespējams, arī agrāk – joprojām pastāv vairākas teorijas par fado izcelsmi un ietekmēm.

Visizplatītākā no tām vēsta, ka fado žanrs ietekmējies no Viduslaiku “cantigas de amigo” (“draugu dziesmas”) vai senajām mauru dziesmām. 19. gadsimtā fado izpildītāji galvenokārt bija pilsētas strādnieku šķira un jūrnieki, taču vēlāk tas kļuva par solodziedātāja privilēģiju. Mūsdienu fado bauda milzu popularitāti ne tikai Portugālē, bet visā pasaulē, kur tas iekarojis arī lielās skatuves. Lai šajā žanrā iekarotu dīvas statusu, ir jāpacīnās, taču jaunā Karminju tiek uzskatīta par ļoti daudzsološu un jau tagad tiek dēvēta par fado princesi.

Pašlaik Karminju ne tikai veiksmīgi turpina labākās klasiskās un mūsdienu fado mūzikas tradīcijas, bet pati izpelnījusies atzinību par inovatīvu pieeju, savā manierē apvienojot portugāļu fado ar populāro mūziku, džezu un roku. Pievilcīgā dziedātāja savā fado mūzikas izpildījumā ieliek dažādu mūsdienu mūzikas žanru harmonijas, kas padara skanējumu eklektiskāku, oriģinālāku un mūsdienīgāku. Turklāt nav noslēpums, ka gados jaunā māksliniece (28) ar savu fado interpretāciju un jaunības degsmi īpaši uzrunā jauno paaudzi. Dziedātājas dzimtajā Portugālē “EMI Music” paspārnē izdotie albumi “Fado” un “Alma” jau paguvuši iegūt zelta un platīna statusu.

 

VARBŪT NODER

12. II 19.30 Rīgas Kongresu namā (Ls 7 – 20).

13. II 19.00 Valmieras kultūras centrā (Ls 4 – 8).

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+