×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. jūlijs, 2013
Drukāt

Fadu popmūzikas dīva – Ana Moura


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Fadu melodijas ir dzimušas Lisabonā, kuras līkumotās ielas ir bruģētas melniem un baltiem akmeņiem, kur smaržo uz oglēm ceptas sardīnes un skan smeldzīgas melodijas, kas pauž nepretošanos liktenim. 15. jūlijā tās Dzintaru koncertzālē festivāla “Artissimo” ietvaros izdziedās fadu zvaigzne Ana Moura.


 

“Anas Mouras gurdo, zemo, melanholisko balsi labāk klausīties nekā aprakstīt,” saka mūzikas apskatnieki. Savukārt portugāļi atzīst, otras tādas balss nav un nebūs. Jaunā dziedātāja (33) aizkustinājusi klausītājus ne tikai savā dzimtenē Portugālē, arī citur pasaulē. Viņa dzied fadu mūsdienīgā stilā, kurā saklausāma populārās mūzikas ietekme, taču nenoniecina gadsimtiem senās fadu tradīcijas.

Fadu ir portugāļu jūrnieku sievu skumju, ilgu un sēru jeb melno plīvuru mūzika, Lisabonas baltā Betlēmes torņa mūzika, kas, jūrniekus un zvejniekus pavadot un sagaidot, skan Težu krastā. Tajā saplūst šķiršanās skumjas un ilgi gaidītas satikšanās prieks.

A. Moura uzaugusi fadu piesātinātā gaisotnē netālu no Lisabonas. Viņa pirmās fadu dziesmas dziedāja jau sešu gadu vecumā.

Vēlāk līdzīgi kā visi pusaudži aizrāvās ar popmūziku un roku, tomēr sirdī paturēja arī fadu. Divdesmit gadu vecumā viņu dziedam kādā fadu klubā izdzirdēja dziedātāja un kluba “Senjora Vinjo” īpašniece Marija da Fēja. Neslēpjot savu sajūsmu, šī slavenā māksliniece uzaicināja meiteni strādāt savā klubā.

Anai šie gadi bija īstas mācīšanās un nobriešanas laiks. Viņas dabiskums un radošā intuīcija nemainījās, taču tai pievienojās meistarība un sevis apzināšanās šajā žanrā, kam sekoja strauji iekarota citu valstu klausītāju mīlestība.

A. Mouras pirmais albums “Guarda-me a Vida na Mão” iznāca 2003. gadā un guva atzinību Lisabonā. Ar otro albumu “Aconteceu” (2005) viņa iekaroja Portugāli. Pēc trešā albuma “Para Além da Saudade” (2007) iznākšanas par viņu sāka runāt visā pasaulē – viņa uzstājās Ņujorkas Kārnegi zālē, bet albums saņēma nomināciju “Zelta globusa” balvai. Togad Anu uzaicināja piedalīties pasaulslaveno “Rolling Stones” koncertā. Lisabonas stadionā, klausītāju ovāciju pavadīta, viņa kopā ar Miku Džegeru dziedāja “No Expectations”.

Starp Anas pielūdzējiem ir arī leģendārais Prinss. Stāsta, ka viņš speciāli lidojis uz Parīzi, lai paklausītos viņas valdzinošo balsi, bet 2010. gadā fadu dziesmas Anas un Prinsa kopīgā priekšnesumā skanēja Portugāles festivāla “Super Bock Super Rock” lielkoncertā.

A. Mouras ceturtais albums “Leva-me aos Fados” nokļuva platīna diska statusā un kļuva par vienu no 2009. gada labākajiem pasaules mūzikas albumiem. 2011. gadā Ana saņēma Portugāles “Zelta globusu”, kā arī nominācijas angļu žurnāla “Songlines” balvai “Gada mākslinieks”, albums iekļuva “Billboard” un “Amazon” topos.

Dziedātājas jaunākais albums “Desfado” nāca klajā pērn, un ir skaidrs, ka A. Moura atkal mainās – tajā piedalās leģendārs džezmenis Hērbijs Hankoks. Albums jau piedzīvojis izpārdotus koncertus Portugālē, bet pašlaik skan koncertturnejā Eiropā un Amerikā. Kritiķi to nosaukuši par revolūciju ar popmūzikas iezīmēm – tieši tādu to varēs izbaudīt aizraujošā priekšnesumā Dzintaros.

 

VARBŪT NODER

Vieta – Dzintaru koncertzāle.

Laiks – 15. VII 19.00.

Biļetes “Biļešu serviss” kasēs, www.bilesuserviss.lv.

Cena: Ls 5 – 50.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+